Damar Sertliği İçin Şifalı Bitkiler

Damar Sertliği İçin Şifalı Bitkiler

Felç,beyin kanaması,kalp krizi ve bazı böbrek hastalıklarına neden olabilen damar sertliği sinsice ilerlemektedir.Damar sertliği için bazı bitkiler şifa kaynağıdır.

Damar sertliği sorunları en sık kalp ve beyin damarlarında görülmektedir.Damarların tam tıkanması durumunda kalp krizi veya felç gerçekleşebilir.Damar sertliğinin şeker hastalığından yüksek tansiyona sigara içmeden yüksek kolesterole kadar birçok nedeni olabilir.Damar sertlikleri yavaş ilerleyip damar daraldıkça kendisini göstermeye başlar.Zaman ilerledikçe damarın beslendiği organa göre değişik belirtiler ile ortaya çıkar.Damar Sertliğinin Tıbbi Tedavi Yolları

Damar sertliği nedenleri araştırılarak risk faktörleri saptandıktan sonra problem ortadan kaldırılır. Sorun şeker hastalığından kaynaklanıyor ise kan şekerinin dengelenmesi gereklidir.Eğer rahatsızlık yüksek tansiyondan meydana geliyor ise hastanın tansiyonu düzene sokulur. Bunun için kanın akışkanlığını arttıran veya kan sulandıran ilaçlar hastaya verilir.Tıbbi müdahalelere rağmen damar tıkanıklığı devam ediyor ise bu durumda bypass ve stent gibi cerrahi müdahaleler yapılmaktadır.

Peki Damar Sertliğinin Doğal Çözüm Yolları Nelerdir?

Egzersiz yapmak en iyi doğal bay-passtır.Egzersiz Her yaşta düzenli fiziksel aktivite ile yapılmalıdır.Fiziksel aktiviteler vücutta kan dolaşımını harekete geçirdiğinde damarların sürekli açık kalmasını sağlayacaktır.Düzenli fiziksel aktivite yapanlarda yüksek tansiyon ve şeker hastalıklarının da az görüldüğü saptanmıştır.

Sarımsak en iyi doğal koruyucudur.Sarımsak damar sertliğinde koruyucu etkiye sahiptir. Sarımsak kan kolesterol değerlerini düşürdüğünden damar sertliği için en iyi ilaç olarak görülmektedir.Zerdeçal pıhtılaşmayı önlediğinden damar sertliğinin oluşmasını engeller. Yeterli miktarda magnezyum almak damar kireçlenme riskini azaltmaktadır.Doktor önerisi ile 200 500 miligram magnezyum desteği alınabilir. Likopenlerde antioksidan etkisi olduğundan kalp ve damar rahatsızlıkları riskini azaltmaktadır.Yediğimiz birçok besinin içerisinde likopen bulunmaktadır.Domates ve domates salçası bol miktarda likopen içermektedir.Ayrıca elma soğan siyah ve yeşil çay gibi yiyecek ve içecekler kuersetin içerdiğinden Damar sertliği riskini azaltmaktadır.

 

Her türlü Damar sertliği problemleriniz için öncelikle konu alanında uzman bir hekime danışınız.Düzenli egzersiz ve beslenmeye dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz.


Damar Sertliği İçin Şifalı Bitkiler” için 4 yorum

 • 22 Ocak 2019 tarihinde, saat 14:14
  Permalink

  Bence de sarımsak ve zerdeçalı yemeklerimizden eksik etmemeliyiz. Teşekkürler.

  Yanıtla
 • 27 Ocak 2019 tarihinde, saat 10:39
  Permalink

  Damar sertligi ailemde oldugu icin zorluklarini biliyorum. Sarimsagi severek tüketirim faydali olmasina sevindim 😊

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!