Çocuklarda Öksürük Nedenleri

Çocuklarda Öksürük Nedenleri

Çocuklarda öksürük nedeni anne babaları en çok merak ettiği konular arasında yer alır.Konu alanında uzman doktorumuz Orhan Sevinç Cura soruları yanıtladı.

Çocuğum niçin öksürüyor? Astım mı? Sinüzit mi? Bronşit mi? Zatürre mi? Boğmaca mı?
Özellikle bahar ve kış aylarında bazı anne-babaların kabusu olur çocuklarının inatçı öksürükleri. Hatta arkadaşlar ve komşular bile duruma el koyabilir: “Şu çocuğu bir de filanca doktora götürün!”.

Solunum yollarının bir korunma refleksi olan öksürük çoğunlukla basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunun (ÜSYE) belirtisidir. Öksürüğün özellikleri ve ona eşlik eden diğer hastalık belirtileri “soğuk algınlığı” veya “grip” olarak tanımlanan ve 5-10 gün içinde hafifleyerek iyileşen viral ÜSYE’den ayırımına yardımcı olur, örneğin:

– Okul mevsiminin başlamasıyla birlikte ayda 1-2 kez tekrarlayan, burun akıntısı, aksırık ve bazen ateşle birlikte başlayan kuru öksürük 5-10 gün içinde hafifler, ancak tam kaybolmadan yeni bir burun akıntısı ve aksırık belirtileri ile yeniden başlar, bu durum kış boyunca devam eder. Ebeveyn bu durumu iyileşmeyen bir akiğer hastalığı olarak yorumlayabilir.

Halbuki her öksürük dönemi farklı bir solunum yolu virüsüne bağlı bir ÜSYE’dir. Bu dönemlerde hastanın muayenesinde orta kulak iltihabı, sinüzit veya zatürre gibi bir komplikasyon saptanmamışsa antibiyotik tedavisi gereksiz ve etkisizdir, hastalık süresini kısaltmaz, bakteriyel komplikasyonları da önlemediği gösterilmiştir.

– Bir viral ÜSYE sırasında 7-10 günden uzun süren ve şiddetinde hafifleme olmayan öksürük, burun/geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler akut sinüziti, 10 günden uzun süren inatçı kuru ve şiddetli öksürükler aşısız bebeklerde boğmaca sendromunu düşündürmelidir.

– Her viral ÜSYE sırasında veya sonrasında ortaya çıkan ve bazen nefes darlığı ile birlikte olan hışıltılı solunum, çocukluk çağı astımı veya hava yolu reaktivitesine yol açan mide-yemek borusu reflüsü gibi diğer hastalıkları düşündürmelidir.
– “Havlama sesine benzeyen” boğuk sesle öksürük, ses kısıklığı, nefes almada zorluk ve/veya nefes alırken “ötme sesi” gibi belirtiler kurup sendromunu, en sıklıkla akut larenjiti düşündürür.

– Ateş, halsizlik, iştahsızlık, nefes darlığı, karın veya göğüs ağrısı, kusma gibi belirtiler zatürreyi düşündürmelidir. Bir viral ÜSYE sırasında başlangıçta düşen ateşin birkaç gün sonra tekrar yükselmesi, öksürüğün sebat etmesi veya artması, veya nefes darlığının başlaması da zatürreyi hatıra getirmelidir.

– 15 günden uzun süren, geceleri artan ardışık şiddetli kuru öksürük nöbetleri özellikle 6 ayın altında ve 8 yaşın üstündeki bebek ve çocuklarda boğmacayı da düşündürmelidir.

Yukarıda örneklenen inatçı ve sıradışı öksürükleri olanların, özellikle çocukların %7-15’inde rastlanan çocukluk çağı astımı açısından çocuk allerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır

Uzman Doktor Orhan Sevinç Cura

http://www.orhansevinccura.com

Ataevler Magazin Outlet Center:Ataevler Mah. Yılmaz Akkılıç Cad. Ataevler
Pazaryeri no 19 Nilüfer / Bursa


Çocuklarda Öksürük Nedenleri” için 10 yorum

 • 4 Ocak 2019 tarihinde, saat 16:48
  Permalink

  tam olarak bizde olan sıkıntı 15-20 gündür öksürüyor doktora götürdüm tabi biraz geçer gibi oldu ama yine tekrarladı.

  Yanıtla
 • 4 Ocak 2019 tarihinde, saat 17:11
  Permalink

  Çok faydalı bir yazı olmuş tam da mevsimi.

  Yanıtla
 • 4 Ocak 2019 tarihinde, saat 17:14
  Permalink

  Üsye tanımı bana yabancıydı, bilgilendirme için teşekkür ediyorum 🙂 Sağlıklı günler dilerim.

  Yanıtla
 • 4 Ocak 2019 tarihinde, saat 17:17
  Permalink

  paylaştığınız için çok teşekkür ederiz, çok faydalı bir yazı oldu…

  Yanıtla
 • 4 Ocak 2019 tarihinde, saat 21:48
  Permalink

  Daha önce üsye kavramını duymamıştım,öğrenmiş oldum. Bu havalar da yetişkinler dayanamıyor, kaldı ki çocuklar dayansın. Aydınlatıcı bir bilgi oldu elinize sağlık.

  Yanıtla
 • 4 Ocak 2019 tarihinde, saat 22:46
  Permalink

  Uzman doktorumuza çocuklarda öksürük konusunda verdiği değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Başlayıp da geçmeyen öksürük oğlumda da var maalesef.. Bir önceki yıla nazaran daha iyi bir kış geçiriyoruz aslında.. Sanırım vücudu direnç kazanıyor.. Teşekkürler..
  Sevgiler.

  Yanıtla
 • 4 Ocak 2019 tarihinde, saat 23:39
  Permalink

  Sibel Hanım Merhaba;

  Siz de mi Bursa’da yaşıyorsunuz? Doktoru tanıyor musunuz? Muayene ücretleri nasıldır?

  Teşekkürler…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!