Cilt Güzelliği İçin Neler Yapılmalı

0
67

Cilt Güzelliği İçin Neler Yapılmalı?

Cilt doğal tıbba göre karaciğerin aynasıdır.Karaciğeri ve sindirim sistemi toksinlerden arınık olmayan ve sağlıklı çalışmayan bir kişi cilt problemleri ile karşı karşıya gelir.Bunun yanı sıra kişinin ruhsal durumu ve stres katsayıları cilt üzerinde etki sahibidir.Söz konusu karaciğer ise beslenmeye azami ölçüde dikkat etmek gerekir.
Peki hangi bitkisel takviyelerini tüketmeliyim? 
Omega3, ısırgan,çinko,üzüm çekirdeklerinin özleri, aloe vera içerikli yiyecekler, alpha lipoik asit ve,A,E,B,C vitaminleri karaciğerin sağlığı konusunda etkilidir.
Cilt güzelliği için hangi bitki çaylarını kullanmalıyım?
Papatya,aloe vera, adaçayı ve ısırgan çayları cilt için fayda vermektedir.
Hangi baharatları tüketmeliyim?
Aşırı derecede baharat tüketimi özellikle acılı baharatların tüketilmesi cildi bozmaktadır. Ancak zerdeçal özellikle yağlı bir cilt sorunu olanlar için son derece yararlıdır.Bunların yanında dereotu,kişniş,tarçın ve gül suyu da fayda vermektedir.
Beslenmede genel olarak nelere dikkat edilmesi gerekir?
Su tüketimine özen gösterilmelidir. İçilen su ise katkısız doğal bir su olmalıdır.Aşırı asitli acılı baharatlı gıdalardan uzak durmak cilt için yararlı olacaktır.Taze süt ve süt ürünlerini bolca tüketmek,salatalık,dolma biber,mandalina,bal kabağı,havuç,kayısı,şeftali,tuzsuz kuru yemişler ve yeşil yapraklı sebzeler bolca tüketilmelidir.

Kısa süreli güneşlenmek cilt için gereklidir.Fakat çok aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalmak cildin yapısını bozmaktadır.Düzenli cilt bakımı yaptırmak cilt sağlığı açısından önemlidir.Mimik kaslarının zorlanmadan kullanılması cilt üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
Özellikle E vitamini kremleri,susam yağı,zeytinyağı gibi solüsyonların kullanılması cilde olumlu yönde katkı yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here