Saç Bakımına Pratik Öneriler

0
77

Saç Bakımına Pratik Öneriler

Bir çok insanda doğal olarak saçların zayıf düştüğü ve döküldüğü dönemler olur.Bu durum cinsiyete göre farklılık gösterebilmektedir.Erkeklerde genetik ve hormonal nedenler,kadınlarda ise metabolik hastalıklar  ve hormonal dengesizlikler neden olarak gösterilebilir.Her iki cinsiyette ise beslenme bozuklukları ve stresli yaşam saç dökülmelerine neden olabilir.

Kadınlarda lohusa dönemi,yanlış diyetler,rejimler,uzun süren psikolojik rahatsızlıklar ve uzun süren antibiyotik kullanımları saç dökülmelerini arttırmaktadır.Kemoterapi tedavisi ve bazı troid hastalıkları da saç dökülmeleri meydana getirmektedir.

Hangi Bitkisel Takviyeleri Almalıyım?

Kalsiyum,multivitaminler,çinko,biotin,A vitaminleri,E vitaminleri ve Bepanten bu konuda etkilidir.Strese bağlı bir saç dökülmesi oluyorsa sarı kantoron hapı konu alanında uzman hekim tarafından önerildiğinde kullanılabilir.

Hangi Bitki Çaylarını İçmeliyim?

Isırgan,adaçayı,biberiye,kekik,zerdeçal ve meyan kökü  bu konuda çok fayda vermektedir.

Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kimyasal katkılı yiyecekler,aşırı kırmızı et tüketimi,asitli ve baharatlı besinler bu konuda olumsuz etki göstermektedir.Ispanak,pazı gibi yeşil yapraklı ve lifli sebzeler çok yararlıdır.Meyan kökünün ve zeytinyağının da olumlu yönde katkısı vardır.

Diğer Dikkat Edeceğim Hususlar Nelerdir?

Saçın tüm nemini ve yağını  alan şampuanlar ile aşırı ve sık yıkamak,klorlu-kireçli su ile saç yıkamak,kalitesiz boyalar kullanmak ve ara sıra kestirmeden saçı uzatmak saçın deforme etmektedir.

Hatalı beslenmeden kaynaklı saç dökülmesi varsa kalsiyum,çinko demir düzeyleri için test yaptırılmalıdır.Gerekli vitamin destekleri bu sorunu çözecektir.Troide bağlı saç dökülmesi ise konu alanında uzman doktor tarafından tespit edilerek ilaç tedavisi uygulanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here