Yorgunluk Nasıl Geçer?

8
126

  Yorgunluk Nasıl Geçer?

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi de yorgunluk ve halsizliktir.Yorgunluk sadece fiziksel kökenli değildir.Ruhsal kökenli yorgunluk da olabilir.Günlük hayatta karşılaştığımız pek çok durumlar insandaki beden enerjisini tüketmektedir.Modern çağın getirdiği aşırı koşuşturmaca,hatalı beslenme ve strese bağlı olarak gelişen halsizlik yorgunluğa neden olur.Normal besin takviyelerine göre yorgunluk devam ediyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Özellikle uykusuzluk,depresyon,yüksek tansiyon ve vitamin eksikliği gibi nedenler yorgunluğun nedeni olabilir.Konu alanında uzman olan bir doktor yorgunluğun gerçek nedenine teşhis koyarak size tedavi uygulayabilir.

   Yorgunluğa karşı hangi bitkisel tedaviler uygulanabilir?
   Yorgunluk bitkisel tedavileri arasında meyan kökü A-B-C-D-E vitaminleri,balık yağı Omega 3,kafein,arı poleni,arı sütü gibi doğal ilaçlar yorgunluğa iyi gelmektedir.Tüm bu besin takviyeleri de konu alanında uzman hekim tarafından önerildiği taktirde kullanılabilir.
Yorgunluğa iyi gelen bitki çayları nelerdir?
Yorgunluk bitki çaylarını şu şekilde sıralayabiliriz;biberiye,ada çayı,zencefil,kuşburnu ve kekik çayı insan bedenini canlandıran çaylardır.Ayrıca Piyasada satılan karışık çaylar da yorgun etkisini gidermektedir.

   Yorgunluğa iyi gelen baharatlar nelerdir?
Nane,kekik ve pul biberi gibi baharatlar yorgunluğa iyi gelmektedir.Yemekler içerisinde kullanılan baharatlar önerilen ölçülerde kullanıldıktan sonra yorgunluk hissini gidermektedir.
  Yorgunluk beslenme ile doğru orantılıdır
Düzenli beslenme;vitamin ve mineralleri dengeli almak,iyi uyku, hafif spor yapmak,güneş ışığına çıkmak sessiz ortamlarda durmak insan enerjisini yükseltmektedir.Beslenmede özellikle güçlü kalabilmek için pekmez,kuru yemiş,taze meyve suları,doğal şeker içeren bal, dut kurusu,kayısı kurusu,incir kurusu ve üzüm kurusu  gibi yiyecekler tercih edilmelidir.Kahvaltıda  ise mutlaka zeytin ve peynir tüketilmelidir.
Günlük hayatta tuz eksikliği halsizliğe neden olabilir.Sağlıklı kalabilmek için her gün yeterince tuz alınmalıdır.Günlük ihtiyaçtan fazla alınan tuz ise vücut için sakıncalı duruma gelebilmektedir.Dengeli hareket eden  insan tuz ve şekeri dengeli bir şekilde aldığında enerji kaynağına dönüşür.Kullanılan şeker ve tuz ise mutlaka doğal kaynaklardan olmalıdır.

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here