Mutancana Tarifi

Osmanlı Mutfağı Gözdesi Mutancana Tarifi

Mutancana,Osmanlı mutfağında meyve ile yapılan yemekler arasında yer alır.Günümüzde mutancana Edirne ve çevresinde değişik versiyonlarda yapılmaktadır.

Yemek içinde incir kayısı,üzüm,badem,arpacık soğanı ve bal kullanılır.Meyve ve kuzu etinin birleşmesi ile ortaya çıkan bu meyveli yemek 15.yüzyıllarda Osmanlı Saray mutfağına girmiştir.


Malzemeleri;

 • 500 gram kuzu kuşbaşı et
 • 8-10 adet arpacık soğanı
 • 7-8 tane kuru incir
 • 7-8 tane  kuru kayısı
 • 7-8 sultan üzümü (irice üzüm) veya ceviz
 • 1 küçük kase çiğ badem
 • 1 yemek kasık bal-Bal ısı işlemi görünce bozunmaya neden olabiliyor.Orijinal tarif ve Saray mutfağı kayıtlarına göre yemek içinde bal kullanılmıştır.Bal ekleyip eklememeyi size bırakıyorum.
 • Çok az tarçın

Mutancana Tarifi Yapımı

Uygun tencere içinde kuzu kuşbaşı etleri suyunu salıp biraz da suyunu çekene kadar pişirilerek başlanır.Et üzerine 2 yemek kaşık halis tereyağı eklenir.

Tuz ve arpacık soğanlar eklenip güzelce kavrulur.Çiğ bademler sıcak suda bekletip kabuklarının kolayca çıkması sağlanır.Bademler tencereye eklenir.Biraz çevirerek pişirildikten sonra meyvelerden küçük doğranmış kuru incir ve kayısı eklenir.İsteğe göre 1 çay kaşık tarçın ilave edildikten sonra güzelce karıştırılır.

Sıcak su içinde yumuşayan irice üzümleri eklendikten sonra kavurmaya devam edilir.Ocak altı kapatıldıktan sonra bal eklenerek karıştırılıp servis edilir.


Mutancana Hikayesi

Devlet-i Aliyye Osman’da 19. yüzyıla kadar sarayda genellikle iki kere yemek yenirdi.Biri sabah diğeri ise güneş batmadan hemen önce…Yenilen bu yemekler iki öğün arasında insanı tok tutacak kadar çeşitli ve doyurucuydu.Menü sarayın ihtişamına uygun bir şekildeydi.Genelde yemeğe çorbayla başlanır, hamur işi ve et bolca tüketilirdi.Ayrıca yemeklerin yanına şerbetlerden biri ise mutlaka dâhil edilirdi.Bu doyurucu öğünün sonuna ise mutlaka tatlı ilave edilirdi.Bunun yanı sıra gün içinde acıktırmayan mutancana yapılırdı.Mutancana zengin içeriği ve vitamin deposu olarak tok tutardı…

Mutancana  Fatih Sultan Mehmet döneminde ilk kez Saray mutfağında savaş sonrası kazanılan zafer ziyafetinde yapılmıştır.Buna göre yemek içinde kullanılan her malzeme fetih edilen bir bölgeyi temsil etmektedir….

İstanbul’un fethi ile ticaret yolları Osmanlı egemenliğine girmeye başlamıştı.Ancak hala Venedik ve Cenevizliler denizlerde önemli bir güçtü.Adalar vasıtasıyla korsanlık yapıyorlardı. Fatih’in siyaseti Anadolu’ya yakın adaları ele geçirmek, güçlü bir donanma yaptırmaya çalışmak olmuştur.Alınan adalar:
1. İmroz(KAYISI), Taşoz(ÇİĞ BADEM), Bozcaada(İNCİR), Semadirek(İRİCE ÜZÜM) ve Limni’nin(KUŞBAŞI ET) alınması (1456),Cenevizlilerden alınmıştır.
2. Midilli’nin(ARPACIK SOĞANI) alınması.(1462) Venediklilerden alınmıştır.
3. Eğriboz’un(BAL) alınması.(1470) Venediklilerden alınmıştır.

Zira Mutancana kelime anlamı olarak acısı ve tatlısı  ile Anadolu’nun bir kolu olan bu güzide adaları Zalim korsan-Mutancanalardan alarak Osmanlı topraklarına bağlamaktı.


17 thoughts on “Mutancana Tarifi

  Derya

  (30 Kasım 2018 - 10:09)

  Agzimin suyu akti resmen. Harika görünüyor 😊

  yesimlehertelden

  (30 Kasım 2018 - 14:32)

  Osmanlı mutfağı hem sağlıklı hem doyurucu hem besleyiciymiş..Ellerine sağlık harika bir tarif 🙂

   sibelin yemekleri

   (30 Kasım 2018 - 21:25)

   Teşekkür ederim.Fırsat buldukça yapmaya yazmaya çalışacağım

  İbrahim Erdoğan

  (30 Kasım 2018 - 15:22)

  İlk defa duyuyorum bu yemeği. Tarif için teşekkürler 🙂

  Halil gönül

  (30 Kasım 2018 - 23:31)

  İlk defa sizde gördüğüm bir yemek bu. Özellikle İncir ve et, incir ve soğanın bir araya gelişini gördüm. Lezzetini merak etmedim de değil hani ama tatlı olacağından eminim. Ellerinize sağlık. 🙂

  FATOFOTOFAN

  (1 Aralık 2018 - 11:13)

  Ne güzel bir tarif tarih kokan.Emeğine sağlık .Beni nerelere götürdün gözümde canlandı birden o dönemlerde ki sofralar 🙂

   sibelin yemekleri

   (1 Aralık 2018 - 15:11)

   Tarihi yemekleri araştırıp yapmak çok heyecan verici.Hepsinin bir hikayesi var.

  Renkli blog sayfam

  (2 Aralık 2018 - 21:05)

  İlk kez duydum bunu Emin’im çok lezzetlidir
  Mutlaka deneyeceğim
  Sevgiler

  Kitaplara Kaçanlar

  (2 Aralık 2018 - 23:06)

  Elinize sağlık.

  ninova kitaplık

  (3 Aralık 2018 - 13:33)

  Çok güzel görünüyor. Elinize sağlık.

  Saadet Sezer

  (5 Aralık 2018 - 23:47)

  Hiç duymadığım bir yemek. Bilgi için teşekkürler. Ellerinize sağlık
  Sevgiler 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir