Hidiv Çorbası Tarifi 

Hidiv Çorbası Tarifi 

Hidiv Çorbası Osmanlı mutfağının gözde çorbaları arasında yer alır.Çorba besleyici  ve vitamin çeşitliliği ile ön plana çıkar.

Daha çok kemik suyu veya tavuk suyu ile yapılmaktadır.İçinde mevsim sebzelerinden karışık havuç,patates,kabak ve kullanılır.Ülkemizde daha çok İstanbul Anadolu yakasında yapılan bu lezzetli çorba yöre ve çevresinde özel düğün,nişan,sünnet gibi organizasyonlarda sıkça yapılmaktadır.

Malzemeleri;

 • 1 tane patates
 • 1 tane kabak
 • 2 adet havuç
 • 1 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşık tere yağı
 • 1,5 yemek kaşık un
 • 1 çay bardak süt
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 2 çay kaşık pul biber
 • 1/2 çay kaşığı karabiber
 • 5-6 dal dereotu
 • Soğuk su
 • Tuz  Hidiv Çorbası Tarifi Yapımı

Sebzelerden patates,kabak ve havuç rende edilerek başlanır.Uygun tencere içinde 1 yemek kaşık tereyağ sebze ve sarımsak ile hafif soluncaya kadar pişirilir.Üzerine sebze seviyesini bir parmak aşacak şekilde soğuk su dökülür.Sebzeler yumuşak hal alıncaya kadar pişirilir.Bir yemek kaşık eritilmiş tereyağ un ile pişirilir.Hafif  renk değişimi olacak şekilde kavrulur.Sebze suyundan unlu tereyağlı karışıma 2-3 kaşık eklenip unun iyice dağılması ve açılması sağlanır.Pişirilen un çorba içine eklenir.Çorbanın kıvamı kontrol edilir.Kıvamı koyu ise tencere içine sıcak su eklenir.Uygun kap içinde süt ve yumurta karıştırılır.Karışıma çorba suyundan eklenerek ılık duruma getirilir.Bu karışım çorba içine dökülür.Çorba sık sık karıştırılır.Üzerine pul biberi,tuz ve dere otu eklenerek sıcak servis edilir.İsteğe göre limon suyu sıkılır.Çorbayı sıcak servis edin.Sevdikleriniz ile paylaşın.Afiyet şifa olsun.

Hidiv Nedir?

Osmanlı Devleti’ne bağlı olduğu dönemde Mısır’daki yerel yöneticilere verilen isme Hidiv denir.Arapça ”başvezir”, ”hakim” anlamlarına gelen hidiv ünvanı, özellikle Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa sorunu ile başladı. Mehmet Ali Paşa’nın Osmanlı’ya isyanı ve beraberinde sorunun dış politik bir hal alması üzerine 1840 Londra Anlaşması ile Mısır, Osmanlı Devleti’ne bağlı bir hidivlik haline geldi.Fiilen kaybedilen Mısır’da bundan sonra Kavalalı sülalesi Mısır’ın hidivleri oldular. Ünvan 1867’de resmen kullanılmaya başlandı.Hidiv-i Mısır ünvanını 1914 yılına kadar üç kişi kullandı: Bunlar;İsmail Paşa, onun oğlu Tevfik Paşa, torunu Abbas Hilmi Paşa’dır. 1914’te sultan kavramı tercih edilmeye başlandı. 24 Temmuz 1923 Lozan Anlaşması ile Abbas Hilmi Paşa’nın hidivlik ünvanı resmi olarak son buldu.(Kaynak:http://www.sessiztarih.net)

Hidiv Çorbası Nasıl Ortaya Çıktı?

Osmanlı’da bir sorun bir kargaşa haline gelen Hidivlik meselesi Osmanlı mutfağında espiri konusu olmuş.İçinde türlü sebze ile yapılan nefis karışık çorbaya “hidiv çorbası” adı verilmiştir.

*Sultan Süleyman çorbası tarifi için  buraya tıklayınız.


10 thoughts on “Hidiv Çorbası Tarifi 

  Halil gönül

  (27 Kasım 2018 - 23:52)

  Daha öğrenecek çok varmış, çorbada da tarih olabileceği nedense hiç aklımdan geçmemişti. Nrden geçsin ya, bulgur, tarhanadan başka bildiğim var sanki. Nefiiis, nefis. Ellerinize sağlık. 🙂

  Esra Takım

  (27 Kasım 2018 - 23:53)

  çorba çok severim, bu çorbaya da bayılacağıma eminim Sibelcim 🙂 ortaya çıkışı da çok ilginçmiş 🙂

  Beyda'nın Kitaplığı

  (28 Kasım 2018 - 12:10)

  Ellerine sağlık canım. Misafir yemeklerinde de güzel olur 🙂

  yesimlehertelden

  (28 Kasım 2018 - 21:41)

  Aklıma hemen Beykoz’daki Hidiv Kasrı geldi. Tarife ek bu aydınlatıcı bilgi için ayrıca teşekkür ederim ..

  Derya

  (30 Kasım 2018 - 10:11)

  Cok nefis bir tarif hele hava cok sogukken 😊

  Dert Anası

  (6 Aralık 2018 - 01:20)

  Hem değişik bir çorba öğrendik hem de tarihten güzel bilgiler edindik. Bu çorbayı mutlaka deneyeceğim. Teşekkürler bu güzel bilgiler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir