Kesme Hamur Çorbası Tarifi

Kesme Hamur Çorbası Tarifi

Kesme hamur çorbası, soğuk kış günlerinde enerji veren doyurucu çorbalar arasında yer alır.Halk dilinde “kare hamur çorbası” olarak da adlandırılır.

Bu nefis çorbayı yaparken bazı püf noktalarına dikkat etmemiz gerekiyor.İşte terbiyeli hamur çorbası yapmanın püf noktaları;  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 1. Çorba içinde kullanılacak kare kesme hamurun kaliteli bir buğday unundan yapıldığından ve hijyenik olduğundan emin olun.
 2. Bildiğiniz tanıdığınız markanın hamurunu alın.Daha çok yöresel ürünler satan marketlerde kalitelisini ve el yapımını bulabilirsiniz.
 3. Çorba içinde su kullanılabilir.Fakat lezzet ve protein zenginleştirmek için et suyu kullanılması daha iyi olur.
 4. Çorba içinde kullanılacak yoğurt doğal olmalıdır.
 5. Tencere içinde kaynayan suya ilk kaynama sonrası kesme hamurlar eklenmelidir.
 6. Çorbanın billurluğu ve lezzeti için hamurların undan ayrılmış olduğundan emin olun.Çünkü bazı yöresel marketle unlu şekilde satış yapılmaktadır.Kesme çorbalar içinde kullanılacak çorba terbiyesi  iyice çırpılmalıdır.
 7. Çorbaya terbiye eklenirken çorbanın kesilmemesi için mutlaka çorba suyundan terbiye içine 2 yemek kaşık kadar eklenip karıştırdıktan sonra çorba içine terbiye ilave edilmelidir.
 8. Terbiye çorba içine yavaş yavaş ve alıştırarak eklenmelidir.
 9. Terbiye eklendikten sonra çorba sık aralıklar ile karıştırılmalıdır.

Hamur çorbasının malzemeleri;

 • 1 su bardak kesme hamur
 • 5 su bardak su ( 1/2 Et suyu-1/2 su—- yarı yarıya)
 • Terbiyesi için:1,5 su bardağı yoğurt,1  tane yumurta sarısı,1 yemek kaşığı un ve 1 çay kaşığı tuz
 • Sosu için;1 yemek kaşığı tereyağı,1 tatlı kaşık nane ve 1 tatlı kaşığı pul biber

Kesme Hamur Çorbası Yapılışı

Uygun tencere içinde su veya et suyu kaynatılarak işe başlanır.İlk kaynama sonunda undan arındırılmış kare kesme hamurlar tencere içine eklenir.Beş dakika süre ile kaynatılır.

Tercihen porselen kap içinde terbiye hazırlamaya geçilir.Terbiye için yumurta, yoğurt,un iyice pürüzsüz oluncaya kadar iyice çırpılır.Kaynayan çorbanın suyundan iki yemek kaşık kadar alınarak terbiye içine eklenip karıştırılır.Ilık terbiye çorba içine yavaş yavaş eklenir ve aynı zamanda çorba sürekli karıştırılır.Çorba kıvama alana kadar sık sık karıştırılarak pişirilir.

Pişen çorba üzerine tava içinde hafif yakılmış tere yağına kuru nane eklenir.Pul biber de eklenerek hafif keskin kokulu sos elde edilir.Bu sos servis yapmaya yakın çorba üzerine arzu edilen kadar eklenir.Kesme hamurun çorbası hazır.Çorbayı sevdikleriniz ile paylaşarak yiyin.Afiyet şifa olsun.


Kesme Hamur Çorbası Tarifi” için 11 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!