Düdüklüde Ayva Reçeli Tarifi

Düdüklüde Ayva Reçeli Tarifi

Ayva reçeli nefis yemek tarifleri arasında yer alan nefis reçeldir.Ayvanın reçelini yapmak için bazı püf noktalarına dikkat etmemiz gerekir.

İşte ayvanın reçeli nasıl yapılır püf noktaları nelerdir sorularının cevapları;


  • Reçeli tam olarak düdüklü de pişirmiyoruz.
  • Sadece şekerin erimesini kolaylaştırıyoruz.Buda ayvanın iyi pişmesini sağlıyor.Bir anlamda süreyi kısaltıyoruz.
  • Düdüklü tencerede piştikten sonra tencerenin ağzını(kapağını) açıyoruz.Ayvaların yumuşak olması için bu kısım çok önemli ayrıntı.
  • Reçelin rengini kırmızı yapmak istiyorsanız içine çekirdeklerinden eklemelisiniz.Reçele renk veren ayvanın çekirdeğidir.Sarı renk isterseniz çekirdek eklemeyin.
  • Ayva reçeli piştikten sonra sıcak durumdayken cam kavanozlara pay edilmelidir.
  • Tüm kavanozlarda olduğu gibi kullanılacak kapak kaliteli ve sağlam olmalıdır.

Malzemeler;

  • 2 kg ayva-Ayva soyulma sonrası  sonra 1.4 kg kadar düşüyor.
  • 6 su bardak şeker
  • 4 su bardak su
  • 2 tatlı kaşık limon suyu

Düdüklüde Ayva Reçeli  Nasıl Yapılır?

Ayvaların dış yüzeyini bol soğuk su ile yıkayarak işe başlıyoruz.Ortadan ikiye bölüp çekirdek yuvalarını zedelemeden çıkarıyoruz.Sonra ayvaları bekletmeden iri parçalar halinde doğruyoruz.Bu kısım önemli ayva veya elma gibi meyveler bekletmeye gelmiyor hemen oksitlenip kararma yapabiliyor.

İri ayva parçalarını tencereye çekirdekleri ile birlikte koyuyoruz.Üzerine şeker ve su ilavesi yapıp pişmeye bırakıyoruz.İlk buharı çıktıktan sonra düdüklü tencere ayarını değiştiriyoruz.Yedi dakika süre ile basınçlı pişiriyoruz.Pişme sonunda tencerenin altını kapatarak 20 dakika süre ile bekletiyoruz.

Bu işlemlerden sonra tencere kapağını açıp tekrar ocağa alıyoruz.Üzerine önerilen miktardaki limon suyunu ekliyoruz.Orta ateş ayarında ayva reçeli kıvamı alana kadar pişiriyoruz.

Ayva reçeli piştikten sonra bekletilmeden kavanozlara doldurulması gerekiyor.Sıcak durumdayken cam kavanozlara pay ediyoruz.Kavanozların ağzını sağlam kapaklar ile  kapatıyoruz.

Ayva faydaları saymakla bitmeyecek şifalı meyveler arasında yer alıyor.Ayvanın tam zamanı gelmişken muhakkak reçelini yapın.Dışarıdan katkılı ilaçlı reçeller almak yerine evde kendiniz reçelinizi doğal hazırlayın.Afiyet olsun.

*Kolay ayva tatlısı tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.


Düdüklüde Ayva Reçeli Tarifi” için 11 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!