Çarkıfelek Tatlısı Yapılışı

8
451

Çarkıfelek Tatlısı Yapılışı

Çarkıfelek tatlısı,nefis şerbetli tatlılar arasında yer alır.Bu tatlıya halk arasında çark tatlısı veya  tarak tatlısı gibi isimler de verilmektedir.Adı  dillerde farklı olsa da lezzeti hep aynıdır.

Çarkıfelek tatlısını kalburabastı tatlısının hamurundan hazırladım.Kalburabastıdan farkı tere yağını eritmeden oda sıcaklığında yumuşamasını bekliyoruz.Bu arada karbonat çarkıfelek tatlıya nefis bir lezzet katıyor.Mutlaka karbonat kullanalım.İşte sosyete dilinde bera tatlısı olarak da söylenmeye başlanan bu nefis lezzetin malzemeleri;

  • 150 gram  yumuşak tere yağ
  • 1/2 su bardak sıvı yağ
  • 1/2 su bardak yoğurt
  • 2  tane yumurta
  • 1/2 tatlı kaşık  tuz
  • 1/2 su bardak irmik
  • 1 çay kaşık karbonat
  • 1 çay kaşık kabartma tozu (Kaşıklar full dolu olacak)
  • 4 su bardak un

Çarkıfelek tatlısının şerbeti malzemeleri;

  • 3 su bardak şeker için 3,5 su bardağı su kullanıyoruz.İçine 1 dilim limon suyu ile 1 fiske tuz ekliyoruz.

Arası için:İri ceviz kullandım.Farklı malzemeler de düşünebiliriz.

Çarkıfelek Tatlısı Yapılışı Tarifi:Çarkıfelek tatlısı yapımına şerbeti hazırlayarak başladım.Şeker,su ve limon dilimini tencereye alıp 20 dakika süre ile kaynattım.Orta kıvamda bir şurup hazırladım.Kaynayan şerbetin soğuması için beklettim.

Hamur hazırlamaya geçtim.İlk başta dediğim gibi kalburabastı tatlısı hamuru hazırlar gibi hazırlıyoruz.Yağları karıştırma kabına aldım.El çırpıcı makinesi yardımı ile karıştırdım.Üzerine yumurta ve yoğurt ekledim.Tekrar iyice çırptım.Daha sonra üzerine irmik,tuz,kabartma toz,un ve karbonat ekledim.Yumuşacık bir hamur yoğurmuş oldum.

Sonra hamurdan cevizden biraz irice hamurlar koparıp el yardımı ile yuvarladım.Elimdeyken içine bir iki tane ceviz kırıklarından koydum.Hamuru el yardımı ile kapattım.

Hamura şekil vermek için süpriz yumurta kabı kullandım.Kola şişesi kapağı da olur.Tüm hamurlara resimdeki şekli verdim.Fırını ısınmaya alıp 180 derece ayarında pişirdim.Pişirirken nar gibi olmasına dikkat edelim.

Tatlı hamuru fırından çıkar çıkmaz soğuk şerbeti zerine yayarak döktüm.Bu aşamadan sonrası çok önemli tatlıyı tekrar fişini çıkardığımız fırına koyuyoruz.Şerbet hemen soğumasın hamurda dağılmasın diye bu işlemi yapıyoruz.Yalnız fırın kapağını kapatmayalım.

Ben tatlıyı bir gün sonra servis ettim.Beklemesi daha iyi bu şekilde şerbeti iyice emiyor.Adına deniz dalgası tatlısı da denen bu harika lezzet bu şekilde yapılıyor.Afiyet şifa olsun.

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here