Konserve yapımında nelere dikkat etmeliyiz?

0
223

Konserve yapımında nelere dikkat etmeliyiz?

Konserve yapımında sebzelerin haşlanma süreleri çok önemlidir. Aşağıda önerilen haşlanma süreleri dikkate almanız konservenin lezzetin doğrudan etkileyecektir.Bezelye 3 dakika, havuç 3 4 dakika, kabak bir dakika, karnabahar 3 dakika, dakika,lahana bir buçuk dakika, mısır 6 dakika, patlıcan 4 dakika, iki dakika ve taze fasulye 2 dakika,,,
Doldurulan kavanozlardan havanın çıkarılması gerekir. Bunun için kaynar su içine sokulmuş sivri uçlu bıçak kullanılmalıdır. Tencereyi yerleştirmek için birbirlerine temas etmeyecek şekilde dizilmelidir.Bu duruma azami özen gösterilmelidir.Aksi durumda Kavanozlarda çatlama ve kırılma olabilir.
Konserve düdüklü tencerede yapılacak ise kavanozların yarısına gelecek seviyede soğuk su koyulmalıdır.Konserveleri tencereden çıkardıktan sonra tahta zemin veya düz bez üzerine konulmalıdır.
Konservelerin saklama koşulları tazelik ve bayatlık açısından önem taşımaktadır. Siz yerde muhafaza edilmelidir. Konservelerin bozulup bozulmadığını kabarcık kontrolü ile anlayabiliriz.Ters çevirin kapağı düşmüyor ve hava kabarcıkları yoksa konserve tüketilebilir. Bu şekilde uzun yıllar da dayanabilir.
Konserve hazır alınacak ise kapak üzerindeki üretim ve son kullanma tarihleri kontrol edilmelidir. Tarihleri belirtilmeyen konserveler satın alınmamalıdır.
Konserve alırken mutlaka kabarcık kontrolü yapılmalıdır konserve üzerindeki kabarcıklar konservenin bozulduğunu gösterir.
Açılan konserveleri uzun süre tüketmek istiyorsak cam kavanozlarda saklamalıyız. Kavanozların bazen kapakları açılmayabilir. Kapağını hafif ısıtabiliriz. Su dolu kaba konserve kapağı ile dik koyarak biraz bekletebiliriz. Farklı bir yol ise kavanozun taban kısmını hızlı bir şekilde vurabiliriz. Sıçramalar olabiliyor Biraz dikkatli olalım.
Konservelerde maksimum bekleme süresi 1 yıl olmalıdır.Nem Rutubet ve diğer olumsuz koşullar ile tatların da bozukluk olabilir. Bu yüzden bir yılda fazla süre Duran konserveler tüketilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here