Yağlı Yemek Yemenin Zararları

Yağlı Yemek Yemenin Zararları

Türk mutfak kültürü üzülerek söylemeliyim ki bol yağlı yemekler üzerine kuruludur. Bu durum ise vücudu risk altına atan yanlış beslenme alışkanlığıdır.

Kültürümüzde sağlıklı olduğuna inanılan tereyağı ve zeytinyağı da yemeklerde istenmeyen ölçülerde bol miktarda kullanılmaktadır.Peki yağlı yemek yemenin zararları nelerdir.?Yağlı yemek yemeden nasıl kurtulabiliriz?
Yağ vücut için gerekli bir maddedir.Nasıl su vücut için gerekli ve çok miktarda tüketildiğinde zarara dönüşebiliyor ise yağ da çok tüketildiğinde vücut için zararlı hale dönüşmektedir.
Ülkemizde ve dünyada yapılan araştırmalarda özellikle Fast food türü ürünlerin içerisinde hem kilo sorunlarına neden olan hem de beyin gelişimine zarar verebilen yağların kullanıldığı doğrulanmıştır.

Çok kilolu olmak ise vücudun dolaşımı sistemine zarar vermektedir.Bu durum  başta şeker hastalığı olmak üzere diğer hastalıkları tetiklemektedir.Vücudun devamlılığı için sağlıklı ve ideal yağ tüketimi yapılmasına dikkat edilmelidir.Özellikle yemeklerde kullanılan sıvı yağ miktarı bir tatlı kaşığını geçmemelidir.Katı yağ miktarı ise yarım yemek kaşığı ölçüsünü geçmemelidir.

Mutfakta kullanılan yağları alırken zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar tercih edilmelidir.Zeytinyağı ise kızartma yağı olarak kullanıldığında sağlık sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Kullanılan yağlar aşırı yakıldığında özellikle pişirmeye uygun olmayan tavalarda kızartıldığında yağdaki bozulma ile kanser hastalıklarına neden olabilmektedir.
Yağ tüketiminin en ideal olduğu yemekler ise sulu yemeklerdir.Sulu yemekler ile beraber tüketilen yağlar vücutta kolay eriyebildiğinden veya atılabildiğinden tüketilmesi uygundur.
Özellikle katı yağlar eritilirken erime noktasına dikkat edilmelidir.Aşırı eritilen ve yakılan yağlar vücutta zehir olarak depolandığından vücuda ciddi şekilde zararlar vermektedir.Yağsız yemek yemek ya da sıfır yağlı beslenmek doğru bir şey değildir.Aksine bu durum beslenme hatasıdır.Vücut gereksinimi olan yağı eksik alırsa bu durumda vücut açısından zararlar ortaya çıkarabilir.Peki bu durumda neler yapmalıyım?

Hayvansal gıdalarda (süt ,peynir, yoğurt ve ayran gibi ürünlerde tam yağlı yerine yarım yağlı veya az yağlı ürünleri tercih edebilirsiniz.Eğer tüketeceğiniz sığır eti veya kanatlı bir hayvan ise birilerini ve eşyalarını alarak yağları azaltma yoluna gidebilirsiniz.

Omega 3 balık yağına gelince vücut için en önemli yağlar arasında yer alıyor.Özellikle kolesterolü azaltarak kilo almayı da kolaylaştırıyor.
Her şeyin çoğu zarar olduğu düşüncesi ile yağ tüketirken ölçüyü kaçırmamanızı ve  yağ tüketirken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.


3 thoughts on “Yağlı Yemek Yemenin Zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir