Aşure Tarifi

Aşur Günü Özel Aşure Tarifi 

Aşure tarifi  aşure günlerinde en çok aran tarifler arasında yer alır.Aşure malzeme çeşitliği fazla olan özel yemektir.Aşure yapımında ölçü önemlidir.

İşte aşurenin malzemeleri;

500 gr aşurelik buğday
1 sb fasülye
1 sb nohut
1/2 sb pirinç
8-10 kayısı
5-6 incir
1 sb tuzsuz fıstık
1 /2 sb çekirdeksiz üzüm
1 yk kişniş (kuş üzümü)
3-4 karanfil
1 tk çörek otu
1 tk susam
1 çk mavi haşhaş
5.5 sb şeker
Su

Aşure Yapılışı

Üzerini dilediğiniz kuruyemişle süsleyebilirsiniz.Buğday, fasülye, nohut, kayısı, incir bir gece önceden ıslatılır. İsterseniz ıslanmıs nohut ve fasülyeyi ertesı gün bir tencerede 15 dk daha kaynatın. Yumuşaması için iyi olur. Derin bir tencereye buğdayı koyup, üzerine sıcak su ekleyip kaynatalım. Kontrollü pişirin. Buğday taneleri iyice açılmalı. Suyu azalırsa sıcak su takviyesi yapın.Açılan buğdayların içine nohut, fasülye ve iyice yıkanmış pirinci ekleyin. Kaynatmaya ve suyu azaldıkça kaynar su eklemeye devam edin.Özleşen bakliyatların içine küp küp doğradığımız kayısı ve inciride ekleyin. Kaynatmaya devan edin.Fıstığı, üzümü, kişnişi de ekleyin. Suyu yogun olmasın çokta sulu olmasın.Özleştiğini düşündüğünüz zaman şekeri ekleyin karıstırın. Bu aşamada aşure biraz sulu olursa ıyı olur şeker kaynadıkça yoğunlaştıracaktır.Çörekotu, susam, haşhaş, karanfil de eklenir. Bir taşım daha kaynatılıp ocaktan alınır. Sulu olmasından korkmayın birkaç saat soğumaya bırakın. Tencerenın kapağı kapalı olsun.Tam kıvamı dınlendıkten sonra tutacaktır.Aşurenin tarifi bu şekildedir.Afiyet Olsun


Aşure Tarifi” için bir yorum

  • 14 Ocak 2019 tarihinde, saat 19:16
    Permalink

    Yıllarca ağzıma aşure sürmedim. Sevmeyeceğime nereden karar vermiştim hatırlamıyorum ama, vermiştim işte. Tadına bakınca karar değiştirdim. Şimdi, ne zaman aşure zamanı gelse de apartmandan birileri kapıya getirse mutlu oluyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!