Şarbon Nedir?

Şarbon Nedir?Şarbon Hastalığı Hakkında

Şarbon nedir?Sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer alır.İşte şarbon hastalığı hakkında tüm soruların detaylı cevapları.

Şarbon hastalığı, Bacillus Anthracis bakterisinin neden olduğu hayvan hastalığıdır.Ot yiyen koyun, keçi, sığır gibi hayvanları daha çok etkiler.

İnsanlara direk temas, nadiren enfekte etlerin yenmesi ve bakteri sporlarının solunması ile bulaşır.Bulaşma yolu, hastalığın klinik formunu belirler. Deri, bağırsak, akciğer şarbonu olarak karşımıza çıkar.
Bacillus Anthracis spor oluşturan bir bakteridir. Sporları doğada ortalama 50 yıl canlı kalabilir. Vejetatif formları dezenfektan ve ısı ile yok edilebilir. Spor formu ortalama 121° de 15 dakikada, kuru sıcaklıkta 160 ° de 60 dakikada yok edilebilir.Şarbon hastalığı, celep, veteriner, çoban, kasap gbi işkollarında çalışan kişiler de meslek hastalığı olarak da karşımıza çıkar.
En sık karşılaşılan şarbon hastalığı deri şarbonudur.Bu da enfekte hayvan ile onun ürünleri ile direk temas sonucu; elde, kollarda vücutta kabuklu yaralar şeklinde görülür.
Laboratuvar olarak kabuklu yaradan kültür örneği alınır.Bakterinin üretilmesiyle tanı konur. Serelojik testlerle tespit edildiği gibi; dışkı, ağız, burun ve anüsten kanlı sıvılardan ve kandan; kan kültür örnekleri de alınabilir.
Tedavide ise penisilin kullanılır.Nadirde olsa penisiline dirençli vakalarda alternatifler değerlendirilir.
Şüpheli vakaların görüldüğü bölgelerde hayvanlar ve şüpheli hayvansal ürünler ile direk temas etmemeli; et ile uğraşılacaksa eldiven kullanılmalı ve az pişmiş et tüketilmemelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!