Kuyruk Yağı Zararlı Mı?

Kuyruk Yağı Zararlı Mı?

Et yemeklerine ve yemeklere lezzet veren kuyruk yağının zararlı veya yararlı olduğu konusu ülkemizde çokça tartışılmaktadır.Her konuda olduğu gibi kuyruk yağı ile ilgili tartışmada da bilimsel verileri ön plana alan sitemiz kuyruk yağı ile ile ilgili yapılan araştırmaları değerlendirmeye alarak bu yazıyı hazırlamıştır.

Amerika Gıda İlaç Teşkilatının yaptığı bilimsel araştırmaya göre kuyruk yağı tüketen insanlarda yaşlılık dönemlerinde eklem ve kemik rahatsızlıklarına tüketmeyenlere göre daha az yakalandıkları tespit edilmiştir.

Ülkemiz Üniversiteleri bilimsel araştırmalarına göre kuruk yağı yüzde 60 doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır.Doymamış yağ asitlerinin ise omega 3 bakımından zengin olduğu tespit edilmiştir.Omega 3 yağ asitleri ise kalp damar rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Bir çok üniversitede yapılan araştırma sonuçlarına göre kuyruk yağı sağlıklı yağlar kategorisine alınmıştır.Araştırma sonuçlarına göre gençlik yıllarında yeterince kuyruk yağı tüketen insanların yaşlılık yıllarında eklem rahatsızlıklarına daha az yakalandığı vurgulanmıştır.

Çoğu Zarar Azı Karar

Kuyruk yağı çok pişirildiğinde,gerektiği gibi saklanmadığında ve çok aşırı tüketildiğinde trans yağlara dönüşebilmektedir.Trans yağ ise ciddi kap rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.Bu konudaki hassasiyeti dikkate alarak kuyruk yağı tüketmeniz önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!