Meyve Şekeri Fruktoz Zararlı Mıdır?

Meyve Şekeri Fruktoz Zararlı Mıdır?

Meyve şekeri Fruktoz hakkında beslenme uzmanları farklı görüşlere sahiptir.Bazı beslenme uzmanlarına göre yüksek dozda fruktozlu yiyecekler obezite ve diyabet hastalıklarına neden olmaktadır.Fruktozların doğal kaynağı meyve sebzelerdir.Birçok paketli besinler içerisinde yüksek dozda fruktoz ile hazırlanmış mısır şurubu bulunmaktadır.Mısır şurubu ise doğal olmayan işlenmiş bir şeker türüdür.
Amerika’da yapılan bir araştırmada işlenmiş rafine şekerin sadece boş bir kaloriden ibaret olmadığı,rafine şekerin aynı zamanda toksin ve zehirli maddeler taşıdığı ortaya çıkarmıştır.
Glukoz ve fruktoz birleştiğinde sukroz oluşmaktadır.Sukroz bazı besinlerin içerisinde yer alır. Şeker kamışı,şeker pancarı ve mısır bu besinlere örnek gösterilebilir.Bu besinler ise rafine de işlenerek günlük kullandığımız toz şeker ve küp şekeri oluşturmaktadır.
Vücudumuz hücreleri enerji olarak glukozu kullanır.Fruktoz ise karaciğerimiz de işlenir.
Fruktoz tüketimini yüksek miktarda olması asit yükselmelerine, serbest radikallerin artmasına, karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır.Hal böyleyken uygun miktarda fruktoz tüketmek normal bir durum iken aşırı miktarda şekerli meyve tüketmek doğal bir tüketim olsa bile karaciğer yağlanmasına kadar rahatsızlıklar vermektedir.
Bu nokta dikkate alınarak beslenme uzmanları bal ve meyve tüketiminin kontrolü tüketilmesini önermektedirler.
Bu durumda meyve veya sebzeler zararlı ve zehirli değildir.Fakat önemli olan beslenmedeki tüketim miktarıdır.Normal bir kişi günde bir veya iki tane meyve tüketebilir.Fakat aşırı meyve ve sebze tüketmek sağlık açısından zararlı duruma gelebilir.

Meyve Şekeri Fruktoz Zararlı Mıdır?” için bir yorum

 • 14 Mart 2019 tarihinde, saat 10:17
  Permalink

  Neyi tüketip neyi tüketeceğimize karar veremez olduk. bilgilendirme için teşekkürler.
  Sayın editör sitenizde iletişim formu göremedim. bir konu hakkında fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.
  Size eposta da gönderemedim. İletişim için eposta adresime mail gönderebilir misiniz?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!