Topuklu ayakkabı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Topuklu ayakkabı alırken  nelere dikkat edilmelidir?
Topuklu ayakkabılar birçok bayanın gözde nesnesidir.Modanın bir parçası olarak da görülen ayakkabılar boyu uzun göstererek, kadınları daha çekici ve zarif duruma getirmektedir. Yapılan araştırmalara göre yüksek topuklu ayakkabılar dişiliği ön plana çıkaran en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.Vücudu daha dik göstererek karşıdaki kişiye öz güveni yüksek görüntüsü vermektedir.
Birçok kadın topuklu ayakkabıyı çok sevse de topuklu ayakkabıyı giymek bazıları için göründüğü kadar kolay değildir.Görüntü olarak çok güzel olan topuklu ayakkabılar içinde gün boyunca durmak doğru ayakkabı seçilmediğinde sağlığa ciddi şekilde zarar vermektedir. Peki doğru topuklu ayakkabı nasıl seçilir?topuklu ayakkabı nasıl seçilir nelere dikkat etmeliyim?

Hangi topuklu ayakkabıları almak daha doğrudur?
Topuklu ayakkabı seçiminde ayak tipinize uygun olarak ayak sağlığınıza zarar vermeyen aynı zamanda uzun ömürlü kullanabileceğiniz şık bir topuklu ayakkabı seçmelisiniz. Peki ama bu nasıl olacak?
Dolgu topuk

dolgulu topuk
dolgulu topuklu ayakkabı

Dolgu topuklu ayakkabıları ilk defa topuklu ayakkabı giyecek kadınlar için başlangıç ve alıştırma ayakkabı olarak düşünebilirsiniz.Dolgulu topuklu ayakkabıların en büyük özelliği yere temas eden yüzeylerinin geniş olması platformundan dolayı düşük eğime sahip oluşudur.Dolgulu topuklu ayakkabılar birçok modelinde bilekten bağcıklıdır.Topuğu rahatça kavrayacak küçük araçlara sahiptir. Dolgu topukları bu özelliği rahatça yürümeyi elverişli kılarken ayaktan çıkmadan yürümenize olanak sağlamaktadır.

kalın topu ayakkabı
kalın topuklu ayakkabı

Kalın topuk
Dolgu topuklu ayakkabıyı giyip yeterince ayak alıştırması yapan bayanlar için ideal ayakkabı türüdür.Kalın topuklu ayakkabılar dolgu topuklu ayakkabılar gibi dengede durmayı kolaylaştıran özelliklere sahiptir.Kalın topuklu ayakkabılar bayanların modern gösteren her dönem trend olan ayakkabı türüdür.

Alçak topuk
Özellikle kilolu bayanların tercih ettiği kullanım kolay topuklu ayakkabı türüdür.Bu ayakkabı türü aynı zamanda belinden sağlık problemi olan bayanların kullanacağı ideal ayakkabıdır. Alçak topuklar yürümeyi kolaylaştırır.

platform topuklu ayakkabı
platform topuk

Platform topuk
Ayaktaki iyi eğimi azaltmak için tasarlanmış ön kısmında ayağım çok az bir şekilde hissettiği aparatlara sahip son zamanların moda ayakkabısıdır.Platform topuk ayakkabılar için yorulmadan ve acı çekmeden giyilebilecek yüksek topuklu ayakkabılar diyebiliriz.

bilekten ayakkabılar
bilekten ayakkabılar

Bilekten ayakkabılar
Bilekten ayakkabılar için kışın giyilen bağcıklı botları ve topuklu çizmeleri örnek gösterebiliriz. Ayak bileğini tam tutan bu ayakkabı türü ayaktan çıkma ihtimalini en aza indirerek düşme ve burkulmaları yok etmektedir.

 

 

Stillettolar ayakkabı
Stillettolar

Stillettolar
Stillettolar için topuklu ayakkabının son noktası diyebiliriz.Bu ayakkabı türü bayanlar arasında çokça tercih edilmez.Günlük kullanıma uygun değildir.Parmakları sıkıştıran yüksek eğimli oluşu ile ayaklara uzun vadede ciddi zarar vermektedir.

İyi  ayakkabının en önemli özelliği rahat ve kullanımı kolay olanıdır.Ayakkabının malzemesi ayakkabının kalitesini ve kullanışlığını etkilemektedir.Ayakkabı kötü ve sert bir malzemeden yapılmış ise zaman içinde ayak sağlığını olumsuz etkileyecektir.Ayakkabıda fiyata değil rahata önem vermelisiniz.Birçok ayakkabı almak yerine ayak sağlığınızı koruyan rahat ayakkabı seçerseniz sizin için daha iyi olacaktır.Ucuz ayakkabılar hele bu bir topuklu ayakkabı ise denge sorunlarına düşmeye neden olabilir.Sağlıksız bir ayakkabıda terleme- mantar gibi ayak sağlığını etkileyen ciddi sorunlar oluşabilir.Yanlış numara ayakkabı seçmek ise zaman sürecinde ayak yapınızın bozulmasına sebep olabilir.
Halk arasında sıkça söylenen “bir numara büyük al veya  bir numara küçük al” sözü yanlıştır.Ayağınıza tam oturan ayak numaranıza uygun ayakkabıyı seçmelisiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir