Rezene Nedir Nasıl kullanılır?

Rezene Nedir Nasıl kullanılır?

Çok yıllık yaprakları ipliksi şekilde olan parçaları çiçekleri sarı meyveleri 6-7 mm boyunda ve 4 mm kadınlara sahip millet ürünün olgun meyvesine rezene adı verilir.Rezenenin tadı tatlımsı ve yakıcıdır.Tüm dünyada çok yaygın bir şekilde kullanılan rezene anasona benzer bir tada sahiptir.
Rezenenin nerede yetiştirilmektedir? 
Dünyada Macaristan,Fransa,İtalya ve Almanya’da yetiştirilen rezene ülkemizde Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir.Ülkemizde rezenenin yabani cinsi kendiliğinden yetişmektedir.
Rezene nasıl kullanılır?
Rezene eski çağlardan beri halk arasında yılan sokmalarına karşı kullanılmıştır. Tarihi belli dönemlerinde ise büyüye karşı kullanıldığı da olmuştur.ünlü bitki bilimci Wicholas 1600’lü yıllarda civan perçemi ile rezene tohumlarını karıştırıp kaynatarak yılan sokmalarına karşı Panzehir elde etmiştir.
Günümüzde rezene arap ilaçları içinde hazımsızlığı azaltıcı olarak kullanılmaktadır.Arap ilaçların da daha çok mide bağırsak sistemine bağlı olan huzursuzlukların giderilmesinde kullanılmaktadır.Rezene çayı sindirimi kolaylaştıran bir çaydır.Aynı zamanda tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü etkisi de vardır.Günümüzde çocuk ilaçlarını içlerinde iştah açıcı olarak da kullanılmaktadır.Balgam sökmek için rezene bal ile karıştırılarak içilmektedir.Rezene gaz giderici özelliğe sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!