Selenyum nedir ne işe yarar?

Selenyum nedir ne işe yarar?

Selenyum yoğun vücutta bulunan en önemli mineraller arasında yer almaktadır.Bilinen en güçlü antioksidanlar arasında yer alır.Selenyum E vitamini ile kullanıldığında etkisi daha belirgindir.
Bağışıklık sistemini güçlü bir şekilde koruyan selenyum serbest radikallerin oluşumunu da engellemektedir.Vücutta temel görevi ise yağların okside almasını engellemektir.Selenyum alan kişiler karaciğer,prostat,kalın bağırsak kanseri gibi rahatsızlıklarda almayan kişilere göre 10 yıl daha iyi korunduğu saptanmıştır.
Selenyumun eksikliğinde ise şu hastalıklar risk oluşturabilmektedir.Kalp hastalığı,kanser riski,büyüme bozuklukları,yüksek kolesterol ve çeşitli enfeksiyonlar selenyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur? 
Selenyumun en çok bulunduğu besinler doğal tahıl ve et içinde bulunur.Bu besinlerden başka brokoli, esmer pirinç, sarımsak, süt ürünleri,tavuk, maya, karaciğer, soğan, ve deniz ürünlerinde bulunur.Bazı bitkiler içinde de selenyum bulunmaktadır.Maydanoz,nane,rezene şerbetçi otu ve deve dikeni otu bu bitkilere örnek gösterilebilir.

selenyum içeren besinler
selenyum içeren besinler

Selenyum Nasıl Kullanılır ?
Selenyum doktor kontrolünde eksikliği olan hastalara yeterli tetkikler yapıldıktan sonra verilir.200 mcg güvenilen dozdur.Genellikle doktorlar selenyum E ve C vitaminleri ile birlikte vermektedirler.
Selenyum Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Selenyumu çok fazla miktarda kullanmak artrite neden olmaktadır.Tırnak üzerinde kırılma, sindirim sisteminde genel bozukluk, saç dökülmeleri, aşırı sinirlilik,karaciğer ve böbrek yetmezliği selenyumun yan etkileri arasında gösterilebilir.Selenyum hamilelerde kullanılması önerilmemektedir. (DİKKAT)
*Yukarıda adı geçen selenyum bilgilendirme amaçlıdır.Doktor tavsiyesi ve muayeneleri olmadan selenyum kullanmak tehlikeli olabilir.Lütfen bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir