Yemek Tabirleri

Yemek Tabirleri

Yemek tariflerinde kullanılan bazı kelimeler vardır.Peki bu kelimelerin anlamları nelerdir? Yemek tabirleri bize ne anlatmak istiyor? İşte mutfakta kullanılan yemek tabirleri ve anlamları;
Ağartma
Artma şeker ve yumurta sarısını karıştırıp çıktıktan sonra beyazlatma işlemi ne ad verilir.
Alazlamak
Yemeklerde kullanılan tencere veya tavanın yüzünü Alevden geçirmek veya Aleve tutmak anlamına gelmektedir.
Alaca patlıcan
Patlıcanın uzunlamasına bir el parmak şeklinde aralıklı soyulması işlemine denir. Patlıcanın alacak soyulma amacı ise Patlıcanın buruk tadını azaltmak için yapılır.
Al Dente
Normalden daha az olan pişirme süresi ile pişirmeye ad verilir. Spagettinin pişme süresi 12 dakika ise 10 dakika pişirildiğinde al DEnte adını alır.
Ançeüz
Balık platosunun tuzlanarak zeytin yağına yatırılan işlemine denir. Hamsi veya sardalye gibi balıklardan da ançeüz yapılabilir.
Balık fileto
Balığın ana Kılçıklarını çıkarılarak gerisini yüzülüp balığın sadece etinin kalmış kısmına denir.Fileto balıklar genelde büyük olduğu için iki üç parçaya bölünmektedir.
Basınçlı tencere
Düdüklü tencerenin diğer adı basınçlı tenceredir.
Beşamel
70 gram tereyağı ve 70 gram un 1 litre süt içinde karıştırıldıktan sonra elde edilen Sosa beşamel sos adı verilir. Beşamel sosta kıvamı önemlidir koyu boza kıvamı yeterlidir.
Buke
Buke,kaynamakta olan çorba içerisine eklenen maydanoz nane fesleğen Defne yaprağı gibi baharatlardan oluşan karışıma denir.
Cizleme
Bolu yöresi çevresinde yapılan kalın ve büyük krepe cizleme denir.
Çentmek
Son ortadan ikiye böldükten sonra bıçakla soğanın her iki yönünden çok küçük parçalar halinde doğramaya denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!