Çocukların Sağlıklı Beslenmesi İçin Öneriler

Çocukların Sağlıklı Beslenmesi İçin Öneriler

Bir yetişkinin ilerlemiş yaşlardaki sağlığı çocukluk döneminde geçirdiği bedensel ve ruh sağlığı ile yakından ilişkilidir.Sevgi ortamında doğup büyüyen çocuklar ve doğal beslenen çocuklar yaşlılık dönemlerinde sağlıklı olurlar.İleride baş gelen hastalıklar çocukluk döneminde sağlıklı beslenme ile temel atılmış ise kolay kolay kişiyi etkilememektedir. Çocukluk döneminde en çok tüketilen gıda ise anne sütüdür.Hiçbir gıda anne sütünün yerini tutmamaktadır.Bebeklerin ilk altı ay dönemine kadar bebekler anne sütü ile beslenmesi gereklidir.Bu süre bebeğin durumuna göre bir yıl kadar uzatılabilir.Bir yaşından sonra ise çocuklar ek gıda tüketmeli derler.Son dönemde yapılan en büyük yanlışlardan birisi de çocukların anne sütünden sonra hazır gıda veya mamalar ile hızlı beslenme biçimidir.Bu beslenme tarzı yanlıştır.Hazır gıdalar yiyecekler ileride otizm gibi sorunlara neden olmaktadır.Bebeklerin lezzetli beslenmesinden çok sağlıklı ve doğal beslenmesine öncelik verilmelidir.Lezzetli beslenen çocukları sağlıklı beslenmeye yönlendirmek ise zaman alan bir süreçtir.
Çocuklarımız geleceğin temelini oluşturmaktadır.Biz yetişkinler olarak sağlıklı bir nesil yetiştirmek ile yükümlüyüz.Sağlıklı bir çocuk için her çeşit gıdadan dengeli bir şekilde tüketmeyi öğretmeliyiz.
Ülkemizde hayvansal gıdalar,kızartmalar,yağlı ağırlıklı beslenmeler çocukların ergenlik sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaktadır.Çocuk yetiştirmek öncelikle emek ve sevgi istemektedir. Sadece çocuğun anlık mutlu olması için fasfood tarzı kolesterolü yüksek sağlığa zararları yiyecekleri yedirmek çok yanlıştır.Çocuklarını gerçekten seven anne ve babalar hormonsuz kimyasal ilacı az olan yağsız ve doğal beslenmeyi sağlayarak çocuklarını yetiştirmeye emek harcamalıdırlar.
Çocukluk döneminde öncelikle çinko,kalsiyum ve D vitamini bakımından yararlı yiyecekleri ön planda tutmak gerekir.Bu tür yiyecekler çocukların gelişimi için fayda sağlamaktadır. Vitaminler ve mineraller doktor kontrolünde çocuğun ihtiyacına göre verilmelidir.Vitamin ve mineral eksikliğini öğrenmek için mutlaka uzman hekime danışılmalıdır.
Çocukluk döneminde karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi de kabızlıktır.Sağlıklı bir sindirim için mutlaka ayran,komposto,süt salep ve çocuğu uygun bitki çayları çocuklara içirilmelidir.İçirilen meşrubatlar içerisinde şeker olmamasına özen gösterilmelidir.Özellikle hazır meyve suları çocukların zaman sürecinde toksin maddeler biriktirmesine neden olmaktadır.Bu yüzden doğal tatlandırıcılar ile içecekler üretilmelidir.
Çocukluk döneminde tüketilen baharatlar çocukların sağlığını bozmaktadır.Cipsli gıdalar acılı ve pul biberli yiyecekler çocukların fizyolojisini zorlamaktadır.Bu tür yiyecekler çocuklara yedirilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir