Vitaminlerin ve Minerallerin Yararları

Vitaminlerin ve Minerallerin Yararları

Vücudumuzu ayakta tutan vitamin ve minerallerin faydaları oldukça fazladır.Her vitaminin vücutta özel bir faydası vardır.Vitaminleri tek tek inceleyelim;
Vitamin A
Dokuların gelişmesinde dokuların onarılmasında yardımcı olan vitamindir. Deri saç oluşumu ve Kemik oluşumu için gereklidir. Göz sağlığı açısından da önem taşımaktadır. Güçlü antioksidan kaynağı Beta karotenin içeriğinde bulundurur. Birçok kanser türüne Kalp hastalıklarına karşı korunmada yardımcı olur.

A vitamini besinleri
A vitamini besinleri

Vitamin C
Sağlıklı hücrelerin gelişmesi yaraların iyileştirilmesi enfeksiyonlara giren kazanmada c vitamine ihtiyaç duyulur. Güçlü antioksidanlar bünyesinde bulundurur. Hastalıklara karşı vücuda Kalkan oluşturur.

c vitamini besinleri
c vitamini besinleri

Vitamin D
Kalsiyum emilimini de etkin rol oynamaktadır. Halk deyimi ile kemiklerin güçlenmesinde önem taşımaktadır. Kan seviyesi içerisinde kalsiyum ve fosforun dengeli kalmasında yardımcı olmaktadır.

d vitamini besinleri
d vitamini besinleri

Vitamin E
Büyüme ve gelişme için gerekli olan vitamindir. Antioksidan oluşu ile serbest radikallerin verdiği zararlardan korumaktadır. He çok kanser türüne kansızlığa ve Kalp hastalıklarına karşı koruyucu durumdadır.

e vitamini besinleri
e vitamini besinleri

Vitamin K :Kanın pıhtılaşması için gerekli olan vitamindir. Karbonhidratların enerjiye dönüştürür. Sinir sistemini ve kasların işlevselliği için gerekli olan vitamindir. Sinir sistemi fonksiyonlarına yardımcı olur. Göz sağlığına korur.

k vitamini besinleri
k vitamini besinleri

Vitamin B3
Sinir sisteminin fonksiyonlarının işlerlik kazanmasında yardımcı olur. Besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde fayda verir.

b3 besinleri
b3 besinleri

Vitamin B6
protein metabolizması ve sinir sistemi işlevselliği için gerekli olan vitamin türüdür.
Vitamin B12
Aminoasitlerin metabolizmasına yardımcı olur. B vitaminlerini kullanımı içisin için olmazsa olmaz Bir vitamindir. Saçları güçlendirir alyuvar oluşumunda etkin rol oynar. Büyüme ve gelişmeye yardımcı olur. Hamit döneminde kullanılan B12 vitaminleri doğum kusurlarını görmek ismini azaltmaktadır fakat Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

b12 besinleri
b12 besinleri

Kalsiyum
Kemiklerin ve Dişlerin sağlıklı gelişmesinde etkili rol oynamaktadır. Kanın pıhtılaşması kas kasılması sinir iletiminin devamlılığı için kalsiyum gereklidir. Kalsiyum Osteoporoz riskini azaltmaktadır.

kalsiyum içeren gıdalar
kalsiyum içeren gıdalar

Magnezyum
Enzimleri aktive etmek de rol oynar. Sinirlerin kasların normal işlevsellik lerine yardımcı olmaktadır. Kalsiyumun kemiklere ulaşması için magnezyuma ihtiyaç duyulur. Kalsiyum ve magnezyum vücutta dengeli bir şekilde Doktor kontrolünde alınmalıdır.

magnezyum içeren gıdalar
magnezyum içeren gıdalar

Krom:Glikoz metabolizmasını daha yardımcı olur insülin ile birlikte kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynar.
Demir:alyuvarlar ve hemoglobin için gerekli olan mineraldir. Emin ile birlikte vücutta oksijenin taşınmasında rol oynamaktadır. Hamilelik döneminde kullanılan demir Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
Fosfor
Kalsiyum ile birlikte sağlıklı ve güçlü kemiklerin oluşmasında etkin rol oynar. Diş gelişimi için fosfor gereklidir. Sinir ve kasların işlevselliği de yardımcı olmaktadır.
Potasyum
Kalp çarpmasını düzene sokan elektroyt olarak bilinir. Sıvı dengesi için gerekli olan bir mineraldir.
Selenyum:Sağlıklı gelişim için gerekli olan bir mineraldir.
Çinko:Bağış sisteminde Etkin rolü vardır. Yaraların iyileşmesi için gereklidir. Müzikli çocukların büyüme çağında beyin gelişimi için etkin rol oynamaktadır.

Vitaminlerin ve Minerallerin Yararları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!