Uyku Bozukluğuna Bitkisel Çözümler

Uyku Bozukluğuna Bitkisel Çözümler

Uykusuzluk ,kişide ciddi bir rahatsızlık değilse bitkisel yollar ile çözüme kavuşturulabilir. Uyku bozukluğu için şifalı bitkiler konusuna geçmeden önce problemi yaşayan kişi tıbbi kontrolden geçirilmelidir.Eğer sorun tıbbi değil ise bitkisel yollar çözüm olabilir.
Uyku bozukluğuna iyi gelen bitkiler:Kavak kava, MAN 107, ve valerinan gibi doğal içerikli preparatlar bitkisel takviye olarak hekim kontrolünde kullanılmalıdır.Melisa çayı uyku için ideal bir bitki çayıdır.Rahatlatıcı özelliği ile uykuya teşvik eder.Melisa çayı rezene ile karıştırılarak tüketilmelidir.Melisa çayından başka papatya çayı uyku yapıcı özelliğe sahiptir.Papatya çayı da rezene ile karıştırılarak içilmelidir.
Uyku ve Beslenme Arasında İlişki Var mıdır?
Uyku bozukluğu belirtileri ile beslenme arasında ilişki vardır.Özellikle akşam yemeklerini erken yemek,çok yemek yiyerek uyumaya çalışmak,asitli içecekler içmek,dikkat ve uyarıcı etkisi çok olan kahve içmek ve uyarıcı maddeler almak (parol vesaire) gösterilebilir.
Yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra yoğun kırmızı et,kebap ve yağ oranı bakımından fazla olan besinleri tüketmek sindirim sistemini zorladığından uyku bozukluğuna neden olmaktadır.Yine sindirimi zorlayan beyaz un,beyaz şeker ve ağır tahıllar kandaki şeker oranını yükseltip düşürdüğünden uykusuzluğa neden olmaktadır.Beslenmede hazmı kolay yiyeceklerin tüketilmesi uzmanlarca önerilmektedir.
Uykusuzluğun Psikolojik Sebepleri
Günlük yaşamdaki inişli çıkışlı olaylar yaşamak,gün içinde gergin anlar yaşamak sorunları kafaya takmak ve korku filmleri izlemek gibi durumlar uykusuzluğun psikolojik sebepleridir. Bunların yanında bastırılmış cinsel duygular, mide ve bağırsakta oluşan gaz problemleri uykusuzluğa neden olmaktadır.
Peki Neler Yapabilirim?
Yukarıdaki soruları çözdükten sonra alın ve yüze masaj yapabilirsiniz.Hafif ve rahatsız etmeyen müzik dinleyebilirsiniz.Psikolojik sorunlardan kurtulmanın yolları arasında yer alan ibadete yönelebilirsiniz.Yapılan araştırmalara göre yoganın uykusuzluğa iyi geldiği kanıtlanmıştır.Yoga yaparak uykusuzluğun üstesinden gelebilirsiniz.Her gün melisa veya papatya çayı içebilirsiniz.İş ve evlilik hayatınızı düzene sokarak zihninizi rahatlatmalısınız.Beslenmenize dikkat ederek egzersiz yapmalısınız.Yoğun iş yükünden kurtularak kendinizi gün içinde dinlendirmelisiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!