Kirazın Faydaları ve Zararları

Yaz Mevsiminin Habercisi Kirazın Faydaları ve Zararları

Kırmızı kırmızı rengi ile yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi kiraz en çok tüketilen meyveler arasında yer almaktadır.Rengi ve kokusu cezbedici güzelliği ile kendini yemeye teşvik eder. Lezzeti kadar ünlü olan kiraz faydaları ile de şöhrete sahiptir.İçeriğinde bulunan zengin vitamin ve mineraller ile birçok hastalığın iyileştirilmesinde rol oynamaktadır.Peki kirazın yararları nelerdir?Birçok hastalığın şifası olan kirazın faydaları maddeler halinde aşağıdaki gibi sıraladık;

 1. A,C ve K vitaminleri açısından zengin olan Kiraz bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Alzahimerden dan kalp sağlığı rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığı iyileştirmektedir.
 2. Karın ve basen bölgesindeki yağları eriterek zayıflamaya yardımcı olur.Zayıflamak için özellikle kirazın sapı tercih edilmektedir.
 3. Kalp damar sağlığını koruyarak kalpte oluşacak hastalıkları engeller.
 4. Diyabet ve şeker hastalığını önleyerek bu hastalıklardan doğacak rahatsızlıkların ortaya çıkmasına engellemektedir.
 5. Kiraz bağışıklık sistemini güçlendirir.Döneminde tüketilen hormonsuz kiraz bağışıklık sistemini koruyarak hastalıklara karşı engel olmaktadır.
 6. Güçlü antioksidan olması sebebiyle beyin hücrelerini koruyup yaşlanmadan kaynaklı oluşabilecek beyin hasarlarını engellemektedir.
 7. Kiraz yüksek diyabet rahatsızlıklarından meydana gelen inme ve felç riskini en aza indirmektedir.
 8. Ayaklarda oluşan iltihap ve ödemlerin giderilmesinde önemli rol oynamaktadır.
 9. Her gün bir avuç tüketilen kiraz kabızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır.
 10. İshali keserek sıvı kaybını önlemektedir.
 11. Gut hastalığının oluşmasını engellemektedir.
 12. Cilt sağlığını koruyarak ciltte oluşan akne ve siyah noktaların yok edilmesini sağlamaktadır.
 13. Kan basıncını düzene sokarak kolesterol seviyesini dengede tutmaktadır.
 14. Kiraz çocuklarda dikkat suresini artırmaktadır. Çocuk doktorları özellikle büyüme çağındaki çocukların mevsiminde bir avuç Kiraz tüketmesini önermektedir.
 15. Kirazın faydaları saymakla bitmiyor,kirazın faydaları hamilelikte de kendisini gösteriyor.Hamilelik döneminde tüketilen kiraz doğacak çocuğun güzel bir cilde sahip olmasını sağlıyor.Doğumu kolaylaştırarak,özellikle annenin moral açısından kendisini iyi hissetmesini sağlıyor.

Kirazın zararları nelerdir?

Bir çok yararı bulunan kiraz aşırı tüketildiğinde zararlı olabiliyor.Kirazı aşırı yemek ishale yol açabilir.Kiraz satın alındıktan sora üzerinde tarım ilacı kalabilir.Yıkanmadan tüketilen tarım ilaçlı kiraz zehirleyebilir.Bu yüzden satın aldıktan sonra  bol akan soğuk su altında 3-4 kez yıkanması tavsiye edilir.Yıkama işlemi kesinlikle soğuk su ile yapılmalıdır.Sıcak su üzerinde kalan maddeyi çözemediğinden meyve üzerinde ilaç kalır.Bu sebeple kesinlikle soğuk su ile yıkayınız.

*Kiraz kompostosu tarifi için tıklayınız.

*Zayıflatan kiraz sapı kürü nasıl hazırlanır ayrıntılar için tıklayınız.

*Çileğin faydaları için tıklayınız.

Kirazın Faydaları ve Zararları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!