Ramazanda Beslenme Önerileri 

Ramazanda Beslenme Önerileri

Ramazanda nasıl beslenmek gerekir?Ramazan sağlıklı nasıl geçirilir?Ramazanda nasıl beslenmeliyim?Sağlıklı beslenme ipuçları nelerdir?Tüm bu soruları Diyetisyen Sayın Burcu Şenol yanıtladı;

Ramazan sıhhattir. Ancak yeterli miktarda sıvı içmemek, az miktarlarda besin almak veya tam tersi aşırı kalorili besinler tercih edilmesi sağlığımızı bozabilir.Gıda alımının azalması ile birlikte vücut metabolizması daha yavaş çalışır ve bununla birlikte istemsiz kilo artışı yaşanabilir. Bu nedenle Ramazan’da diyet yapmak veya beslenmemize dikkat etmek bizim yararımıza olucaktır.
Peki neler yapalım?
Sahur, açlık kan şekerinin erken saatlerde düşmemesi için mutlaka sahura kalkmalısınız. Sahurda, içinde peynir,yumurta,süt, yoğurt,fındık,badem, ekmek ve bol yeşillikten oluşan bir kahvaltı tabağı hazırlayabilirsiniz.Hem besleyici olur hem tok tutar.Gün boyu rahatsız hissetmenizi engelleyecektir.
İftar, bütün gün süren açlık durumundan sonra vücudu toparlayacak olan öğündür. Bu yüzden vücudunuza bir anda yüklenmeyin. Su, hurma ve çorba ile orucunuzu açarak bir süre dinlenmenizde fayda var. Daha sonra ana yemeğe geçtiğinizde kendinizi daha az aç hissedecek ve hazımsızlık sorunu yaşamayacaksınız.
Bol kalorili besinler yerine daha rahat sindirebileceğiniz besinler tercih ediniz. Su tüketiminizi aksatmadan susama hissi olmasa bile iftar ve sahur arasında sık sık su içmelisiniz.İftardan sonra kısa süreli yürüyüşler metabolizmanızı harekete geçirecektir.Ramazan ayı kilo vermek isteyen veya kilo vermesi duranlar için çok güzel bir fırsattır.Bir kişi oruç tutup,iki kişilik iftar yapmayın.Hayırlı Ramazanlar.

*30 günlük ramazan menüsü için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!