Hurmanın 15 Faydası

Şifa Deposu Hurmanın 15 Faydası

İdeal bir besin olarak ön plana çıkan hurma birçok hastalığı önlemektedir.A,C ve B vitaminleri açısından zengindir.Vücudun sağlıklı kalması zinde durması açısından önemli yere sahiptir.Bünyesinde 15 farklı minerali bulundurur.Peki hurmanın faydaları nelerdir? Hurma nelere iyi gelir?Hurmanın faydası nedir?Tüm bu soruların cevaplarını 15 madde ile özetledik.

 1. Hurma hafızayı güçlendirir.İçeriğinde bulunan A vitamini ile uzun süreli yaşanan hafıza kayıplarının önlemede önemli bir yere sahiptir.
 2. Hurma kanseri önleyici besinler arasında yer alır.Yüksek oranda lif bulundurması sebebiyle göğüs, kolon,rahim kanserlerinin ortaya çıkmasını engellemektedir. Hurma ile beslenen Arap toplumlarında kanser görülme riski diğer toplumlara göre daha azdır.
 3. Hurma antioksidan kaynağıdır.Antioksidan etkisiyle damar tıkanıklığını önler ve yaşlanmanın gecikmesini sağlar.
 4. Hurma kalbin ilacı olarak bilinir.Şifası hadislere konu olan hurma, kan rahatsızlıkların giderilmesi için süt ve zeytinyağı ile karıştırılıp lapa yapılarak tüketilmiştir.
 5. Damar sertliği ve kolesterolün düzenlenmesinde etkilidir.Kan damarlarını yumuşatarak vücutta kolesterol oluşumunu engellemektedir.
 6. Hurma doğumu kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.Rahim adalelerini kuvvetlendirerek doğumun kolay gerçekleşmesini sağlamaktadır.
 7. Hurma bebek maması olarak tüketilebilir.Lohusa döneminde bebeğe yedirilen hurmanın bebeği akıllı ve ağırbaşlı yaptığı rivayeti dilden dile konuşulmaktadır.Sahih olmayan(gerçek olmayan) hadislere göre lohusa döneminde annenin hurma tüketmesi önerilmektedir.
 8. İçeriğinde bulunan potasyum miktarının fazlalığı bebeğin gelişerek büyümesini sağlamaktadır.
 9. Hurma iktidarsızlığa iyi gelir.Afrodizyak etkisi ile iktidarsızlığa önleyerek sperm sayısını artırmaktadır.
 10. Hurma eski çağlardan beri kısırlık ilacı olarak kullanılmıştır.Üreme homanlarındaki etkisiyle kısırlığı önler doğumu kolaylaştırır.
 11. Hurma diyabet rahatsızlıklarına iyi gelir.Özellikle Ramazan aylarında iftar açılırken kan şekerinin dengelenmesi için yemeğe hurma ile başlanılması önerilmektedir.Vücuttaki şeker oranını dengeler.
 12. Kan yapıcı etkiye sahiptir. İçeriğindeki Demir ile kansızlığa iyi gelir annemi rahatsızlıklarını ortadan kaldırır.
 13. Karaciğere fayda verir.B1 ve B2 vitaminleri barındırması sebebi ile sarılık hastalıklarının oluşmasını engeller.
 14. Hurma göze kuvvet verir.A vitamini yönünden zengin olması sebebi ile göz sinirlerin korumaktadır.
 15. Kalsiyum ve fosfat içerdiğinden güçlü kemik oluşumu için hurma tüketilmesi önerilmektedir.

*Beyaz dutun faydaları için tıklayınız.

*Yenidünyanın faydaları için tıklayınız.

*Çileğin faydaları için tıklayınız.

*Diyabet rahatsızlığına bitkisel çözümler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!