Beyaz Dutun 15 Faydası

Şifa Deposu Beyaz Dutun 15 Faydası

Dünyada Çin’de kültürü yapılan beyaz dut,Anadolu’ya kavimler göçü ile birlikte gelmiştir.Anadolu’da hemen hemen her bölgede Mayıs-Haziran aylarında yetişir.Beyaz dut içeriğindeki vitaminler ve mineraller ile mucize meyveler arasında yer almaktadır.Peki beyaz dutun faydaları nelerdir?Beyaz dut kurusu nasıl yapılır?Beyaz dut kürü nasıl yapılır?Beyaz dut kürü nasıl uygulanır?Tüm bu soruların cevaplarını 15  madde ile özetledik.

 1. Beyaz dut kürü ile egzamayı ortadan kaldırmak mümkündür.Bir kova su içine bir avuç beyaz dut atılarak kaynatılır.Kaynayıp ılık duruma getirilen dut suyu egzamalı bölgeye bir su bardak kadar 15 er dakika aralıklar ile dökülür.Egzamalı bölge yıkanmadan bu işleme devam edilir.(Prof.Dr İ.Saraçoğlu)
 2. Kandaki iltihabı azaltmak için bir litre su içine bir avuç beyaz dut eklenir.Kaynayıp soğuyan dut suyu her gün aç karnına 2 kez içilir.
 3. Kansızlık ve aneminin azaltılması için beyaz dut tüketilmelidir.Beyaz dut kandaki demir oranını yükseltmektedir.
 4. Beyaz dut kurusu vücuda enerji vererek vücudu zinde tutar.
 5. Ağız sağlığında etkilidir.Güçlü diş etleri yapısı için beyaz dut tüketilmesi önerilmektedir.Özellikle dut yaprağı salamurası diş ağrılarının geçici olarak durdurulmasını sağlamaktadır.
 6. Araştırmalara göre beyaz dut  yetişen ve beyaz dut tüketiminin fazla olduğu bölgelerde bademcik ve boğaz iltihabı rahatsızlıkları diğer bölgelere göre daha azdır.
 7. Sistematik bağırsak çalışması için döneminde mutlaka beyaz dut tüketilmesi önerilmektedir.
 8. Yemeklerde meyve salatası gibi tüketildiğinde hazımsızlığa iyi gelmektedir.
 9. Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde etkilidir.Beyaz dut meyvesi ve beyaz dut haşlama suyu bağırsaktaki parazitleri dökmektedir.
 10. Beyaz dut meyvesi mide suyunu düzenleyip,mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 11. Beyaz dut suyu psiklojik rahatsızlıkların tedavisinde sakinleştirici olarak fayda vermektedir.
 12. Kandaki lokosit oranının yükseltilmesinde beyaz dut tüketilmesi önerilmektedir.
 13. Görme rahatsızlıkların tedavisi için (astigmat) tüketilmesi önerilmektedir.
 14. Değişken ruh hallerinin(ağlamak-gülmek gün içindeki psikolojik rahatsızlıklar için) düzene girmesi için duy suyu içilmesi önerilmektedir.
 15. Faydaları yukarıda belirtilen beyaz dutun kuru çerez olarak da tüketilebilir.Fakat dut kurusu çok şekerli olduğundan diyabet(şeker) rahatsızlığı olanların tüketmesi önerilmemektedir.Diyabet rahatsızlığınız var ise bu konuda gereken hassasiyeti gösteriniz.

*Asma yaprağının faydaları için tıklayınız.

*Isırgan otunun faydaları için tıklayınız.

*Yenidünya meyvesinin 20 faydası için tıklayınız.

*Çileğin faydaları için tıklayınız.

Beyaz Dutun 15 Faydası” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!