Sıvıda Pişirme

Sıvıda Pişirme Metodu

Pişirme yöntemleri arasında yer alan suda pişirme yöntemi, çılbır, beyaz etli balık ve tavuğun göğsü gibi narin veya kırılgan ağır pişirme yöntemleri ile pişmeyen yiyeceklerin şişmesinde kullanılan yöntemdir. Sıvıda pişirme yöntemi üç şekilde uygulanır.

  • Az sıvıda pişirme yöntemi
  • Derin sıvıda pişirme yöntemi
  • Benmari usulü pişirme yöntemi

Balık ve tavuk gibi besinler çok az sıvı ile pişirilir.Az sıvı da pişirme metodunda kaynamasına izin verilmelidir verilmemelidir. Sıvı kaynama noktasına yakın ısıda muhafaza edilmelidir. Sıvıda pişirmenin fırın derecesi için 180 derece yeterlidir.Balık buğulama az sıvı da pişirmeye örnek verilebilir.
Bütün tavuk ve balıklar kaynadıktan sonra pişirilir.Derin sıvıda pişirme metodunda 90 ve 95 derece arasında yavaş pişirme uygulanmalıdır.
İçi dolu su tenceresi içine daha küçük kap konularak yapılan pişirme metodudur.Büyük kap Ocak üzerine alınır.Küçük kap içine malzeme yerleştirilir.Bu pişirme metoduna ise benmari usulü pişirme metodu denir.Benmari usulü pişirmede uygun tencere kullanmaya özen gösterilmelidir.Uygun tencerenin yokluğu pişirme süresini uzatır.Bu nedenle derin tencere kullanılması önerilmektedir.Su dolu kap dibine küçük tabak koyulur ise hararetli pişirmenin de önüne geçilmiş olur.Karamel ve tatlılar bu yöntemi ile pişirmektedir.Bu pişirmeye şu şekilde örnek verebiliriz.Fırın tepsisi içine yarısına gelecek kadar su koyulur.Sıcak soğuk ve ısıya dayanıklı küçük kaplar içine pişirilecek malzeme konur.İçE konulan harç tepsideki suyun kaynama yatağa şekilde pişirilir.
Sıvıda Pişirme Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Pişirme derin suda yapılacak ise suyun miktarı tencere içine atılan malzemelerin üzerin 1 parmak geçecek kadar olmalıdır.Su kabın içine harlı ateşte bir taşım ağzı kapalı piçin pişirilmelidir.Tencerede içindeki kabın kapaklarının kapatılması gerekir. Bu durum enerji ve zaman kaybını da önlemektedir.

*Sağlıklı pişirme yöntemleri için tıklayınız.

*Patates pişirmenin püf noktaları için tıklayınız.

*Balık pişirmenin püf noktaları için tıklayınız.

*Mutfakta işinizi kolaylaştıracak püf noktaları için tıklayınız.

Sıvıda Pişirme” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!