Stresten Kurtulmanın Bitkisel Yolları

Çağın Hastalığı Stresten Kurtulmanın Bitkisel Yolları

Stres,çağımızın en büyük sorunu haline gelmiştir.Stres bir hastalık olma yanında birçok hastalığın tetikleyicisidir.Stresin ortaya çıkma sebebi olarak dinlenmeye zaman ayırmamak, yapılacak işlerin birikmesi,maddi değerleri kafaya takma  ve manevi değerleri ihmal etme gibi hal durumları gösterilebilir.Uzun süren stres küçük kurtcuğun ağacı kemirmesi gibi vücudu çökertmektedir.Araştırmalara göre kanser, kalp rahatsızlıkları ve bağırsak  hastalıkların sebebi strestir.
Stres tedavi için birçok yöntem uygulanmaktadır.Ancak stres tedavi sürecinde kişinin yaşadığı süreci kabullenmesi ve kişiler arasında empati kurması hastalığının tedavisinin olumlu sonuçlanması için en önemli adımdır.Yaşanılan olaylar olgunluk içinde kabullenmek, olayları sakinlik ile karşılamak pozitif kararlar almak mevcut stres durumunun daha kolay aşılmasında etkili olmaktadır.
Stres nedenler içinde stresi arttıran önemli etkenlerden birisi de hayattan aşılmayacak isteklerde bulunma ve gerçekleşmeyecek hayalin peşinde koşmaktır.Bu durumun sonucu olarak kişinin kendisini yıpratmasıdır.Bu durumdan kurtulmanın yolu ise içinde bulunulan yaşama göre hayat tarzını seçmektir.Kişi kendini sorgulayıp öz benliğine dönmesi stresi azaltır.
Yukarıda stres ne demek? Stres etkileri ve stresle başa çıkma yollarını anlattım.Stres nedir sorusuna cevap vermeye çalıştım.Şimdi ise stres bitkisel tedavi yöntemlerini açıklamaya çalışacağım.

Strese İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Stresi yenmek için kava kava,omega 3,B vitamini türleri ve magnezyum takviyesi doktor kontrolünde alınabilir.Strese iyi gelen bitki çayları ise şunlardır:Melisa çayı,şerbetçi otu çayı,rezene çayı ve anason çayı tüketilebilir.Bitki çayları tek başına stresi çözmez fakat vücudu rahatlatır.
Stres çayı tarifi:Bir tutam melisa otu ve papatya kaynamış sıcak su içinde 10 dakika bekletilerek demlenir.Bu cay geceleri yatmadan önce 200 mililitre ölçüyle tüketilmelidir.
Fesleğen,nane,limon esmer şeker ve gül suyu baharatlarının da yemeklerde tüketilmesi önerilmektedir.
Stresten kurtulmak için ilaç tedavileri uygulanmaktadır.Fakat bu ilaçlar stresi  ortadan kaldırırken vücudun organlarına ciddi zararlar vermektedir.İlaç kullanmak yerine sakinleşmek için bitkisel çözüm önerileri dikkate alınarak organ yıkımı durdurulabilir. Besin takviyeleri ile de stresli durumun üstesinden gelebiliriz.
Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyim?
Stres ve beslenme ilişkisi doğru orantılıdır.Doğru besinler tüketerek stresi en aza indirebilirsiniz.Uzmanlar B vitamininin bolca tüketilmesini önermektedirler.Tam tahıllar, badem,makarna,irmik,pekmez,çorba zeytinyağı,zeytinyağlı yemekler,süt ürünleri ve yağlı balık B vitamini açısından zengindir.
Düzenli Spor Yapmak Stresi Önlüyor
Stres ile başa çıkmada egzersiz ve spor yapmanın önemi büyüktür.Uzmanlar rekabeti olmayan sporlarını vücudu dinlendirdiğini belirtmektedirler.Yoga,pilates gibi sporlar bedenin farkındalığını anlama konusunda önem taşımaktadır.Ritim ve müzik eşliğinde yapılan dans ,bale ,tango  ve vals aktiviteleri ise stresi azaltarak vücuda güven vermektedir.

*Mutlu evlilik sırları için tıklayınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!