Çileğin 15 Faydası

Yaz Mevsimi Habercisi Çileğin 15 Faydası

Yaz mevsimi habercisi çileğin faydaları saymakla bitmiyor.Kendine has kokusu,rengi ve tadı olan mucize meyve fosfor ve demir bakımından zengin oluşu ile ön plan çıkıyor.Kansere karışı koruyucu özelliğe sahip olan çileğin yararları aşağıdaki gibi özetlenmiştir.

 1. K,C ve B vitaminlerini içeriğinde barındıran çilek vücudu kuvvetlendirmektedir.Damar tıkanıklıklarını önleyerek kolesterolü düşürmektedir.
 2. Bilinen en güçlü antioksidanlar arasında yer olan çilek bağışıklık sistemini güçlü tutmaktadır.
 3. Kanserin önlenmesinde koruyucu özelliğe sahiptir.Yapılan araştırmalara göre çileğin tarımının yapıldığı ve tüketiminin en fazla olduğu bölgelerde kanser vakaları oranı diğer bölgelere oranla düşüktür.
 4. Bağırsak kurtlarını dökerek sağlıklı beyin bağırsak ilişkisine fayda vermektedir.Bağırsakta bulunan parazitleri temizlemektedir.
 5. Diş etlerini güçlendirerek sağlıklı damak ve diş eti oluşmasında fayda vermektedir.Ayrıca ağız kokularını gidermektedir.Bir çok ünlünün diş etlerini beyazlatmak için dişlerine çilek sürdüğü hakkında forum girdisi bulunmaktadır.
 6. Çilek cildi nemli tutarak cilde taze görünüm vermektedir.Yaşlanmayı geciktirerek yüzün güzel görünmesini sağlamaktadır.
 7. Tansiyon düşürücü etkiye sahip olan çilek ruhsal açıdan kaygı bozukluklarını gidermektedir.
 8. Vucütta biriken toksin maddelerin kolay bir şekilde atılmasında fayda sağlamaktadır.Uzmanlar çileğe toksin savar adını vererek döneminde her gün bir avuç tüketilmesini önermektedirler.
 9. Fitroöstrojen etkiye sahip olan çilek kadınlarda erken menopaza girme konusunda önleyici etkiye sahiptir.
 10. İdrar söktüren özelliğe sahip olduğundan idrarın vücuttan kolaylıkla boşaltımını sağlamaktadır.
 11. Ateş düşürücü etkiye sahiptir.Orta düzeyli ateşin düşürülmesinde çilek tüketilmesi önerilmektedir.
 12. Vücutta temiz olamayan kanın temizlenmesinde etkin rol oynamaktadır.Kan sağlığı için döneminde karışık meyveler ile tüketilmesi önerilmektedir.
 13. Mafsal ilthapları için çilek yaprağı kürü hazırlanmaktadır.Çilek yaprakları sıcak su ile demlenerek problemli alana sürüldüğünde iltihapların geçtiği gözlenmiştir.
 14. İçeriğindeki salilistik asit ile iltihap ve yara tedavisinde etkili olduğu gözlenmiştir.
 15. Çilek yeterli miktarda tüketildiğinde fayda vermektedir.Fakat bol miktarda ve yıkanmadan tüketildiğinde yan etkiler oluşturmaktadır.Uzmanlara göre böbrek rahatsızlığı olanların fazla miktarda çilek tüketmelerini önermemektedirler.

*Ev yapımı doğal çilek reçeli tarifi için tıklayınız.

*Oreolu Çilekli Magnolia tarifi için tıklayınız.

*Kalıpta çilekli kek tarifi için tıklayınız.

*Çilekli tart kek nasıl yapılır ayrıntılar için tıklayınız.

Çileğin 15 Faydası” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!