Tırnak Batması Doğal Tedavi İçin 10 Öneri

Tırnak Batması Doğal Tedavi İçin 10 Öneri

Batık tırnak sorunu olarak da bilinen tırnak batması bir çok insanın ortak problemidir.Genellikle ayak tırnağı köşe kısmından ve üst yan kenarından bükülerek yumuşak etin içine tırnağın batması ile gerçekleşir.Tırnak büyüdükçe rahatsızlık ciddi şekilde artar.

Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir?

 • Düşük numaralı ayağa uygun olmayan dar ayakkabı giymek
 • Tırnağı yanlış kesmek
 • Tırnağın çeşitli nedenler ile yaralanması
 • Ayak tırnaklarını yanlış kesmek
 • Kaygan çorap giymek
 • Delinmeye müsait çorap giymek

Tırnak Batması Sonucu Hangi Hastalıklar Gelişir?

 • Ayakta kan dolaşımı azalır.
 • Şeker hastalarının ayak uyuşma problemini arttırdığından ciddi risk oluşturur.
 • Ayakta kalıcı ağrıya neden olabilir.
 • Ayakta kızarıklığa neden olur.
 • Ayakta şişmeye neden olabilir.
 • Tırnak et içinde büyüdüğünden enfeksiyona neden olabilir.
 • Enfeksiyondan kaynaklı olarak tırnak çevresinde şişliğe neden olur.
 • Ciddi enfeksiyon rahatsızlıklarında sulu akıntılara,irin akıntılarına ve et çürümelerine neden olmaktadır.

Tırnak batması ilk evresinde fark edilir ise tedavisi kolaydır.Ancak yukarıda belirtilen enfeksiyon durumlarında mutlaka doktora gidilmelidir.

Peki Tırnak batmasından kurtulmak için doğal tedavi yöntemleri neledir?

Tırnak batığından kurtulmak için 10 farklı doğal tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.

 1. Günlük Sıcak Su Banyosu: Ayakları gün içinde sıcak su ile yıkamak tırnak batması sonucu gelişecek şişme,ağrı ve yanmaları engelleyecektir.Küvet veya leğen içine sıcak su koyup ayaklarınızı sıcak suda bekletebilirsiniz.
 2. Sivri Tırnak Altına Pamuk Koyup Tampon Yapın:Ayaklarınızı periyodik olarak sıcak suda beklettikten sonra deri ve tırak arasına pamuk yerleştirerek tampon yapabilirsiniz.Tampon iyileşme sürecine katkı sağlayacaktır.
 3. Tırnağı Cımbız ile alın:Önce hijyenik bir temizlik yaptıktan sonra elleri de yıkayarak batık tırnağı cımbız yardımı ile alın.Cımbızın da temiz ve hijyenik olduğundan emin olun.Tırnağı aldıktan sonra eğer kanama olursa pamuk basarak tampon yapın.Kanama yok ise temiz pamuk ile silin.
 4. Epsom Tuz Bekletmek:Epsom tuz bilimsel alanda yara tedavisinde kendini kanıtlamış tuzlar arasında yer alır.İçeriğinde magnezyum sülfat olduğundan tırnak batmalarında oldukça etkilidir.Epsom tuzu tırnağın et içinden batan tırnağın kolayca çekilmesini sağlar.
 5. Epsom Tuzu Kürü:Su dolu leğen içine 2 tatlı kaşık epsom tuzu ekleyin.Ayaklarınızı suya sokarak 25 dakika süre ile bekleyin.Bekleme sonunda su ile durulayın.Epsom tuz farklı kimyasallar ile tepkimeye girdiğinden tek olarak suya eklenmelidir.Epsom tuzu ile birlikte sabun,deterjan ve kesinlikle kullanmayınız.Çeşme suyu yeterlidir.
 6. Elma Sirkesi Kürü:Sirkenin antiseptik oluşu yara tedavisini kolaylaştırmaktadır.Ayrıca enfeksiyonu önler.Küvet veya leğen içine çeşme suyunu doldurun içine 2 yemek kaşık sirke ekleyerek ayaklarınızı bu suya sokup yarım saat bekleyin.Bu kürü problem sona erinceye kadar günlük tekrar edin.
 7. Üzüm Sirkesi Kürü:Temiz pamuğu sirkeye batırın.Problemli alana tampon yaparak bekletin.İşlem sonunda ılık su ile durulayın.
 8. Hidrojen Peroksit Tedavisi:Profosyonellik gerektiren bu tedavi yöntemi hastahane ortamında uzman hekimce uygulanır.
 9. Zerdeçal Kürü:Anti septik özelliğe sahip olan zerdeçal tırnak batmalarını iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.Ilık su dolu küvet içine 1 tatlı kaşık toz zerdeçal ekleyip karıştırın.Ayaklarınızı bu suya sokarak bekletin.İşlem sonunda durulayıp bölgeyi temiz bez ile kapatın.Bu işlem sorun giderilene kadar  günde bir kez uygulanır.
 10. Çay Ağacı Yağı Kürü:Enfeksiyon ağrılarını rahatlatarak tedaviyi hızlandırır.Ceviz ağacı yağını sorunlu bölgeyi temizledikten sonra 1 çay kaşığı kadar sürün.Üzerine temiz bez ile kapatın.

*Bel ağrısının bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri için tıklayınız.

*Eklem ağrılarına iyi gelen bitkisel kürler için tıklayınız.

*Kilo almak,iştah açmak için doğal tedavi yöntemleri için tıklayınız.

*Nefes darlığına iyi gelen tedavi yöntemleri için tıklayınız.


Tırnak Batması Doğal Tedavi İçin 10 Öneri” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!