Yeşil Eriğin 15 Faydası

Yeşil Eriğin 15 Faydası

Yeşil erik,baharın gelişi ve yazın yaklaştığını anlatan meyvedir.Vücudun ihtiyacı olan günlük C vitaminini  erik yiyerek tamamlamak mümkün.Yeşil erik içinde cilt ve göz sağlığı için yararlı bileşenler bulunur.A ve K vitaminleri açısından  zengindir.Bol miktarda kalsiyum ve demir içerir.Lifli yapıya sahip olduğundan sindirim problemlerine iyi gelmektedir.

Yeşil Eriğin faydaları şu şekilde sıralanır;

 1. Lif bakımından zengin olan yeşil erik sindirime iyi gelerek kabızlığı önler.İçeriği ile gaz sancılarına ve mide gazlarını ortadan kaldırır.
 2. İçeriğindeki C,A ve K vitaminleri ile bağışıklık sistemini koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 3. Demir bakımından zengin oluşu ile demir eksikliği olan hastaların yeşil erik tüketmesi önerilmektedir.Kan yapıcı etkisi ile kırmızı kan rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaktadır.Yapılan araştırmalara  göre eriğin en çok yetiştiği ve tüketildiği bölgelerde anemi rahatsızlıkları olmadığı gözlenmiştir.
 4. Yeşil erik diş etlerini güçlü duruma getirmektedir.Erik yiyenlerin damak yapıları ve diş etleri güçlenmektedir.
 5. Bağ dokularını lifli yapısı ile güçlendiren erik sık ve fit vücut oluşumunda fayda vermektedir.Vücudun genç ve diri kalmasında eriğin rolü büyüktür.
 6. Akciğer rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaktadır.Akciğere bağlı olarak gelişen astım,bronşit  ve solunum yolu rahatsızlıklarının erik tüketenlerde daha az rastlandığı gözlenmiştir.
 7. Göz sağlığı ile yakından ilgili olan miyop ve hipermetrop rahatsızlıklarının erik tüketerek daha aza indiği gözlenmiştir.
 8. Yeşil erik vücut içinde oluşan hasarı onarmaktdır.Antioksidan etkisi ile organlarda oluşan hasarları doğal olarak tedavi etmektedir.
 9. Zayıflamak isteyenler içil yeşil erik bulunmaz bir nimettir.Kan şekerini düzüne sokarak sorunsuz zayıflamaya katkı sağlamaktadır.
 10. Yaşlanmayı geciktirerek cilt sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.
 11. Bahar yorgunluklarının çabuk atlatılması için erik tüketilmesi önerilmektedir.
 12. Demir ek sikliğini yok eden erik demirden kaynaklanan halsizlik sorunlarına iyi gelmektedir.
 13. Göz altında oluşan kansızlık ve demir eksikliğinden kaynaklana göz altı morluklarını erik tüketerek ortadan kaldırabilirsiniz.
 14. Yeşil yapısı ile yeşil pigment eksikliği olan hastalara iyi gelmektedir.
 15. Diyet yapanların ara öğünlerdeki yemek(meyve) ihtiyacını karşılamaktadır.

*Çörek otunun mucize faydaları için tıklayınız.

*Balın faydaları ve bal kürleri için tıklayınız.

*Lahananın faydaları ve bitkisel lahana kürleri için tıklayınız.

*Mucize kekik faydaları ve kekik kürleri için tıklayınız.

*Kaya tuzu faydaları ve kaya tuzu kürleri için tıklayınız.

Yeşil Eriğin 15 Faydası” için 2 yorum

 • 1 Mayıs 2018 tarihinde, saat 00:46
  Permalink

  Yeşil erik sevmeyen çok az kişi vardır sanırım..İlk çıktığı zamanlar bu kadar pahalı olması da bundan dolayı olabilir. Bu faydalarını okuduktan sonra yaz mevsiminde erik sofranızdan eksik olmayacaktır. Bilgilendirici, güzel yazı olmuş teşekkürler

  Yanıtla
  • 1 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:30
   Permalink

   Evet ilk çıktığında tadı da pek iyi olmuyor.Zaman geçtikçe fiyatı da düşüyor.Hem de tadı güzel oluyor.İlginize teşekkür ederim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!