Selülitten Nasıl Kurtulurum?

Selülitten Kurtulma Yolları

Hatalı beslenme,az hareketlilik ve hormonal bozukluklar selülite neden olmaktadır.Selülite tıp dilinde lipodistrofidi denir.Lipodistrofidi günümüzde estetik sorun yerine hasta olarak görülmektedir.Selülit kadınlarda basenlerde,kalçalarda,karın bölgesinde ve kollarda görülmektedir.Erkeklerde göbek altında ve cinsel organda görülür.Selülitin kadınlarda görülme olasılığı hormonları gereği daha fazladır.
Selülitin Bitkisel Tedavileri Nelerdir?
Günümüzde selüliti iyileştirmek için ananas içerikli haplar,enginar içerikli haplar,zencefilli haplar ve papaya hapları kullanılmaktadır.Hapların tedavi etmesi için hap  desteği yanında spora, diyete ve beslenmeye dikkat edilmelidir.Piyasada satılan hapların Sağlık Bakanlığı onayı olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

bitki çayı
bitki çayı

Selülit İçin Hangi Bitki Çaylarını Tüketmeliyim?
Bitki çayları tek başına selüliti yok etmemektedir. Selülit etkilerini azaltan bazı bitki çayları şunlardır;  yeşil çay,biberiye çayı,zencefil çayı,rezene çayı ve mısır püskülü çayıdır.
Hangi Baharatları Tüketmeliyim?
Baharatlarda bitki çayları gibi tek başına selüliti yok etmemektedir. Fakat bazı baharatlar selülit oluşumunu engellemektedir. Zencefil,mercanköşk,maydanoz,biberiye ve kereviz sapı bu baharatlar arasındadır.
Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyim?
Uzmanlar selülit oluşumunu engellemek ve etkilerini aza indirmek için bol miktarda sıcak su içilmesi gerektiğini söylemektedirler.Beslenirken kahve,asitli içecekler,antibiyotik,yağlı gıdalar,beyaz şeker ve alkollü içeceklerin tüketilmemesi gerektiği doktorlarca önerilmektedir. Beslenmede lif bakımından zengin sebzeler(brokoli vesaire),posalı besinler bitki çayları ve taze meyveler tüketilmelidir.

selülit masajı
selülit masajı

Masaj Yapmak Selüliti Engeller mi?
Selülit masajı şu şekilde yapılır;selülit masajı için ipekli bir kese kullanılmalıdır.Yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya doğru basınçlı bir şekilde ipek lif ile bastırılarak masaj yapılmalıdır.Bu masajı özellikle aç karnına 3 hafta süreyle uygulanır ise gözenekler açılacağından  masaj fayda vermektedir.Lif masajından başka doğal çamur veya doğal killer ile yapılan masajlar da olumlu sonuçlar vermektedir.Bitki çaylarını karıştırarak doğal masaj kürleri hazırlayabilirsiniz.Biberiye,melisa,çam yağı ve susam yağını eşit oranda karıştırın. Problemli alana masaj yaparak uygulayın.Masaj aletleri ve zayıflama aletleri vücuda ciddi zarar verdiğinden bu aletleri kullanmanızı öneririz.
Selülit Masajı Yağı Nasıl Elde Edilir?
Bitkisel yağlardan;5 gram Susam yağı,5 gram portakal yağı,5 damla Biberiye yağı ,10 damla kekik yağı kullanılır.
Yukarıdaki yağlar karıştırıp biraz ısıtın. İpek kese kullanarak problemli alanı keseleyin. Sonra kese yaptığınız alanı Streç film ile kapatın.Terleyecek şekilde koşarak spor yapın.Bu işlemi her gün tekrar edin.

*On yaş genç görünüm sağlayan Hindistan cevizi kürü tarifi için tıklayınız.

*Yaşlanmayı geciktiren evde spor hareketleri için tıklayınız.

*Saç bakımı ve saç dökülmelerine bitkisel tedavi önerileri için tıklayınız.

*Diyabet rahatsızlığına bitkisel çözümler için tıklayınız.

“Eline sağlık demenin en güzel yolu beğenip paylaşmaktır.Sosyal medya butonlarından paylaşarak bu güzel makalenin herkese ulaşması için  katkıda bulunabilirsiniz.”

Selülitten Nasıl Kurtulurum?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!