Bitki Çayları Nelerdir?

Bitki Çayları Nelerdir?

Bitki çayı çeşitleri,bitki çayı isimleri ,bitki çayı tarifleri ve bitki çayı görselleri ile ilgili hazırladığımız bu yazımızda bitki çaylarının faydaları ve zararlarını ayrıntılı bir şekilde anlattık yararlı olmak en büyük dileğimizdir.
Ada Çayı:Beyaz saplı,yeşil yapraklı başlık şekilde açan otsu bitkidir.Dünyada Balkanlarda yetişir.Ülkemizde bir çok  türü bulunan  Batı Anadolu’da yetişmektedir.Kadınlarda doğurganlığı arttırdığı için “bereket çayı” olarak adlandırılır.

ada çayı
ada çayı

Kullanım Şekli:Vücudu uyararak kuvvet verir.Mantar,bakteri ve virüslere karşı tedavi edici özelliğe sahiptir..Ada çayı demlenerek hazırlanmalıdır.Kaynatılan ada çayı  uzun süre kaynama sonrasında toksin maddeye dönüşebilir.Bu yüzden demlenerek tüketilmelidir. Ada çayı hamilelerde kullanması düşük riskini ardından da artırdığından kullanılmamalıdır. Ada çayı içinde fitoöstrojen madde olması sebebiyle erkeklerde erkeklik hormonunun olumsuz etkilemektedir.Ada çayı dinlendirerek rahatlatır.Ada çayı gargarası boğaz enfeksiyonlarını geçici olarak tedavi etmektedir.

Anason Meyvesi:Beyaz çiçekli,tüylü ve 70 santimetreye kadar uzayabilen otsu bitkidir. Dünyada Yakın Doğu’da farklı türleri ile yetişmektedir.Ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yetiştirilir.Anadolu’da Anason meyvesi “anason meyvası” olarak da adlandırılmaktadır.

anason meyvesi çayı
anason meyvesi çayı

Kullanım Şekli:Ağrılarını geçici olarak dindirilmesinde ağrı kesici olarak kullanılır.Bağırsak ve mide problemlerinde soğuk algınlığına ve hazımsızlığa iyi gelir.Menopoz rahatsızlıklarında bir çay kaşığı toz anason ile bir su bardağı ılık su karıştırılarak içilmesi uzmanlarca önerilmektedir.Anason meyvesi demlenerek tüketilir.Anatol alerjisi olanların tüketmesi önerilmemektedir.

 

Biberiye Çayı:Soluk mavi çiçekli,çalı görünümünde 100 santimetreye kadar uzayabilen kışın yapraklarını dökmeyen ince yapraklı bir bitkidir.Dünyada Portekiz’de doğal olarak yetişir.Ülkemizde Adana ve çevresindeki şehirlerde yetişmektedir.Anadolu’da biberiye çayı “biber çayı” olarak da adlandırılmaktadır.

biberiye çayı
biberiye çayı

Kullanım Şekli:Tonik ve uyarıcı olarak kullanılır.Konsantrasyonu arttırır.Hafızayı güçlendirir. Antioksidan özelliğe sahiptir.Günümüzde mide bağırsak ilaçları içinde bileşen olarak kullanılmaktadır.Gaz problemlerini çözerek hazımsızlığa iyi gelir.Hafif kramp ağrılarının giderilmesinde kullanılır.Biberiye çayı demlenerek hazırlanır.Tek(sek) ve yüksek doz içilmesi uzun vadede vücuda zarar verebileceğinden diğer bitki çayları ile karıştırılarak içilmesi önerilmektedir.

 

Civan Perçemi Çayı:Yaprakları ince eğrelti ye benzeyen sürüngen ballı otsu bitkidir.Meyveleri sarı ve beyaz renklidir.Kendine has kokusu vardır.Bahar aylarında çiçek açar.Dünyada Avrupa’da yetişir.Ülkemizde Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgelerinde yetişmektedir.

civan perçemi çayı
civan perçemi çayı

Kullanım Şekli:Kan dindirici özelliğe sahiptir.Mide ağrılarının giderilmesinde ülser mayası ve gastrit tedavilerinde kullanılır.Anadolu’da “civan otu” olarak da adlandırılmaktadır.Ağrı kesen bu ot diş eti iltihapları tedavisinde kullanılmıştır.Kuvvet vermek uyarmak için kullanılacağı zaman haşlanarak kullanılmalıdır.Basur yaraların tedavisinde fitil bileşeni olarak kullanılmaktadır.Özellikle kadınların adet ağrılarının dindirilmesinde ve menopoza bağlı ağrıların giderilmesinde demlenerek tüketilmesi önerilmektedir.

*Sağlıklı göbek eriten doğal çay tarifleri için tıklayınız.

Dereotu Meyvesi Çayı:Kuru duruma getirilmiş olgun meyvesi kullanılır.Bitkisi 60 santimetreye kadar uzayabilir.Parçalı yapraklı  tüysüz bitkidir. Sarı renkli Şemsiyeye benzer çiçeklere sahiptir.Dünyada Rusya’da yetiştirilir.Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesinde yetişir.

dere otu meyvesi çayı
dere otu meyvesi çayı

Kullanım Şekli:Mide kasılmalarına iyi gelir.Gazla birlikte oluşan kasılmalarını çözer.Mide kramplarını geçici olarak tedavi eder.Gaz sancılarına yetişkinlerde ılık su ile demlenerek içilmesi önerilmektedir.

 

 

Fesleğen Çayı:Yaprak ve çiçekli kısımları kullanılır.Beyaz,sarı ve pembe çiçeklere sahiptir.Boyu 40 santimetreye kadar uzayabilmektedir.Otsu bitkidir.Dünyada Afganistan’da ve Pakistan’da yetişir. Ülkemizde Güney Anadolu Bölgesi’nde yetişmektedir.Halk dilinde fesleğene “pesleğen” adı verilmektedir.Kendine özgü baharlı bir kokusu vardır.

fesleğen çayı
fesleğen çayı

Kullanım Şekli:Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılır.Vücudu canlandırarak vücuda yenilik katar.Fesleğen diğer bitki çaylarına aroma vermek için çok az miktarda kullanılmalıdır.Tek başına yüksek oranda tüketilmemelidir.Özellikle hamilelerde düşük tehlikesi oluşturabilir.

 

 

Ginseng Kökü Çayı:Boyu 100 santimetreye kadar uzayabilen odunsu ve kazık köklü otsu bir bitkidir.Çin’de doğal olarak yetişmektedir.Ginseng kökünün Çin ve Rusya da tarımı yapılmaktadır.Kökleri etli ve çatallıdır.Kökü buharda bekletildikten sonra kurutulur.Uzak doğu ülkelerinde vücudun tüm tedavisinde(genel tedavi) ilaç olarak kullanılmaktadır.

Ginseng Kökü Çayı
Ginseng Kökü Çayı

Kullanım Şekli:Kuvvetsizlik,yorgunluk ve güçsüzlük durumunda vücudu zinde tutmak konsantrasyonu sağlamak amacı ile kullanılır.Zihin arttırıcı özelliğe sahiptir.Kök tek başına ve yüksek dozlarda doktor izni olmadan kullanılmamalıdır.Emziren anne ve hamilelerde kullanılması sakıncalıdır.

 

 

Ihlamur Çayı:Kışın yaprak döken sarı beyaz çiçekli kendine has kokusu olan hoş kokulu bitkidir.Dünyada kuzey yarım kürede ılıman iklimi olan her yerde doğal olarak yetişmektedir. Ülkemizde Kuzey Anadolu Dağlarında bol miktarda yetişmektedir.

IHLAMUR ÇAYI
IHLAMUR ÇAYI

Kullanım Şekli:Vücuda rahatlık verir.Psikolojik gerginliklerin sonucunda bağırsak sisteminde oluşan huzursuzluğun giderilmesinde ıhlamur çayı tüketilir.Öksürük kesici,balgam sökücü ve terlemeyi giderici özelliğe sahiptir.Ihlamur çayı idrarı arttırır. Zayıflamak isteyenler yemeklerden önce şekersiz ıhlamur çayı içebilirler.Ihlamur çayı tokluk hissi vermektedir.

 

Isırgan Çayı:Tırtıklı yapraklı,yapraklarına dokununca elleri kızartan ve kaşındıran otsu bir bitkidir.Ilık iklime sahip her bölgede yetişmektedir.İçeriğinde C vitamini,organik asit ve potasyum tuzu vardır.Anadolu’da ısırgan otunun “yakın ot” olarak da adlandırılmaktadır. Isırgan çayı idrar arttırmak için kullanılmaktadır.

ısırgan çayı
ısırgan çayı

Kullanım Şekli:Kaynamış su içerisine eklenerek demlenir.Isırgan çayı uzun süre tek başına kullanılmamalıdır.Aşırı tüketimi vücuttaki su miktarının azalmasına neden olabilir.Doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilmektedir.

 

 

Kakule Meyvesi Çayı:Meyveleri olgunlaşmadan önce toplanır.Ham meyveler güneşte kurutulur.Büyük yapraklı 5 metreye kadar uzayabilen bitkidir.Dünyada Güney Hindistan ve Sri Lanka’da yetişir.Ülkemizde Akdeniz bölgesinde nadir  görülür.

kakule meyvesi çayı
kakule meyvesi çayı

Kullanım Şekli:Tohumları kuvvet vermek için kullanılmaktadır.Hoş kokulu baharlı bir lezzeti vardır.Hem baharat hem de çay olarak tüketilmektedir.Özellikle Arap ülkelerinde kahve içine kakule meyvesi aroması atılmaktadır.Kakule meyvesi çayı diğer çayları aroma vermek için kullanılır.

 

 

Karanfil Çayı:Kurutulmuş çiçek goncaları tüketilir.Bitkisinin
20 metreye kadar boyu uzayabilir.Kışın yapraklarını dökmez.Dünyada Molika dağlarında doğal olarak yetişmektedir.Madagaskar ve Brezilya’da tarımı yapılmaktadır.Tohumu siyah siyah renkli çivi şeklindedir.Ülkemizde ılık bölgelerde amatör tarımı yapılmaktadır.

karanfil çayı
karanfil çayı

Kullanım Şekli:Kokusu keskin yakıcı ve baharlı bir bitkidir.Baharat olarak kullanılmaktadır. Karanfil çayı tek başına (sek) içilmemelidir.Diğer çayların içerisine tane karanfil olarak eklenmelidir.Diğer çaylara güzel bir aroma vermektedir.Karanfil ağrı kesici özelliğe sahiptir. Özellikle diş ağrılarının geçici olarak durdurulmasında karanfil çayı içilebilir.Aynı zamanda ağız kokularını  dezenfekte eder.

 

Kayın Ağacı Yaprağı Çayı:Boyu 30 metreye kadar uzayabilen sık yapraklı ağaçtır.Yeşil yaprakları  ve kurumuş yaprakları çay olarak tüketilir.Ilıman iklime sahip bölgelerde yetişmektedir. Ülkemizde ılık iklime sahip dağ eteklerinde doğal olarak yetişir.

kayın ağacı yaprağı çayı
kayın ağacı yaprağı çayı

Kullanım Şekli:Kayın ağacı yaprağı çayı kaynatılmış su içerisine eklenerek demlenmesi beklenir.İdrar arttırmak amacı ile kullanılır.Fazla tüketilmesi vücuttaki su oranı azaltabileceğinden doktor tavsiyesi ile tüketilmesi önerilmektedir.

 

 

Kedi Otu Kökü Çayı:Bitkisinin boyu 2 metreye kadar uzayabilir.Beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. Yumru köklü ve kökleri onar santimetre uzayabilen özelliğe sahiptir.Kökün üzeri sarı esmer bir kabuk ile kaplıdır.Nemli bölgelerde yetişir.Ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetişmektedir.Uykusuzluğa ve yorgunluğa iyi gelir. Sakinleştirici ve rahatlatıcıdır.

kedi otu çayı
kedi otu çayı

Kullanım Şekli:Uykusuzluk durumlarında gece yatmadan önce fiil kökü,papatya ve melisa ile karıştırılmalıdır.Üzerine sarı kantaron çayı eklenerek içilmesi tavsiye edilmektedir.

 

 

 

Kimyon Meyvesi Çayı:Bitkisi 100 santimetreye kadar uzayabilen pembe beyaz çiçekli parça yaprakları olan otsu bir bitkidir.Keskin ve lezzetli kokuya sahiptir.Dünyada Himalaya dağlarında ve Kafkasya’da yetişmektedir.Ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi’nde sulu çayırlarda doğal olarak yetişir.

kimyon meyvesi çayı
kimyon meyvesi çayı

Kullanım Şekli:Gaz problemlerinde ve hazımsızlık da çayı demlenerek tüketilir.Şiddetli kas ağrılarının geçici tedavisinde kullanılır.

 

 

 

Kiraz Sapı Çayı:Kiraz ağacı 30 metreye kadar uzayabilen dikensiz beyaz ve pembe çiçekli bir ağaçtır.Dünyada kiraz üretimi ülkemizde yapılmaktadır.

kiraz sapı çayı
kiraz sapı çayı

Kullanım Şekli:Kiraz sapları toplanarak bol su ile yıkanır.Sonra güneşte kurutulur.Kurutulan kiraz sapları cam kavanozlar içerisinde saklanır.Kiraz sapı çayı,ödem çözücü özelliğe sahiptir.Çayı hazırlanırken içerisine mısır püskülü  ve maydanoz karıştırılır.Aynı zamanda kilo vermeye yardımcıdır.Yemeklerden önce kiraz sapı çayı içilmesi önerilmektedir.Tokluk hissi verir.

 

*Sağlıklı kilo verdiren lezzetli elma çayı kür tarifi için tıklayınız.

Kişniş Çayı:Bitkisi 60 santimetreye kadar uzayabilen tüysüz otsu bitkidir. Yaprak kısımları maydanoza benzer.Kişnişin kurutulmuş olgun meyveleri kullanılır.Bitki kendine has kokuya sahiptir.Meyvelerin esmer sarı renkli küre şeklinde özel kokuludur.Dünyada Afrika’da doğal olarak yetişir.Ülkemizde yabani türleri yetişmektedir.

kişniş sirke elma çayı
kişniş sirke elma çayı

Kullanım Şekli:Daha çok baharat olarak kullanılan kişniş sindirim problemlerinin giderilmesinde çay kürlerinin içerisinde az miktarda kullanılır.Kişnişin tek başına çayının hazırlanması önerilmemektedir.

 

 

 

Kurt Pençesi Çayı:Anadolu’da “yılan kökü” olarak da adlandırılır.Ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişmektedir.Karaciğer problemlerinde  ve siroz hastalıklarının tedavilerinde hekim kontrolünde kullanılır.

kurt pençesi bitkisi
kurt pençesi bitkisi

Kullanım Şekli:Kurt pençesi çayı yanlış kullanıldığında olumsuz etkiler doğurabileceğinden doktor tavsiyesi ile doktorun tavsiye ettiği ölçülerde hazırlanmalıdır.

 

 

 

Kuşburnu Çayı:Kırmızı meyveli 4 metreye kadar uzayabilen çalı görünümlü dikenli ağaç türüdür.Beyaz ve pembe renkli çiçekleri vardır.Ağacın kırmızı meyveleri toplanır. Kurutulduktan sonra çayı hazırlanır.Kuzey Afrika’da doğal olarak yetişmektedir.Ülkemizde birçok bölgede beyaz ve kırmızı renkli türleri ile yetişmektedir.

kuşburnu çayı
kuşburnu çayı

Kullanım Şekli:C vitamini bakımından zengindir.Kuşburnu çayı kaynatılarak hazırlanır. Kuşburnu çayı yüksek ısılarda kaynatılmalıdır.Yüksek ısıda kaynatılan kuşburnu çayının C vitamini değeri düşmektedir.Sıcak ile ılık arası hazırlanması önerilir.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

 

 

Lavanta Çayı:Çiçekleri mor renkli ve toplu tohumlu otsu bitkidir.Çiçeğinin tomurcuk kısımları tamamen açmadan toplanır.Dünyada Avrupa’nın birçok ülkesinde tarımı yapılmaktadır.Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde doğal olarak yetişmektedir.

lavanta çayı
lavanta çayı

Kullanım Şekli:Daha çok kozmetik alanında antiseptik sahip olduğundan banyo sabunları ve şampuanları içerisinde kullanılır.Birçok temizlik malzemesi içerisinde hoş koku vermesi için kullanılmaktadır.Lavanta çayı stresten kaynaklanan mide huzursuzlukların tedavisinde rahatlatıcı olarak kullanılmaktadır.Lavanta Çayı içileceği zaman bir granülden fazla kullanılmamalıdır.Fazla kullanımı toksin  maddeye dönüşebilmektedir.

 

Mate Yaprağı Çayı:Dünyada Brezilya ve Paraguay’da doğal olarak yetişmektedir.Yeşil yapraklı hoş kokulu bir bitkidir.Ülkemizde yetişmediği için dışarıdan ithal edilmektedir.

mate çayı
mate çayı

Kullanım Şekli:Mate yaprakları çayı vücudu yenileyerek vücuda tazelik kazandırır.Yapraklar yüksek oranda mineral içermektedir.Kafein içeren yapısı ile uyarıcı niteliktedir.İdrar söktürür.Antioksidan özelliği ile de bağışıklık sistemini ayakta tutar.Yan etkisi olmadığından günde bir kez kahve fincanı olarak tüketilebilir.

 

Melisa Yaprağı Çayı:Melisa bitkisi 150 santimetreye kadar uzayabilen tüylü otsu bir bitkidir.Beyaz sarı ve kırmızı çiçeklere sahiptir.Yaprakları basit, tatlı ve dişlidir.Batı Asya’da doğal olarak yetişmektedir.Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde yetişir. Anadolu’da Melisa bitkisine  “oğul otu” adı verilmektedir.

melisa çayı
melisa çayı

Kullanım Şekli:Melisa çayı yüzyıllardır zehirli ısırıkları tedavilerinde ve arı sokmalarında kullanılmıştır.Günümüzde stresten kaynaklı uykusuzluk problemlerini giderilmesinde Mide bağırsak sisteminin rahatlatılmasında kullanılmaktadır.Melisa çayı demlenerek tüketilir. Melisa çayının yüksek tansiyonu olan kişilerde doktor tavsiyesi ile tüketmesi önerilir.

 

Mercanköşk Çayı:Bitkisinin boyu 80 santimetreye kadar uzayabilen çalı görünümlü yaprakları tüylü beyaz ve pembe çiçekli renkli bitkidir.Dünyada yetiştiği yer Türkiye’dir. Güney Anadolu Bölgesi’nde yetişmektedir.
Kullanım Şekli:Antioksidan özelliğe sahip olduğundan mikrobiyal ilaçların içerisinde bileşen olarak kullanılmaktadır.Mercanköşk diğer çaylar içerisine aroma olarak eklenebilir.Tadı çok keskin olduğundan çok az eklenmesi önerilmektedir.

Meyan Kökü Çayı:İnce yapraklı beyaz püsküllü silindir köklü bir bitkidir. Dünyada güneybatı Asya da doğal olarak yetişir. Ülkemizde ilk Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişmektedir. Anadolu’dan meyan kökü ne “mayan kökü” adı da verilir.
Kullanım Şekli:Öksürüğü azaltır ve tansiyonu dengeler.Diğer çaylarla birlikte içilerek vücuda canlılık verir.

Mısır Püskülü Çayı:Mısırın üzerinden sarkan sarı renkli kısımları kullanılır.Mısır püskülleri güneşte kurutularak camda saklanır.Dünyada Çin de üretimi yapılmaktadır.Ülkemizde ise birçok bölgede yetişmektedir.

mısır püskülü çayı
mısır püskülü çayı

Kullanım Şekli:Mısır püskülü güçlü bir idrar söktürücüdür.Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde mısır püskülü çayı içilmesi önerilmektedir.Sinirleri yatıştırır.Mısır püskülü çayı kaynatılarak demlenir.

 

 

Nane Çayı:Nane az tüylü keskin kokulu gövde ve dalları kırmızımsı renkli otsu bir bitkidir. Yaprakları kenarlarından dişlidir.Nanenin tohumu yağı yoktur yaprakları ile üretimi yapılmaktadır.Dünyada Kuzey Amerika’da tarımı yapılmaktadır.Ülkemizde ise Batı Anadolu’da yetiştirilmektedir.

nane çayı
nane çayı

Kullanım Şekli:Birçok ilaç içerisinde ferahlatıcı olarak kullanılır.Mide kasları rahatsızlıklarında mide bağırsak spazmları çözülmesinde nane yaprağı kullanılmaktadır.Nane çayı limon ile birlikte hazırlanarak ferahlık verir.Çarpıntıları,migrenleri ve safra ağrılarını iyileştirir.Nane limon çayı soğuk algınlığına da iyi gelmektedir.

 

 

*Sağlıklı kilo verdiren salatalık diyeti kürü tarifi için tıklayınız.

Papatya Çayı:Bitkisi 20 santimetreye kadar boyu uzayabilen parça yapraklı ,çok dallı tüysüz, ve  ortası sarı otsu bitkidir.Beyaz yaprakları sarı tomurcuğunda dizilmiştir.Dünyada ve ülkemizde birçok yerde yetişmektedir.

papatya çayı
papatya çayı

Kullanım Şekli:Papatya çocuk hastalıklarının tedavisinde yüzyıllardır kullanılmıştır. Rahatlatıcı etkiye sahiptir.Boğaz ağrıları için papatya çayının gargarası yapılmıştır.Ağrıların geçici olarak dindirilmesinde papatya çayı içilmiştir.Alerjisi olanların dışında yan etkisi yoktur.Papatya çayı demlenerek tüketilmelidir.

 

 

Rezene Çayı:Rezene bitkisi parçalı ipliksi şeklinde sarı çiçekli 8 milimetre çapında meyveleri olan otsu bir bitkidir.Tadı yakıcı tatlıdır.Anasona benzer bir tadı vardır.Dünyada Akdeniz ülkelerinde doğal olarak yetişmektedir.

rezene çayı
rezene çayı

Kullanım Şekli:Mantar zehirlenmelerine karşı Yüzyıllardır panzehir olarak kullanılmıştır. Birçok hazımsızlık ve mide rahatsızlıkları ilaçları içerisinde rezene kullanılmaktadır.Rezene diyet yapanların tercih ettiği bitki çayları arasındadır.Yemeklerden önce içilerek sindirimi kolaylaştırır.Tansiyon düşürür  ve idrarı söktürür.Rezene çayı bal ile karıştırılarak hazırlanır.

 

*Hızlı yağ yaktıran mucize altın otu kürü hazırlanışı için tıklayınız.

Sarı Kantaron Çayı:Bitkisi 80 santimetre uzayabilen tüysüz ,yaprakları karşılıklı ve sapsız otsu bir bitkidir.Çiçekleri sarı ve parlaktır.Dünyada Kuzey Afrika’da yetişir.Ülkemizde farklı türlerde yetişmektedir.Tarımı için denemeler yapılmaktadır.

sarı kantoron çayı
sarı kantoron çayı

Kullanım Şekli:Anadolu’da “binbirdelikotu” olarak da adlandırılan sarı kantaron huzursuzluk ve uykusuzluk durumlarında rahatlatıcı olarak kullanılmıştır.Depresyon tedavilerinin vazgeçilmez bitkisidir.Depresyon hastalarında ılık su ile demlenerek çayının içilmesi önerilir.

 

 

Sinameki Yaprağı Çayı:Bitkisi tropikal bölgelerde yetişir.Sinameki kabızlık problemlerin giderilmesinde müshil olarak kullanılır.

sinemaki çayı
sinemaki çayı

Kullanım Şekli:Sinameki yaprağı çayı demlenerek kullanılmalıdır.Bağırsak rahatsızlıklarında karın ağrılarında geçici tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.Sinameki yaprağı çayı 15 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.

 

 

Tarçın Çayı:Tarçın bitkisinin iç kabukları kullanılır.Tarçın bitkisi kışın yapraklarını dökmeyen ağaç türüdür.Tarçın kabukları genç dallardan elde edilir.Dalların dış kabukları soyularak gün ışığında kurutulur.Rengi kahverengi boru şeklinde kırılmıştır.Kendine has kokusu ve tadı vardır.

tarçın çayı
tarçın çayı

Kullanım Şekli:Antiseptik özelliği olduğundan gaz ve idrar söktürücü olarak kullanılmıştır. Diyet kürleri içerisinde tarçın kullanılır.Tarçın gereğinden fazla tüketilmemelidir.

 

 

*Tarçınlı su içmek neye yarar ve  zayıflatan tarçınlı su kürü tarifi için tıklayınız

Yeşil Çay:Popülaritesi her geçen gün artan bilimsel araştırmalara konu olan antioksidan kaynağı bitkidir. Dünyada 3000 yıllık geçmişe sahiptir. Dikkati ve konsantrasyonu arttırır.Yara tedavilerinin iyileşmesinde yeşil çay kullanılmıştır.
Kullanım Şekli:Bilimsel araştırmalara göre yeşil çay tüketimlerinin tüketenlerin kansere yakalanma riskinin azaldığı belirlenmiştir. Özellikle diyet yapanların tercih ettiği yeşil çay şeker katılmadan metabolizmayı canlandırarak idrar söktürür ve bu şekilde hızlı zayıflamayı sağlar. Yeşil çay siyah çay gibi demlenerek tüketilmelidir.

Zencefil Çayı:Bitkisi  100 santimetreye kadar uzayabilen kamış görünümlü bitkidir. Dünyada Güney Asya’da yetişmektedir.Ülkemizde yetişme alanı çok kısıtlıdır.
Kullanım şekli:Zencefil kökleri antik çağlardan beri ilaç olarak kullanılmıştır.Mide ağrılarında mide bulantıları da tedavi amaçlı kullanılmıştır.Çin’de üretilen ilaçlar içinde zencefil kökünün kullanıldığı belirtilmektedir.Akupunktur tedavilerinde kullanılır.Zencefil kökü çayı doktor tavsiyesi ile içilmelidir.

*Baharatların kullanıldığı yerler ve baharat türleri yazısı için tıklayınız.

*Diyabet rahatsızlığına bitkisel çözüm önerileri için tıklayınız

Bitki Çayları Nelerdir?” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!