Metabolizmayı Hızlandırma Yöntemleri

Metabolizmayı Hızlandırma Yöntemleri

Kırk yaşını geçmiş ve biraz da kilonuz varsa kilo vermenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz.Düşünmeden beslenerek yediğiniz yiyecekler bu yaşlardan sonra kalıcı kilo olarak kalır.Özellikle kırık yaşından sonra beden, kas kütlesini kaybetmeye başlar.Kırk yaşından sonra metabolizma her 10 senede bir yavaşlamaya başlar.Mitokondri 40 yaşından sonra yavaşlar bunun sonucunda vücut eski yaşlara göre kalori yakamaz duruma gelir.Kilo almayı durdurmak için vücut daha çok egzersize ihtiyaç duyar.

Metabolizma bedenin gıdaları enerjiye çevirme sürecine denir.Beden enerjiyi alarak kullanır.Kullanamadığında ise karaciğerde,dokularda ve kaslarda depo eder.Depo edilen gıdalar enerjiye dönüşmediğinden kilo olarak göbeklerde ve basenlerde birikir.

Peki bu durumda ne yapmalıyım?

1-Proteinsiz kalmayın.

Vücut proteine ihtiyaç duyar.Her öğünde mutlaka protein bakımından zengin beslenin.Kahvaltınızda yumurta ,diğer öğünlerde ise mercimek ve et gibi proteinli besinler tüketin.

2-Kalorisi yüksek besinleri azaltın.

Yüksek kalori metabolizma hızını yavaşlatır.Bunu engellemek için kalori miktarını azaltabilirsiniz.Örneğin sütü yağsız,tavuk etini derisiz veya mayonez yerine hardal tüketebilirsiniz.

3-Diyet Yapın.

Sofradan çoğunlukla tam doymadan kalkın.Diyet yaparken aç bırakan diyetlerden uzak durun.Az ve yeterli miktarda yiyin.Yiyecek olarak tam tahıllı ürünler,işlenmemiş gıdalar,yeşil sebzeler ,yoğurt ve şekersiz meyveler tercih edin.

4-Egzersiz Yapın.

Düzenli ve sürekli egzersiz yapın.Sürekli egzersiz metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlayacaktır.Kırık yaşından sonra bedeni aktif durumda tutmak size mutluluk verecektir.Kırık yaş üstü için egzersizler aynı tempoda yürümek ve hafif sporlar olmalıdır.Vücuda zarar verecek ağır sporlar yapılmamalıdır.

5-Zayıflatan Bitki Çayları İçin.

Zayıflatan bitki çayları metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.Antioksidan özellikleri ile vücutta biriken toksin maddeleri temizler.Zayıflama çayları yağ yakımını hızlandırır.

6-Düzenli Uykuya Özen Gösterin.

*Göbek eritmek için doğal çay tarifi için tıklayınız.

*Bel ağrısına bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri için tıklayınız.

*Diyabet rahatsızlığına bitkisel tedaviler için tıklayınız.

*Eklem ağrıları  bitkisel tedavi önerileri için tıklayınız.

“Eline sağlık demenin en güzel yolu beğenip paylaşmaktır.Sosyal medya butonlarından paylaşarak bu güzel yazının herkese ulaşması için  katkıda bulunabilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!