Baharatlar ve Kullanıldığı Yerler

Baharatlar ve Kullanıldığı Yerler

Yemeklerde ve diyet kürleri içinde sıklıkla kullandığımız baharatları ve kullanım alanlarını sizler için araştırdık.Yararlı olmak en büyük dileğimdir.Şifa olsun.

 

 

anason kullanımı
anason bittkisi

Anason:Gövdesi armuda benzeyen,alt yapraklara sahip beyaz çiçekli bir bitkidir.Bitkinin şizokarp şeklindeki meyveleri ve bu meyvede elde edilen yağı kullanılır.Ülkemize Eskişehir,Isparta ve çevre illerinde üretimi yapılır.Dünya üzerinde Mısırda üretimi yapılır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında  balgam söktürücü ve salgı arttırıcı olarak kullanılır.Antiseptik özelliğe sahiptir.Gaz söktürmeye iyi gelir.Mide bağırsak sorunlarının giderilmesinde etkili bir bitkidir.Doğal ağrı kesicidir.Gıda alanında rakı yapımında ve alkollü içeceklerde kullanılır.Fırın yemeklerinde,dondurma yapımında ve çikletlerde kullanılır.

aspir bitkisi
aspir bitkisi

Aspir:Turuncu ve sarı renk karışımlı renge sahip yaprakları sapsız bitkidir.Kenar kısımları dikenli ve dişlidir.Aspir ,kuruduktan sonra kullanılır.Ülkemizde Güney Anadolu bölgesinde yetişir.Yöresinde aspur olarak da adlandırılır.Yüzde 40 yağ oranına sahip yağlı bir bitkidir.

Kullanım Alanları:Gıda alanında boya maddesi olarak kullanılmaktadır.Sağlık alanında kızamık aşısı içinde bileşen olarak kullanılır.Bazı kadın hastalıkları ilaçlarında da kullanılmaktadır.

beyaz hardal baharatı
beyaz hardal tohumları

Beyaz Hardal:Tohumları nohuttan küçük,sarı renkli ve pürüzsüz bitkidir.Bitkinin tohumları kullanılır.Halk arasında turp otu ve deve tüyü hardalı olarak da adlandırılır.Yağ oranı düşük fakat protein bakımından zengin bir bitkidir.

Kullanım Alanları:Gıda alanında fırın yemeklerinde ,et yemeklerinde ve turşu içinde kullanılır.Gıda alanında sosis ve salam içinde kullanılmaktadır.

biberiye baharat
biberiye bitkisi

Biberiye:Kışın yapraklarını dökmeyen,mor çiçekli ve çalıya benzeyen boyu uzun bitkidir.Ana vatanı Portekizdir.Amerika’da tarımı yapılmaktadır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında tonik yapımında kullanılır.Baş ağrısı ,asabiye rahatsızlıklarına ve hazımsızlığa iyi gelir.Banyo terapi merkezlerinde ve aroma terapilerde sıklık ile kullanılır.Tansiyon ve hamiller de kullanımı sakıncalıdır.Gıda alanında sos yapımında ve et yemeklerinde tatlandırıcı olarak kullanılır.

çemen tohumları
çemen tohumu

Çemen:Yağdan arındırılmış tohumları kullanılır.Tohumların köşeleri sert ve pürüzlüdür.Esmer kırmızı veya esmer sarı renge sahiptir.Kokusuz ve hoş olmayan tadı vardır.Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişir.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında yanık tedavisinde kullanılır.Çemen tohumu uzun yıllara doğuma teşvik edici olarak kullanılmıştır.Kolesterol dengeleyen özelliğe sahiptir.Balgam söktürür ve anne sütünü arttırır.Diyabet rahatsızlıklarında ve karaciğer rahatsızlıklarında ilaç olarak kullanılır.Gıda alanında pastırma içinde kullanılmaktadır.Mutfaklarda çorba içinde,turşularda,salata ve güveç içinde diğer baharatlar ile karıştırılarak tüketilir.

çörek otu
çörek otu

Çörek Otu:Tohumları kullanılır.Tohumlarının rengi siyah ve tadı acımsıdır.Kendine has kokusu vardır.Koku tohum ezildikten sonra daha yoğun hissedilir.Ülkemizde Burdur ,Isparta illeri  ve çevresinde yetişmektedir.Halk arasında cüccüm, karaca ot ve cöcce olarak da adlandırılmaktadır.Yağ oranı yüksek bir baharattır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında idrar söktürücü ilaçlar içinde kullanılır.İştah açıcı besin takviyeleri içinde kullanılmaktadır.Gıda alanında unlu mamüller üzerinde kullanılır.Özellikle fırın yemekleri ve çörek,poğaça üzerinde sıklık ile kullanılır.

*Çörek otunun mucize faydaları ve çörek otu kürleri için tıklayınız.

çöven
çöven otu

Çöven:Beyaz çiçekli acımsı tadı olan hafif kokulu bitkidir.Ülkemizde Orta Anadolu Bölgesinde yetişir.Halk arasında “çegen” olarak da adlandırılır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır.Göğüs yumuşatıcı ve öksürük kesici kürler içinde kullanılır.Gıda alanında tahin helvaları içinde çöven kullanılmaktadır.

 

defne yaprak
defne yaprakları

Defne Yaprağı:Yaprakları derimsi yapıda sert ve yeşil renkli güzel kokuya sahip bir bitkidir.Tadı lezzetlidir.Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde yetişir.Halk arasında “tehnel” olarak da adlandırılır.İçeriğinde uçucu yağ vardır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında terletici ilaçlar içinde kullanılır.Antiseptik özelliğe sahiptir.Mide sorunlarının çözümünde kullanılır.Gıda alanında balık ve et yemekleri içinde kullanılmaktadır.Likör içecekleri içinde bileşen olarak kullanılmaktadır.

dere otu yapraklı
dere otu

Dereotu:Sarı renkli çiçekleri şemsiye gibi tepe kısımında  toplanmış çok parçalı yapraklara sahip bitkidir.Yaprakları çok incedir.Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişir.Amerika’da tarımı yapılmaktadır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında özellikle mide kasılması rahatsızlıklarında mide bağırsak kramplarında kullanılır.Antioksidan özelliğe sahiptir.Salatalarda tatlandırıcı olarak kullanılır.Bakla yemeği ve kabak yemeği üzerinde tat ve koku verici olarak kullanılmaktadır.

*Dere otlu ve yoğurtlu bakla yemeği tarifi için tıklayınız.

*Dere otlu,zeytinyağlı ve yoğurtlu kabak yemeği tarifi için tıklayınız.

peslihan
fesleğen bitkisi

Fesleğen:Özel kokuya sahip pembe ve beyaz çiçekli hoş kokulu bir bitkidir.Dünyada Hindistan’da yetişir.Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesinde yetişmektedir.Halk arasında peslan,peslihan ve reyhan olarak da adlandırılmaktadır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında gaz söktürücü ve idrar arttırıcı olarak kullanılmaktadır.Mide ve bağırsak problemlerinin giderilmesinde kullanılır.Bitkiyi hamilelerin kullanması sakıncalıdır.Yapılan araştırmalara göre sek ve gereğinden fazla tüketilen fesleğen düşük riskini arttırmaktadır.Gıda alanında kurutulmuş yaprakları ile yemeklere lezzet ve aroma katmak için kullanılır.Yemeklerde zeytin yağlı dolmalar içinde kullanılmaktadır.

çam fıstığı
çam fıstığı

Çam Fıstığı:İki cm uzunluğunda tohuma sahip,beyaz renkli yağlı ve tadı güzel bir baharattır.Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde yetişir.Halk arasında küne,küna,künar,küner ve püste adları ile adlandırılmaktadır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında bal ile karıştırılarak kuvvet macunu yapımında kullanılır.Yemeklerde iç pilav içinde ve zeytinyağlı dolmaların içinde kullanılmaktadır.

*Üzeri çam fıstıklı nefis Şam Tatlısı tarifi için tıklayınız.

*Zeytin yağlı kestane dolması tarifi için tıklayınız.

haşhaş tohum
haşhaş tohumları

Haşhaş:Soluk sarı renge sahip tohumları kullanılır.Bitki çiçeği mor renklidir.Kırılgan ve hafif yapısı vardır.Bitki çok tohumludur.Dünyada Hindistan ve Türkiye’de yetiştirilir.Bitkinin alkolit yüzdesi fazladır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında uyuşturma ilaçları içinde ağrı kesici ilaçlar içinde kullanılır.Diş ağrılarının giderilmesinde gargara yapılır.Gıda alanında ekmeklerde,çöreklerde,pidelerde ve tatlılarda haşhaş kullanılır.

*Haşhaşlı revani tatlısı tarifi için tıklayınız.

havlıcan
havlıcan bitkisi

Havlıcan:Otsu özelliğe sahip  güzel çiçekli ve hoş kokulu bir bitkidir.Süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.Ana vatanı Asya kıtasıdır.Ülkemizde halk arasında havlucan adıyla adlandırılır.Bileşenlerinde uçucu yağ vardır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında gaz söktürücü ve kuvvet verici olarak kullanılır.Mantar rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanılır.Ağız kokusunu giderir.Hazmı kolaylaştırır.Gıda alanında hamur işlerinde ve meşrubat içinde kullanılmaktadır.Bazı çikolataların içinde kullanılır.

ısırgan otu
ısırgan

Isırgan:Geniş yapraklı ve yakıcı yapıya sahip tüylü bitkidir.Ülkemizde hemen her bölgede yetişir.Halk arasında ağdanak,cılzagan,cımcar,cıncar ve çincar olarak da adlandırılır.Kalsiyum ve potasyum bakımından zengindir.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında yara tedavisinde kullanılır.Burun kanamaları tedavisinde ve idrar söktürme tedavilerinde kullanılmaktadır.Yapılan araştırmalara göre ısırgan romatizma ağrılarını dindirmektedir.Gıda alanında börek içinde iç malzeme olarak kullanılır.Ülkemizde bazı yörelerde yumurta ile yemeği yapılmaktadır.

karabiber
karabiber

Karabiber:Oval yapraklı küçük çiçekleri olan bitkidir.Meyveleri olgunlaşmadan toplanır.Meyveleri olgunlaştığında kırmızı rengini alır.Ana vatanı Hindistandır.Ülkemizde bir çok şehirde tarımı yapılmaktadır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında ateş düşürücü olarak kullanılır.Gıda alanında et yemeklerinde,dolma içlerinde ,soslu salça yapımında ve çorbalarda kullanılır.

karanfil
kuru karanfil

Karanfil:Kışın yapraklarını dökmeyen tomurcukları kullanılan bitkidir.Kendine özgü hoş kokusu vardır.Kurutulmuş çiçeklerinin tohumları kullanılır.Tropikal iklimin görüldüğü Brezilya ve Tanzanya da yetişir.

Kullanım Alanları:Antibakteriyel,antiseptik özelliği ile sağlık alanında spazm çözücü ve anestezide kullanılır.Diş ağrılarının geçici durdurulması ve ağız kokularını gidermek için kullanılır.Gıda alanında meyve liköründe ve bazı şerbetlerde,komposto ve tatlılarda kullanılır.

kaya tuzu
kaya tuzu

Kaya Tuzu:Kaya parçalarından elde edilir.Değirmenlerde daha küçük hale getirilerek kullanılır.

Kullanım Alanları:Yemeklerde kullanılır.Sağlık alanında bir çok faydası mevcuttur.Deniz tuzuna göre daha zararsızdır.

*Kaya tuzunun mucize faydaları ve kaya tuzu kürleri için tıklayınız.

 

kekik
kekik

Kekik:Küçük çalı görünümlü mor,pembe ve beyaz renkli çiçekleri olan hoş kokulu bir bitkidir.Yaprak kısımları kullanılır.Dünya üzerinde kırktan fazla türü bulunur.Ülkemizde dağ eteklerinde hemen hemen her bölgede yetişir.Halk arasında keklik otu olarak da adlandırılır.

Kullanım Alanları:Antibakteriyel yapısı ile sağlık alanında balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır.Uçucu yağ özelliğine sahip olduğunda spazm tedavilerinde kullanılmaktadır.Gıda alanında yemeklerde kullanılır.Sıcak su ile demlenerek suyu içilir.

*Mucize kekik faydaları ve kekik kürleri için tıklayınız.

keten tohumu
keten tohumları

Keten:Otsu yapıda ince gövdeli ve mavi çiçekleri olan bitkidir.Olgunlaşmış tohumları ve tohumundan elde edilen yağları kullanılır.Ilık iklime sahip her yerde yetişir.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında kabızlık problemlerinin giderilmesinde kullanılır.Kronik öksürüklerin tedavisinde ve cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.Lifleri tekstil sanayisinde de kullanılmaktadır.Keten tohumu kilo almak için kullanılır.

toz kırmızı biber
toz kırmızı biber

Kırmızı Biber:Kırmızı parlak renklidir.Keskin ve batıcı bir kokuya sahiptir.Tropikal bölgelerde doğal olarak yetişir.Ülkemizde Bursa şehrinde tarımı yapılmaktadır.Halk arasında Macar biberi ve frenk biberi olarak da adlandırılır.

Kullanım Alanları:Kan toplayıcı özelliğe sahip olması ile sağlık alanında romatizma rahatsızlıklarının tedavisinde ve burkulma tedavisinde kullanılır.Hazımsızlığa iyi gelir.Gıda alanında yemek içinde,pastırma içinde ve çemen içinde kullanılmaktadır.Sos içinde kırmızı biber kullanılır.bazı özel salatalarda kırmızı biber kullanılmaktadır.

kimyon bitkisi ve kimyon baharatı
kimyon bitkisi ve kimyon baharatı

Kimyon:Demet şeklinde tomurcuk beyaz yapraklı uzun dar segmentli bir bitkidir.Küçük meyveleri vardır.Ülkemizde Eskişehir ve çevresinde yetişir.Halk arasında Acem kimyonu,avcar ve zıra adı ile adlandırılır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında gaz kesici,ağrı kesici ve anne sütünü arttırıcı olarak kullanılır.Kolik sorunlarını giderir.Hazımsızlığa iyi gelir.Yemeklerde köfte içinde ve et yemeklerinde tatlandırıcı olarak kullanılır.

*Anne sütünü arttıran doğal besinler için tıklayınız.

kişniş
kişniş

Kişniş:Parçalı yapraklı,beyaz ve pembe çiçekli ve kendine has kokusu olan bitkidir.Küçük top meyveleri kullanılır.Afrika,Avrupa ve Asya kıtalarında kendiliğinden yetişir.Ülkemizde Burdur ve çevre ilerinde tarımı yapılmaktadır.Halk arasında aş otu,kişniç,kinzi ve kuzbere olarak adlandırılmaktadır.Bazı yörelerde kara kimyon da denir.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında gaz giderici,spazm çözücü ve ödem söktürücü olarak kullanılır.İştahsızlığa iyi gelir.Kolik ağrılarını giderir.Fırın yemekleri içinde ,et yemeklerinde ve likör bileşeni olarak kullanılmaktadır.

kuş üzümü
kuş üzümü

Kuş Üzümü:Yapraklarını döken,mor ve siyah meyveli dalları sülük şeklinde bir bitkidir.Batı Asya’da doğal olarak yetişir.Ülkemizde Ege bölgesinde farklı türlerde yetişir.Halk arasında çoban üzümü olarak da adlandırılmaktadır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında damar hastalıklarının tedavisinde kullanılır.Yaş tüketilen meyvesi bağırsak sağlığı açısından faydalıdır.Balgam söktürücü özelliğe sahiptir.Yemeklerde pilav içinde ,tatlılarda ve bazı özel dolmalarda iç malzeme olarak kullanılır.

*İçi kuş üzümlü nefis tavuk dolması tarifi için tıklayınız.

mahlep
mahlep

Mahlep:Boyu uzun tomurcuk uçlara sahip beyaz çiçekli bir bitkidir.Doğu Akdeniz ülkelerinde yetişir.Ülkemizde Çorum ve çevresinde tarımı yapılmaktadır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında idrar arttırıcı ve kan şekerini düzenleyici olarak kullanılır.Vücudu zinde tutarak kuvvet verir.Kek içinde kurabiye içinde ve çöreklerde kullanılır.Hoş kokusu ile parfüm yapımında kullanılmaktadır.

meyan kökü
meyan kökü

Meyan:Boyu 1 metreye kadar uzanabilen seyrek yapraklı mavi çiçekli bir bitkidir.Asya ve Akdeniz ülkelerinde yetişir.Ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişir.Halk arasında mayan,miyan,piyam,payan ve tatlı kök olarak adlandırılır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında meyan balı yapımında kullanılır.Üst solunun yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde kullanılır.Balgam söktürür.Ses kısıklığına iyi gelir.Bir çok rahatsızlıkta iltihap çözücü olarak kullanılır.

nane
nane

Nane:Kuru  ve yaş yaprakları kullanılan bitkidir.Keskin bir kokusu vardır.Avrupa ve Asya’da yetişir.Ülkemizde farklı türleri vardır.Her bölgede yetişir.

Kullanım Alanları:Keskin kokusu ile sağlık alanında mentol yapımında kullanılır.Mide bulantılarını engeller.Üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.Sinir ağrılarını masaj ile giderilmesinde kullanılır.Diş macunlarının içinde ferahlatıcı olarak kullanılır.Gıda alanında salatalarda ,alkollü ve alkolsüz içecek mamüllerinde,ciklet ve aromalarda kullanılmaktadır.

rezene
rezene

Rezene:Çiçekleri sarı renkli ve ipliksi yapıya sahip tadı yakıcı bir bitkidir.Olgun meyveleri baharat olarak kullanılır.Akdeniz ülkelerinde yetiştirilir.Ülkemizde Ege bölgesinde tarımı yapılmaktadır.Halk arasında arapsaçı,irziyan ve raziyane olarak da adlandırılmaktadır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında mide ve bağırsak problemlerinin giderilmesinde kullanılır.İştah açıcı özelliğe sahiptir.Sindirim sorunlarına iyi gelir.Gıda alanında yemeklere koku ve tat vermek için kullanılır.Et yemeklerinde,dondurmalarda ve kaba şeker içinde kullanılır.Rezene çay olarak da tüketilmektedir.

safran
safran

Safran:Sonbaharda çiçek açan mor renkli ve kırmızımsı lifleri olan bitkidir.Kendine has güzel kokuya sahiptir.Dünya üzerinde İran ve Balkanlarda yetiştirilir.Ülkemizde adına has Safranbolu’da yetişir.Halk arasında aspir,yemen safranı,İran menekşesi ve cehri olarak adlandırılmaktadır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında spazm çözücü ve sindirim kolaylaştırıcı olarak kullanılır.Kozmetik sanayisinde renklendirici olarak kullanılmaktadır.Yanlış kullanımı hamilelerde düşük yapmaya neden olabilir.Gıda alanında bazı yemeklere sarı renk vermek için kullanılır.Balık yemeklerinde ve deniz mamüllerinde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

sumak
sumak

Sumak:Kışın yapraklarını döker.Birleşik yapraklı kırmızı çiçekli bir bitkidir.Kurumuş olgun meyveleri baharat olarak kullanılır.Ana vatanı Güney Avrupadır.Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde yetişir.Halk arasında tetere,terici ve tahru olarak da adlandırılmaktadır.

Kullanım Alanları:Antiseptik özelliği ile kan durdurucu özelliği vardır.Sağlık alanında farmakoloji deneylerinde kullanılır.Gıda alanında sumak ekşisi dolmalarda ve yemeklerde kullanılır.Boya sanayisinde renklendirici olarak da kullanılmaktadır.

susam
susam

Susam:Yaprakları yıldız şeklinde pembe beyaz ve mor çiçekli kaktüs şeklinde meyvesi olan küçük gri tohumlu bitkidir.Yağ oranı yüksektir. Ana vatanı Afrika’dır.Ülkemizde Trakya bölgesinde daha çok yetişir. Halk arasında süsen adı ile adlandırılır.Şirin,Sırlan yağı gibi İsimlerLE de adlandırılmaktadır.

Kullanım Alanları:Sağlık alanında susam yağı merhem olarak kullanılmaktadır.Susam yağı kan şekerini düzenler.Susam yağı ile hazırlanan çay, öksürüğü keser.Gıda alanında özellikle tahin içinde kullanılır.Tohumları böreklerin,çöreklerin  ve poğaçaların üzerinde kullanılır.Besleyicidir. Yemekli yağ olarak da tüketilir.

*Üzeri susamlı nefis yumuşak mayalı poğaça tarifi için tıklayınız.

yenibahar
yenibahar

Yeni Bahar:Aromatik yapıda yaprak dökmeyen bir bitkidir.Çiçekleri küçük beyaz renkli ve demetler halindedir.Meyveleri küçük,ham durumdayken yeşil olgunlaştığında ise kahverengi renklidir.Yeni Bahar meyveleri olgunlaşmadan önce toplanır.Ülkemizde halk arasında Jamaika biberi olarak da adlandırılır.Dünya üzerinde Güney Amerika’da tarımı yapılmaktadır.

Kullanım Alanları: Sağlık alanında sindirim sistemini uyaran ilaçlar içinde kullanılır.Gaz problemlerini giderir.İştah açıcı ve kuvvet verici özelliğe sahiptir.Gıda alanında likör bileşenlerinde,ciklet ve şekerleme yapımında,dondurma içinde ,çorbalarda ve turşularda tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

zencefil
zencefil

Zencefil:Kamış görünümünde otsu bir bitkidir.Yaprakları mızrak şeklindedir.Sivri uçlu tarçına benzer bir kokuya sahiptir.Çiçekleri turuncu ve sarı renklidir.Zencefilin kök kısmı kullanılır.Kökleri toplanarak kurutulur.Güneydoğu Asya’da yetişir.Dünya üzerinde birçok türü bulunur.

Kullanım Alanları:Terletici ,uyarıcı ve kızartıcı etkiye sahiptir.Bulantı gidericidir.Bağırsak kaslarını harekete geçirir.Tükürük salgısını arttırır.Mide salgılarını artırarak sindirim kolay hale getirir.İştah ve kuvvet vericidir.Gaz söktürücüdür.Halk arasında balgam söktürücü olarak bilinir.Gıda alanında meşrubatların içinde, likörlerin içinde ve şerbetlerin içerisinde kullanılır.

*Baharatların yemeklerde kullanım alanları için tıklayınız.

“Eline sağlık demenin en güzel yolu beğenip paylaşmaktır.Sosyal medya butonlarından paylaşarak bu güzel tarifin herkese ulaşması için  katkıda bulunabilirsiniz.”

Baharatlar ve Kullanıldığı Yerler” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!