Saç Bakımı ve Saç Dökülmelerine Bitkisel Tedaviler

Saç Bakımı ve Saç Dökülmelerine Bitkisel Tedaviler

Saç dökülmesi ve saçların zayıf düşmesi birçok insanda görülür.Erkeklerde görülen saç problemi genellikle genetik kökenlidir.Kadınlarda ise hormonal ve metabolik nedenlere bağlıdır.Hem kadın hem erkekte beslenme bozukluklarına bağlı olarak saç problemleri ortaya çıkabilir.Özellikle kadınlarda lohusa döneminde yanlış diyet uygulamalarında,kronik rahatsızlıklarda,ruhsal problemlerde ve bilinçsiz antibiyotik kullanımlarında saç dökülmeleri artmaktadır.Vitamin ve mineral  yönünden  eksik beslenme de saç problemlerini arttırmaktadır.Çinko,demir ve B vitamini eksiklikleri saç dökülmesine neden olmaktadır.Ayrıca kemoterapi tedavi sürecinde ve troid rahatsızlıklarına bağlı olarak saç dökülmeleri artabilir.

 Hangi Tedavileri Uygulamalıyım?

Saç dökülmelerini engelleyen bitki çayları tüketebilirsiniz.Isırgan çayı,ada çayı ve atkuyruğu çayı saç dökülmelerini engellemektedir.Saç dökülmelerini durdurmak için çeşitli baharatlar tüketebilirsiniz.Bu baharatları yemeklerinizde daha yoğun kullanabilirsiniz.Saç bakımı bitkisel tedavileri için;A ve E vitaminlerinden zengin beslenilmesi gerekir.Kalsiyum ve çinko takviyeleri alınabilir.Sterese bağlı saç dökülmelerini durdurmak için sarı kantoron otu çayı tüketilmelidir.

Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çok kırmızı et tüketmek,yağlı beslenmek ,asitli yiyecekler tüketmek ve baharatları gereğinden fazla tüketmek saçları olumsuz etkilemektedir.Yeşil bitkilerden pazı,ıspanak,marul ,tere ve roka gibi sebzeler ise saça iyi gelen yiyeceklerdir.

Güçlü Saçlar İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Güçlü saçlar için saç periyodik yıkanmalıdır.Saçları sık yıkamak saç sağlığı açısından zararlıdır.
  • Klorlu su saç sağlığını olumsuz etkileyerek saçların dökülmesine neden olur.Klorlu su kullanmayınız.Klorlu havuzlara girmeyiniz.
  • Kalitesi boya ve kalitesiz şampuanlar kullanmayınız.
  • Başkasına ait kişisel tarak havlu gibi eşyaları saç ve deri sağlığı açısından kullanmayınız.
  • A-E-D Vitamin düzeylerini kontrol ettiriniz.B vitamini eksikliğiniz varsa takviye B vitamini ile tamamlayınız.
  • Troit rahatsızlıkları saç dökülmelerine neden olmaktadır.Troid düzeyinizi test ile kontrol ettiriniz.
  • Hormonal rahatsızlıklar saç dökülmesine neden olur.Hormon düzeyinizi kontrol ettiriniz.

Evde Hangi Kürleri Uygulayabilirim?

Yarımşar yemek kaşık susam yağı,badem yağı,hint yağı ve 1 ampül E vitaminini karıştırarak bu karışımı su buharına tutun.Karışım eriyik duruma gelince karışımı saç derinize sürün.Beş on dakika aralığında bekleyin.Kaliteli şampuan ile yıkayıp durulayın.Bu kür her yıkama sonrası kullanılabilir.En son nemlendirici kaliteli ile nemlendirin.

Alternatif Kür

Beş su bardak su içine birer talı kaşık biberiye,ada çayı,ısırgan çayı, ve at kuyruğu çayı ve lavanta ekleyip kaynatın.Kaynama sonunda 5-10 dakika aralığında özlerin çıkması için bekletin.Sonra süzerek farklı bir  kaba alın.Bu suyu her saç yıkama sonunda durulama öncesi kullanın.Her yıkamada yenisini hazırlayın.

*Saç dökülmelerini engelleyen yoğurt kürü tarifi için tıklayınız.

*Etkili makyaj nasıl yapılır etkili makyaj teknikleri için tıklayınız.

*Cilt lekelerini yok eden patates maskesi tarifi için tıklayınız.

*Diş ağrılarına iyi gelen doğal yöntemler için tıklayınız.

*Bel ağrısına bitkisel tedavi önerileri için tıklayınız.

“Eline sağlık demenin en güzel yolu beğenip paylaşmaktır.Sosyal medya butonlarından paylaşarak bu güzel tarifin herkese ulaşması için  katkıda bulunabilirsiniz.”

Saç Bakımı ve Saç Dökülmelerine Bitkisel Tedaviler” için 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!