Hamilelikte Bulantının 8 Nedeni

Hamilelikte Bulantının 8 Nedeni

Gebelik sırasında meydana gelen kusmaların nedeni kişiden kişiye farklılık gösterir.Gebelikte mide bulantısı birçok kadında görülür.Gebelikte meydana gelen mide bulantıları gebeliğin ilk aylarında sıklıkla yaşanır.Bulantıların nedeni ise tam olarak saptanamaz.Fakat bulantıyı tetikleyen faktörler vardır.Bu faktörler şunlardır;

  1. Yağlı ve şekerli beslenmek
  2. Kafein içeren içecekler içmek
  3. Alkol kullanmak
  4. Baharat tüketmek
  5. Aşırı tuz tüketmek
  6. Susuz kalmak veya aşırı su içmek
  7. Lifsiz gıdalardan yoksun beslenmek
  8. Asitli içecekler içmek

Yağlı ve Şekerli Beslenmek

Kızartılmış sebzeler,margarin ve maydanoz içerikli tüm besinler bu grupta yer alır.Yağlı besinler yerine haşlama besinler ve buharda pişirilen besinler tercih edilmelidir.Pasta ve börek içindeki yüksek şeker mide bulantılarını arttırmaktadır.Bu tür yiyeceklerde şeker miktarı azaltılmalıdır.

Kafein İçeren İçecekler İçmek

Yapılan araştırmalar göre hamilelikte içilen Türk kahvesi,nescafe ve kahve ile yapılan tüm içecekler mide bulantısına neden olmaktadır.Şekerli içilen kahvelerinde hamileliğe ve bebeğe zarar verdiği tartışılmaktadır.

Alkol Kullanmak

Hamilelikte alkol kullanmak hamile ve bebek sağlığı için büyük risk taşımaktadır.Mide bulantısını tetikleyen alkol hamilelik süresi ve emzirme süresince kesinlikle tüketilmemelidir.

Baharat Tüketmek

Baharatların keskin kokuları hamilelikte mide bulantılarına neden olmaktadır.Uzmanlar hamileliğin ilk dönemlerinde baharat tüketimin azaltılmasını önermektedir.

Aşırı Tuz Tüketmek

Aşırı tuz tüketmek mide bulantılarını arttırmaktadır.Hamileler için önerilen sabah kahvaltılarında tüketilmesi gereken haşlanmış yumurta tuzsuz tüketilmelidir.Aşırı tuz tüketmek bebek içinde risk taşımaktadır.

Susuz Kalmak veya Aşırı Su Tüketmek

Hamilelik döneminde susuz kalmak mide bulantılarını artırmaktadır.Aşırı su tüketmek de susuz kalmak gibi mide bulantısına neden olmaktadır.Uzmanlar az ve sık su tüketilmesini önermektedir.

Lifsiz Gıdalardan Yoksun Beslenmek

Gebelik döneminde lifsiz gıdalar tüketmek kabızlığa neden olur.Kabızlık ise dolaylı olarak mide bulantısını ortaya çıkarmaktadır.Lif bakımından zengin brokoli,lahana ve karnabahar gibi sebzeler tüketilmelidir.Sebzeler kızartılmadan buharda pişirilerek  veya haşlanarak tüketilmelidir.

Asitli İçecekler İçmek

Asitli içecekler içerdiği asit nedeni ile mide bulantısına neden olmaktadır.Ayrıca asitli içecekler içinde bulunan glikoz ve şeker hamileliği ve bebeği ciddi şekilde riske atmaktadır.

*Hamilelik döneminde tüketeceğiniz besinler ile ilgili doktorunuzdan ve beslenme uzmanından yardım almayı unutmayız.

*Hamilelerin beslenmesi için  ideal pişirme yöntemi olan buharda pişirme yöntemi için tıklayınız.

*Hamilelerin beslenmesi için ideal patates ve sebze haşlama püf noktaları için tıklayınız.

*Anne sütünü arttıran doğal besinler için tıklayınız.

*Mutlu evliliğin sırları için tıklayınız.

 

 

Hamilelikte Bulantının 8 Nedeni” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!