Kolay Ayva Tatlısı Tarifi

Kolay Ayva Tatlısı Tarifi

Ayvalar soyulur.Ayvalar boyuna doğru ikiye bölünür.Çekirdek yatakları çıkarılır.Çekirdekleri bir kenara ayrılır.Fırın 200 derece ayarında getirilerek ısıtılmaya başlanır.Yayvan bir tencereye 4 çay bardak su ,ayva çekirdekleri,karanfil ve tarçın eklenir.Ayvanın kabukları da tencereye eklenerek kaynatmaya devam edilir.Soyulan ayvalar kaynar suyun içine atılır.Tencerenin kapağı kapatılır ayvalar yumuşak oluncaya kadar yaklaşık yarım saat kısık ateşte pişirilir.Üstüne şeker eklenir 10 dakika daha pişirdikten sonra yayvan tepsiye dizilir. Ayvalar fırın tepsisinde alınarak 5-10 dakika pişirilir.Çukur kısımlarına kaymak doldurularak servis edilir.
Ayva çekirdekleri ayva tatlısı pişirilirken tencere içine koyulmalıdır.Suyunun pelteleşmesini sağlar.Ayva çekirdeği boyalı madde olduğundan ayva tatlısının rengini kırmızıya dönüştürür. Kırmızı renk isteniyor ise ayva çekirdekleri koyulmalıdır.Sadece sarı renk isteniyor ise ayva çekirdekleri koyulmamalıdır.
Ayva tatlısının malzemeleri:3 tane ayva,iki çay bardak su,4 tek Karanfil,1 çubuk tarçın,2 çay bardağı şeker yapımı içi kullanılır.Üzeri için 200 gram kaymak  ve ceviz içi kullanılır.

*Ayva çekirdeği güzellik ve kozmetikte kullanılır.Ayva cilde güzellik verir.

*Ayva çekirdeği maskesi için tıklayınız.

*Vişneli bayat ekmek tatlısı için tıklayınız.

*İrmikli revani tatlısı tarifi için tıklayınız.

 

 

 

Kolay Ayva Tatlısı Tarifi” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!