Piyaz Salatası

Piyaz Salatası

Piyaz salatası,doyurucu salata tarifleri arasında yer alır.Salata ve meze olarak tüketilebileceği gibi doyurucu olduğundan ana yemek gibi de tüketilebilir.Lezzetli piyaz yapmanın püf noktası piyaza eklenecek sirkenin fasulye sıcak durumdayken koyulmasıdır. Piyaz salatasını kuru köfte yanında veya pirinçli köfte yanında garnitür olarak sunabilirsiniz.
Piyaz salatasının malzemeleri şunlardır: İki çay bardak kuru fasulye, yarım çay bardağı Üzüm sirkesi, yarım su bardağı zeytinyağı, 2 tane kuru soğan, yarım bağ maydanoz, 8 10 adet siyah zeytin ve tuz.Piyaz salatanın üzerine arzuya göre haşlanmış yumurta da eklenebilir.
Piyaz salatası tarifi: Piyaz salatası için kuru fasulyeler akşamdan su ile ıslatılmalıdır. Ertesi gün ıslanan fasulyelerin suyu dökülür.Tencereye alınarak üzerini 3 parmak geçecek kadar yeni su eklenip haşlanır.Haşlama suyu dökülür.Sıcak durumdayken üzerine sirke ve tuz eklenip harman edilir.Bu aşamadan sonra üzerine kapak kapatılarak yaklaşık 3 saat sabır ile beklenmelidir.Bu bekleme işi tadını çekmesi için yapılır.Bekleme sonunda üzerine zeytinyağı eklenerek tekrar harman edilir.Kuru soğanlar İnce doğranıp tuz ile ovulup acılığı alındıktan sonra piyaza eklenir.İnce kıyılmış maydanoz eklenerek piyaz karıştırılır.Üzerine zeytin tanecikleri eklenerek süsleme yapılır.Arzuya göre haşlanmış yumurtalar yuvarlak dilimler halinde kesilerek piyaz üzerine eklenir. Afiyet olsun.

Piyaz Salatası” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!