Göçmen Böreği Dızmana

Göçmen Böreği Dızmana

Göçmen böreği dızmana Bulgaristan göçmenlerine ait Balkan mutfak kültürünün önemli lezzetleri arasında yer alır.Balkan mutfak kültüründe dızmana dızman veya gıcımana olarak da adlandırılır.Dızmana için taze ve tatlı yoğurt gereklidir.Ekşi yoğurt ile yapılan dızmana hamuru tutmamaktadır.Dızmana yapmanın püf noktası hamur çok hızlı yoğrularak ve hazırlanarak hızlı bir şekilde fırına verilmesidir. Dızmana kavrulmuş kıyma veya peynir  ile de hazırlanabilir.Kıymalı kavrulmuş dızmana ya karnıyarık ismi de verilmektedir.Balkan mutfak kültüründe dızmana  karbonatlı hamurlar yerine evde yapılmış hamur ile yapılmaktadır.

Dızmana yapılışı için aşağıdaki malzemeler gereklidir:
Dört su bardağı un, 3 çay bardak tatlı yoğurt, bir tane yumurta, 3 yemek kaşığı zeytinyağı bir çay kaşığı karbonat, yarım çay kaşığı tuz ve bir küçük kase beyaz peynir hamur malzemelerinde kullanılır.
Dızmananın üzerinde 2 çay bardağı tatlı yoğurt ,3 yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı un, çay kaşık ucu ile karbonat ,yarım çay kaşığı tuz ,yarım su bardak kaymak, çörek otu üzeri için kullanılan malzemelerdir.

Dızmana Nasıl Yapılır?
Hamur yapımına başlamadan önce fırında satılmaya başlanmalıdır.Dızmana pişirmek için kullanılacak tepsi yağlanmaLıdır.Un, yoğurt, yumurta ,karbonat ,zeytinyağı ve tuz karıştırılarak ele yapışan cıvık bir hamur elde edilir.Un kıvama göre değiştiğinden gerekli olursa üzerine un eklenebilir.Cıvık hamurdan eller yağlanarak mandalina büyüklüğünde bezeler alınır.Bezeler yağlı el yardımı ile ince ve uzun bir şekilde açılır.Hamurun uzun tarafının boyuna doğru beyaz peynir parçaları konur.Hamur rulo şeklinde sarılır elde edilen rulo 3 santim boyunda kesilir.Kesilen hamur parçalarının kesik tarafları üste kalacak şekilde yan yana tepsiye dizilir.Bu aşamadan sonra üzeri için hazırlanacak malzemeler karıştırılır. Yoğurt, zeytinyağı ,karbonat ve tuz bir kap içerisinde çırpılır.Çırpılan karışım tepsi içindeki hamurların üzerine gezdirilir.En son çörek otu serpiştirerek ısıtılmış fırında yarım saat pişirilir.Dızmana sıcak servis edilerek yenmelidir, afiyet olsun

4 thoughts on “Göçmen Böreği Dızmana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir