Ekşi Maya Nedir?Ekşi Maya Hazırlama

Ekşi Maya Nedir?Ekşi Maya Hazırlama

Özel hazırlanarak bir kaç gün bekletilmiş hamura ekşi maya denir.Mayanın hamur içinde kullanılma sebebi hamurun kabarmasını sağlamaktır.Kabarma işlevi dışında hamura lezzet verir.Hamurun puf puf olmasını sağlar.Ekşi maya her hamur mayalama sonunda çiğ hamurdan bir parça alınarak mayanın devamlı kullanılması sağlanır.Ekşi mayayı saklamak için un dolu cam kap hazırlanır.Maya unlu cam kap içinde saklanır.Hamur yoğrulacağı zaman maya cam kap içinden çıkarılarak 1 su bardak su içinde bekletilip maya çözülür.Ekşi maya en fazla bir hafta taze kalabilir.Bu yüzden her hafta mayanın yenilenmesi gerekir.

Ekşi maya ile hazırlanan hamurlar uzun sürede kabarır.Bu süre bir veya bir kaç günü bulabilir.İlk bakışta zahmetli gibi görünse de lezzetli hamur elde etmek için bu sürelerin bitmesi sabırla beklenmelidir.

Ekşi Mayanın Hazırlanışı:

1.gün:1 su bardak un ile 1 çay bardak kaynatılmış ve ılık duruma getirilmiş su karıştırılır.Karışım çok az yoğrulur.Hazırlanan hamur nemli bez ile kapatılıp üzeri örtülür.Sıcak ortamda 2 gün süre ile bekletilir.

3.gün:Bekleyen hamur üzerine 1 su bardak hamur ve 1 çay bardak ılık su eklenir.Karışım karıştırılarak tekrar 1 gün süre ile dinlenmeye alınır.

4.gün.Karışım üzerine 2 su bardak un ve 2 çay bardak su eklenerek karıştırılır.Sıcak ortama alınıp 1 gün süre ile bekletilebilir.

Beşinci gün hamur koklama yöntemi ile test edilmelidir.Hamur olduğunu anlamak için üzerinde kabarcık olup olmadığı gözlenmelidir.Hamurun kokusu süt ekşisi gibi kokmalıdır.Süt ekşisi hamurun olduğunu anlatır.Eğer sirkeli bir koku varsa hamur bozulmuş demektir.Hamurun bozulmaması için önerilen malzeme miktarına ve oda ısısına dikkat edilmelidir.Mayanın sık sık açılması  ile hava alması hamurun bozulmasına neden olmaktadır.Önerilen sürelerde kontrol edip hamura eklemeler yapınız.

Ekşi Mayanın Faydaları Nelerdir?

  • Doğal olduğundan besin açısından zararsızdır.
  • Bakteri ve mantar bakımından zengin olduğundan doğal lif kaynağıdır.Lifler sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.
  • Ekşi mayalı ekmekler mayasız ekmeklere daha geç bayatlaşır.Bu hali ile ev ekonomisine katkı sağlar.
  • Unutkanlık problemlerine iyi gelir.B12 açısından zengindir.
  • Sindirimi kolaydır.
  • Çölayak rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
  • İnsülini dengede tuttuğundan diyabet rahatsızlığı olanların tüketmesi tavsiye edilir.
  • Uzun süre tok tuttuğundan mayasız ekemeğe göre daha az ekmek tükettirir.

 

 

Ekşi Maya Nedir?Ekşi Maya Hazırlama” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!