Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Püf Noktaları

Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Püf Noktaları

Mutfakta püf noktaları ile zamandan ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz.Böylece daha güzel yemekler yapabilir küçük püf noktalarına dikkat ederek yemeklerinizi ve mutfağınızı koruyabilirsiniz.Mutfak pratik bilgileri madde madde sıralayalım;

*Düdüklü tencerede susuz yemek pişirilmelidir susuz yemek pişirilirse düdüklü tencere çatlayabilir yada emniyet sibobu açılabilir.
*Yemeklerinizi pişirdikten sonra öncelikle düdüklü tencerenin basıncını düşürün, basıncı düşürmeden kesinlikle kapağını açmayınız.
*Düdüklü tencerenin basıncını düşürmek için içi su dolu kaba düdüklü tencereyi oturtunuz. Yada düdüklü tencereyi akan musluk suyunun altına tutabilirsiniz.

*Teflon tencerelerin veya tavaların çizilmemesi için içlerinde tahta kaşık kullanılmalıdır.
*Sararan teflon tencereler veya teflon tavaları eski haline döndürmek için içerisine biraz çamaşır suyu ve su ekleyerek kaynatabilirsiniz.Kaynatma bitince muhakkak sıcak su ile yıkayınız.
*Teflon tavalar da oluşan lekeleri çıkarmak için bir su bardağı su ile 2 çay kaşığı karbonatı karıştırıp üzerine yarım su bardağı sirke ekleyerek bu karışımı 10 dakika süreyle kaynata bilirsiniz.
*Toprak çömlekler her zaman kırılma ile karşı karşıyadır.Kırılmayı engellemek için kullanmadan önce içine sirkeli su doldurup 2 gün beklettikten sonra soğuk suya alıp sağlamlaştırabilirsiniz.
*Izgara yemeklere başlamadan önce ızgarayı önce yağlayıp sonra kullanmalıyız ,yağlayıp kullanırsak temizliğini de kolaylaştırmış oluruz
*Kaplarının yemeğe güveç kabı yada toprak kokusu verebilmesi için güveç kabı ilk alındığında bir su bardağı kaynar su ile içine sirke damlatılarak kaynatılmalıdır.
*Mutfakta sinen kızartma kokusunu yok etmek için ızgaranın üzerine defne yaprağı veya ada çayı yaprağı koyabilirsiniz.
*Izgaraları yıkarken ponza taşı kullanarak lekeleri daha etkili çıkarabilirsiniz.
Mangal ızgarasındaki lekeler sıcak durumdayken fırça ile kazanıp çıkarılmalıdır soğuduktan sonra çıkarmak çok zordur.
Çok kullanılmaktan kararan tahta kaşıkları oksijenli su yardımı ile tekrar eski haline döndürebilirsiniz.

*Kör bıçağı keskinleştirmek için porselen tabağın arkasına sürerek Keskin duruma getirebilirsiniz.

Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Püf Noktaları” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!