Atkins Diyeti Uygulanabilir mi?

Atkins Diyeti Uygulanabilir mi?

Atkins  diyeti zayıflama diyeti,Dr.R.C.ATKİNS tarafından geliştirilmiş projedir.Diyetin en belirgin özelliği karbonhidrat bakımından sınırlı besin alınarak yapılır.

Diyette protein ve yağ tüketmek ise sınırsızdır.Atkins diyet listesine göre yağ oranı %60 ,protein oranı %25  ve karbonhidrat oranı %20 dir.Protein ve yağın fazla olma nedeni diyet yapan kişinin uzun süre tok kalmasını sağlamaktır.

Atkins diyet eleştirenler vücudun karbonhidrat eksikliği ile sorun yaşayacağını ve bu eksikiliğin protein ve yağlar ile telafi edilmeyeceği düşüncesi ile eleştirmektedirler.Atkins diyet listeleri içinde yer alan proteinli gıdalar lif ve yağ açısından zengin olduğundan sindirimi kolaydır.

Ayrıca önerilen yağlar ve proteinler Dr.Atkins e göre karbonhidratların yokluğunu hissettirmemektedir.Bu nedenle karbonhidratlı yiyecekler sınırlı şekilde listelerde yer alır.

*Karbonhidrat eksikliği ,vücutta ciddi sorunlar yaratabileceğinden bu diyetin uygulanmasını önermiyoruz.Siz okuyucularımızın sağlığını korumak  ve sizi bilgilendirmek amacı ile yazdığımız bu yazımızda Atkins diyeti listelerine yer vermedik.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!