Fırında Pişirme Yöntemi

Fırında Pişirme Yöntemi

Fırında pişirme yaparken bazı hususlara dikkat edilmelidir.Fırında yiyecek pişirerek çok çeşitli tatlar ve lezzetler elde edebiliriz.Fırında pişen yemekler hem göz zevkine hem de damak zevkine hitap eder.Fırında yemek pişireceğiniz zaman fırın mutlaka daha önceden ısıtılması gerekir.Fırın ayarlarında fırınların üst kısmı daha sıcak olduğundan besinlerin istenilen şekilde pişmesi için besinin fırına bu durumu göz önünde bulundurularak yerleştirilmesi gerekir.Peki fırında pişirme metotları nelerdir? Fırında pişirme yöntemlerinden nelere dikkat edilmelidir ?birlikte inceleyelim;
Fırında yemek pişirileceği zaman yemeğin hazırlanma süresi uzun zaman alabilir. Bundan dolayı fırının ısıtılma zamanı yemeğin hazırlık süresine göre ayarlanmalıdır.Sıcak ve soğuk servis edilecek yemekler belirlenerek bu yemeklerin soğutulması süreleri de hesaplanmalıdır.
Fırında pişirme yaparken fırının yeterli miktarda sıcak olduğundan emin olunmalıdır.
Fırında yemek pişirileceği zaman yemekte kullanılan malzemelerin ölçüsü önem taşımaktadır.Mesela kabartma tozu fazla eklenirse kek erken pişeceğinden yenilmez hale gelebilir.
Fırın tepsileri sıcak olduğundan el yanmalarına karşı kalın temiz ve kuru eldivenlerle tutulmalıdır.
Fırın tepsisi fırının randımanlı pişirmesi için fazla doldurulmalıdır.
Fırın tepsileri dolu durumdayken fırına yerleştirme veya fırından alma işlemi sırasında dikkat edilmelidir.
Fırında pişirilecek pandispanya ve kekler fırın tepsisi yağlandıktan sonra tepsi içine dökülmelidir.Sürülen yağ kek ve pandispanyanın kalıba yapışmasını önleyecektir.Fırında pişirilecek olan özellikle börekler, hamur işleri gibi yiyecekler ya da mayalı ürünler pişirilmeden üzerine yumurta sarısı sürülmelidir.Yumurta sarısı yemeğe hem renk hem de güzel bir lezzet verecektir.

Fırında Pişirme Yöntemi” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!