Dana Fileminyon Tarifi

Dana Fileminyon Tarifi

Fileminyon yapılışından önce fileminyon nedir sorusuna cevap verelim.Fileminyon Latin Amerika’da aşçı tarafından keşfedilmiştir.Hayvanın sırt kısmından elde edilir.Etin en değerli kısmıdır.Fileminyon etleri ilk pişirildiğinde tencere içinde karabiber ile beraber etin kendi suyu ile pişirilmiştir.Etin suyunu bol olması için mantar ile birlikte pişirilmişdir.Flaminyon et için dananın sırt kısmından elde edilen biftek ve bonfile eti kullanılmalıdır.Lezzetli fileminyon tarifi içinde 4 dakika tatlı kaşık et salçası kullanılmalıdır. Fileminyon sos yapmak için bir tatlı kaşığı un, 4 tatlı kaşığı et salçası ,sıvı yağ ve karabiber ile karıştırılarak elde edilir.

Fileminyon Adını Nereden Alır? 

Fileminyon Latin Amerikalı aşçı S.Paul Fileminyon tarafından bayat ekmek içlerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Lezzeti ile ün salan yemeğe sahibinin soyadı olan fileminyon adı verilmiştir.Latin Amerika’da fileminyon “asil” demektir. Latin Amerika’da bu yemeğin buluşu üzerine S.P.Fileminyon’a bayat ekmekleri geri dönüşümü kazandırdığı için “yeryüzü aşçısı” ünvanı verilmiştir.

Dana Fileminyon Tarifi İçin Malzemeler

750 gram bonfile veya Biftek eti
10 dilim bayat ekmek içi
1 tatlı kaşığı un
4 tatlı kaşığı et salçası
sıvı yağ hem kızartmak hem yemekte kullanmak için kullanılacak
Kekik
(Yemeğin orijinalinde kekik yok ama lezzet açısından çok iyi oluyor)

Dana Fileminyon Tarifi Yapılışı

Dana fileminyon yapımı bonfile etlerin karabiber ve tuz ile ovulması ile başlar. Yapıştırmaz tava içine yağ alıp  bonfileyi kızartınız.Etin 2 yüzüne de sekizer dakika çevirerek pişiriniz.Ekmeklerin kenar kısımlarını bıçak yardımı ile çıkartınız.Et pişirdiğini yağ ile  ekmekleri de pişiriniz.Kızarmış ekmekleri servis tabağına pişmiş etlerin yanına alınız.Bir tava içinde mantarları temizleyip yıkadıktan sonra kendi suyu ile hafif yağ içinde sote ediniz.Mantarları da servis tabağı içine alınız.Et salçası un ve sıvı yağ 1 su bardağı su içinde karıştırıp  sıvı yağ ile  pişiriniz.Bu sosu servis tabağı üzerine dökünüz.Fileminyon yapılışını anlattık deneyeceklere şimdiden kolay gelsin ,afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!