Tatlı Şerbeti Hazırlamanın Püf noktaları

Tatlı Şerbeti Hazırlamanın Püf noktaları

Şerbetli tatlıların hazırlanmasında tatlı şerbetinin rolü büyüktür.Aşağıda önerilen şerbetli tatlılar için püf noktalarını gözden geçirerek lezzetli ve kıvamlı bir tatlı hazırlayabilirsiniz.

*Şerbetin  geç koyulaşmaması için şeker üzerine iki parmak geçecek kadar su koyulmalıdır.Ölçüsüz konulan su şekerin şekerlenmesine veya geç koyulaşmasına sebep olur.

*Şerbet kıvama gelince içine limon suyu sıkılmalıdır.Limon suyu miktarı tatlıya göre değişir.

*Şerbetin kıvam alıp almadığını anlamak için şerbet damlalarının uzayıp uzamadığına bakılır.Şerbet damlaları  uzuyor ise şerbet kıvam almıştır.

*Şerbet kıvamı şu şekilde de analaşılabilir:Şerbet damlaması işaret parmak üzerine alınır.Damla dağılmadan veya yayılmadan duruyor ise kıvam almıştır.

*Şerbet karıştırmak için en uygun kaşık metal kaşıktır.Şerbet tatlı olduğu için tahta kaşık üzerinden kokusu gitmez.Şerbet içinde tahta kaşık kullanılmamalıdır.

*Şerbet sıcak ise tatlı soğuk olmalıdır.Tatlı sıcak ise şerbet soğuk olmalıdır.Genellikle şerbet önce hazırlanıp kenara alınarak soğutulur.Tatlı ise fırından çıkıp ilk sıcaklığı çıktıktan sonra şerbet ile buluşturulur.

*Şerbet kıvamlı olmalıdır.Eğer şerbet sulu olursa tatlı çok yumuşak hal alır.Şerbet koyu olursa tatlı şerbeti çekmeyeceğinden kuru kalır.

*

 

Tatlı Şerbeti Hazırlamanın Püf noktaları” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!