Piruhi Nasıl Yapılır

9
698
piruhi tarifi
piruhi yemeği

Piruhi Nasıl Yapılır?

Piruhi,Osmanlı mutfağı yemekleri arasında bugün unutulmaya yüz tutmuş yemekler arasında yer alır.Günümüzde piruhi yerine etli mantı yapılmaktadır.Piruhinin ana malzemeleri un, yumurta,su beyaz peynir maydanoz ve tereyağıdır.Osmanlı Saray mutfağında Piruhi adını alan bu özel yemek halk arasında “kulak hamuru” olarak adlandırılmıştır.Kulak hamuru, piruhiye göre daha zengin malzeme ile yapılmış.Piruhiden farklı olarak üzerinde yoğurt kullanılmıştır.

Piruhi Nasıl Yapılır İçin Malzeme Listesi

*6 çay bardak un

*1 tane yumurta

*2 çay bardak su

*4 çay bardak beyaz peynir

*yarım demet maydanoz

*2 yemek kaşık tereyağı

*tuz

Piruhi Nasıl Yapılır:Piruhi Tarifi

Un,yumurta, su ve tuz karıştırılır.Karışımdan hamur elde edilir.Hamur sert kıvamlı olmalıdır.Un yetmez ise un eklenir.Hamur bezeleri dörde ayrılır.Bezeler un yardımı ile tekrar yoğrulur.Yoğurulan bezler 30 dakika dinlenmeye alınır.Beyaz peynir rendelenir.Rende edilmiş peynir ince kıyılmış maydanoz ile karıştırılır.Bezeler oklava ile bezelerin altı ve üstü unlanarak açılır.Hamurların kalınlığı bıçak sırtı kalınlığında olmalıdır.Açılan hamurlar karelere bölünür.Kare hamurlar 3 santim eninde olmalıdır.Kare hamurların içine peynirli maydanoz koyulur.Kare hamur köşegen hizasından üçgen şeklinde kapatılır.Üçgenin en uç kısmını başparmak yardımı ile bastırılır.Üçgen hamurlar unlu tepsi içine birbirini rahatsız etmeyecek şekilde dizilir.Geniş tencereye su alınır.Suya  kaynamaya yakın makarna yapar gibi tuz eklenir.Hazırlanan piruhiler tek tek tencereye eklenir.Tahta kaşık yardımı ile birbirlerine yapışmaları karıştırarak engellenir.Pişirme sırasında tencere kapağı kapatılmadan orta ateşte pişirilmelidir.Piruhi hamurları pişince tencere içinden kevgir yardımı ile alınır.Servis tabağına alınır.Üzerine kızdırılmış tereyağı dökülerek servis edilir.Afiyet Olsun.

9 YORUMLAR

  1. Osmanlı mutfağından olan bir yemeği ne güzel gün yüzüne çıkartmışsınız. Benim gibi bilmeyenler içinde güzel bir bilgi ve yeni bir yemek tarifi oldu. Çok teşekkürler. Elinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here