Süt ve Süt Ürünleri Hakkında Dikkat edilecek Hususlar

Süt ve Süt Ürünleri Hakkında Dikkat edilecek Hususlar

*Güvenirliği şüpheli bilmediğiniz yerlerden açıkta satılan sütleri kesinlikle almayınız.
*Satın aldığınız süt içine su katılıp katılmadığını anlamak için;pas tutmamış sağlam iğneyi nce temizleyin ve süt içine sokun.Sonra iğneyi içinden alarak yatay durumda tutun.Eğer iğnenin ucunda süt damalası kalıyor ise süt içine su katılmamıştır.İğne ucunda süt yoksa süt içine su eklenmiştir.
*Sütün taşmasını önlemek için kaynattığınız tencere içine ters çevrilmiş temiz fincanı koyun.Fincan içine çay kaşığı ekleyin.Pişirme tenceresinin üst kenar kısımlarını tereyağı ile ovuşturabilirsiniz.
*Sütün tencere dibine yapışmaması için sürekli karıştırılarak kapak kapatmadan pişirilmelidir.Ayrıca süt tencerenin dibini bir miktar suyla ıslatabilirsiniz.
*Sütün kesilmemesi için tencere içine pudra şekeri eklenmelidir.
*Süt yandığında diğer tehlikeli durumları önlemek için üzerine nemli bez kapatılmalıdır.Bu işlemi bira kaç kez tekrar ettiğinizde yanık kokusu da geçecektir.
*Süt tozuna taze süt tadı vermek için kullanılan su içine bir tutam tuz eklenemelidir.
*Kaynamış sütün bayatlamasını önlemek için;Kaynatma tenceresini daha büyük ebattaki soğuk su dolu bir başka tencere içine alın.Süt dolu tencereyi sürekli karıştırın.On dakika karıştırdıktan sonra dış tencere içinde bulunan suyu değiştirin.Sonra sütü soğuk ortama kaldırın.
*Sütü mayalarken ısısına dikkat edilmelidir.Eğer süt çok sıcak olursa yoğurt sulu olur.Çok soğuk olursa maya tutmaz.Süt ılık olmalıdır.
*Yoğurdu uzun süreli kullanmak istiyorsanız içnde bulunan suyu atmayınız.Bu su içinde yoğurtta bulunan tüm mineral ve vitaminler bulunur.
*Yoğurdu sulandıramak isterseniz üzerinden tahta kaşıkla alınmalıdır.
*Bol köpüklü ayran yapmak için:Ayran içine soda eklenerek köpürtülmelidir.
*Kaliteli peynir şöyle anlaşılır:Yağlı peynirin rengi hafif sarı olur.Kaliteli beyaz peynirin delikleri küçük ve seyrektir.Kaşar peyniri rengi belirgin sarı olur ve kokusu belirgin değildir.
*Peynirin kuramaması için,peynir suyunda bekletilmelidir.Peynir suda beklemeye dayanıklı olmalıdır.
*Peynir buzdolabında streçe sarılarak muhafaza edilmelidir.
*Peynir üzerinde oluşan küçük damaları önlemek için saklanan kabına bir kesme şeker konulur.Bu durum peynirin küflenmesini de önler.
*Peynirin buzdolabında uzun süra saklanacak ise ıslak tülbente sarılmalıdır.
*Peynirin sertleşen kısımlarına tereyağ sürülerek yumuşaması sağlanır.
*Artan peynirlerin ziyan olmaması için mikserde ezilerek ekmek üzerine sürülebilir.Yada içi peynirli nefis börek yapabilirsiniz.
*Peynirin kurumuş kenarlarını keserek fırın yemekleri üzerinde erimiş peynir olarak kullanabiliriniz.
*Peyniri çok uzun süre saklayacaksanız tuzlu su hazırlayınız.
*Fırın yemekleri üzerinde kullanılan kaşar peynirinin lif lif uzaması için büyük delikli rende ile rendeleyiniz.
*Süt ve süt ürünleri paket olarak hazır alınacak ise paket üzerindeki son kullanma tarihi,üretim tarihi , kalite belgeleri ve TSE damgasının olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir