Kilo Almak, Kilo Vermekten Daha Zor

Kilo Almak, Kilo Vermekten Daha Zor

Kilo problemi denince ilk akla gelen şişmanlıktır. Ancak zayıflıktan şikayet ederek kilo alamadığını söyleyenlerin sayısıda az değildir. İşin uzmanları ise bu konuda şöyle diyor” kilo almak kilo vermekten daha zordur. ”
Kilo problemi olanlar Diyet ve spor merkezlerini Yollarında git gel yaparken kilo alabilmek için çaba sarf edenlerin sayısıda hayli kabarıktır.Düşük kiloya sahip olmak yani diğer adı ile “zayıflık” vücuda alınan besinlerin vücut tarafından doğru kullanılmamasından kaynaklanır..
Uzman doktorlara göre zayıf olma nedenleri arasında sindirim sistemi bozuklukları, metabolizmanın gereğinden fazla çalışması, bağırsakta emilim sorunları, bağırsaktaki parazitler, kilo alırım diye kafaya takılan psikolojik problemler, genel psikolojik sorunlar, yeme içme bozuklukları ve diğer rahatsızlıklar bulunuyor.

Peki Düşük Kiloya Sahip Olmak Zararlı mıdır?

Zayıf olmak, sağlıklı olmak anlamına gelmez. Zayıflıkla ilgili hastalıklar zayıflık derecesine göre değişkenlik gösterir. Zayıflamaya neden olan yeme bozuklukları iyi analiz edilmelidir. Sorunun kaynağı psikolojik ise mutlaka psikolojik destek alınmalıdır.Büyümeye gelişmeye bağlı olan sorunlar iyi analiz edilerek doktor kontrolü  ile giderilebilir.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güne kahvaltı ile başlanmalıdır Her çeşit yiyeceklerden gelmiştir daha da yenmelidir.Yiyeceklerin kalorisini dikkat edilmelidir Öğün atlamadan düzgün yenmelidir .
İçecekler yemek ile beraber alındığında hızlı koymaya neden olacağından yemek ve içecek kullanılmamalıdır. Tatlılar iştah gittiğinde tatlı miktarı azaltılmalıdır
İyi beslenme yanında spor ve egzersiz de ihmal edilmemelidir .Baharatlar iyi bir iştah açıcı olduğundan yemeklerde baharat tercih edilmelidir. Yemeklerin besin değeri arttırılarak yemek içine ekle neler yapılmalıdır örneği sebze yemekleri içerisine kıyma konulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!